Reklama

Karmy dla kota po sterylizacji - jak wybrać najlepszą?

karma dla kota po sterylizacji © Shutterstock

Coraz więcej opiekunów kotów podejmuje decyzję o sterylizacji lub kastracji swojego podopiecznego. Szacuje się, że około 80% wszystkich dorosłych kotów domowych przeszło taki zabieg.

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Co zmienia się w organizmie kotów po sterylizacji?

Sterylizacja to zabieg, który pozbawia kota możliwości rozrodu. Podczas chirurgicznej operacji usuwana jest u kotek macica wraz z jajnikami, a u samców jądra. Narządy te odpowiadają za produkcję hormonów płciowych - ich brak może powodować nie tylko zmiany w zachowaniu i aktywności, ale także wpływa na zapotrzebowanie zwierzaka na energię.

Sterylizowany kot staje się przede wszystkim spokojniejszy, przez co poziom jego aktywności znacznie spada.

Pozbawiony hormonów płciowych kot zmienia swoje nawyki i traci zainteresowanie poszukiwaniem partnera do rozrodu, poświęcając więcej czasu na wypoczynek i zdobywanie pokarmu. Wiele sterylizowanych kotów zaczyna się także bardzo głośno i uporczywie dopominać o jedzenie, a nawet żebrać przy stole.

Wzmożony apetyt połączony ze spadkiem aktywności sprawiają, że kot po sterylizacji narażony jest na nadwagę i otyłość, które mogą być przyczyną innych, poważnych zaburzeń zdrowotnych. Dlatego opiekunowie kotów po takim zabiegu powinni szczególnie zadbać o dietę swojego podopiecznego.

Karmy dla kotów po sterylizacji

Na rynku karm dla zwierząt domowych spotkać można wiele diet dedykowanych kotom po zabegu sterylizacji. Wśród nich można znaleźć zarówno suche, jak i mokre karmy dla kotów sterylizowanych. Tego typu produkty opisywane są często słowem „sterilised” i charakteryzują się specjalnie dobranymi proporcjami składników pokarmowych.

Kto po sterylizacji ma wzmożony apetyt ©Shutterstock

Sucha karma dla kotów sterylizowanych

W porównaniu do innych diet, suche karmy dla kotów po sterylizacji zawierają obniżony poziom tłuszczu (poniżej 13%), dzięki czemu są mniej kaloryczne, co zapobiega odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie. Zawierają natomiast więcej białka (powyżej 35%), które umożliwia kotu wykształcenie odpowiedniej masy mięśniowej.

W składzie karmy dla kotów sterylizowanych znajdziemy także podwyższoną zawartość włókna pokarmowego (minimum 3%). Ten składnik nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym kota, a jego rolą jest przede wszystkim wypełnienie żołądka zwierzaka i zapewnienie mu dłuższego uczucia sytości. Włókno pokarmowe usprawnia także funkcjonowanie jelit i pomaga w wydalaniu zalegających kul włosowych (odkłaczanie).

Mokra karma dla kotów sterylizowanych

Dieta kota po sterylizacji powinna w dużej mierze składać się z karmy mokrej. Jej podawanie jest dobrym sposobem na zwiększenie zawartości wody w diecie zwierzaka.

Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów sterylizowanych, u których ryzyko wystąpienia kamieni moczowych jest znacznie wyższe, niż u kotów, które nie przeszły takiego zabiegu. Dodatkowa porcja wody w diecie kota pozwala na rozcieńczenie moczu i zapobiega tworzeniu się kryształów.

Dzięki wysokiej wilogtności (70-83% wody) mokra karma ma znacznie większą objętość niż karma sucha, co sprawia, że koty karmione taką dietą są dłużej najedzone i mniej domagają się o dokładkę. Rozrzedzenie składników pokarmowych i niższa kaloryczność pozwala na podawanie kotu dużych porcji bez ryzyka przekarmienia.

Mokra karma dla kota po kastracji zawierać będzie składniki pokarmowe w ilości dostosowanej do potrzeb tych zwierząt. Podobnie jak w przypadku karm suchych, znajdziemy w niej mniej tłuszczu, więcej białka i dodatek włókna pokarmowego. Mokra karma pozwala także na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety kota węglowodanów, które nie muszą znaleźć się w diecie domowego zwierzaka.

Jak dawkować karmę kotu po sterylizacji?

Ze względu na skłonność do przejadania się i nadwagi, koty sterylizowane nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu. Dzienną porcję suchej lub mokrej karmy należy każdorazowo dokładnie odmierzać, najlepiej przy pomocy wagi kuchennej, podzielić na 3-4 posiłki i podawać je o stałych porach dnia (więcej o tym jak często karmić kota przeczytasz tutaj).

Dawkowanie produktu umieszczone jest na każdym opakowaniu karmy. Trzeba jednak pamiętać, że wartości w tabeli są tylko orientacyjne – dokładna wielkość posiłków powinna być ustalona indywidualnie i zależeć od wieku, poziomu aktywności i wielkości kota.

Czy każdy sterylizowany kot potrzebuje specjalnej diety?

Niektóre koty poddane zabiegowi sterylizacji zachowują dawny wigor i aktywność. Wielu opiekunów kotów stara się także zapewnić ruch swoim podopiecznym przy pomocy częstej zabawy, a nawet spacerów na smyczy.

Wysoka dawka codziennej aktywności może znacznie zredukować ryzyko nadwagi i otyłości u kota pozbawionego narządów rozrodczych i hormonów płciowych oraz sprawić, że zwierzak nie będzie potrzebował specjalnej diety. 

W przypadku karmienia sterylizowanego kota zwykłą dietą przeznaczoną dla kotów dorosłych warto jednak zdecydować się na karmę mokrą. Zwiększona zawartość wody w pokarmie pozwoli na uniknięcie, częstych u sterylizowanych kotów, chorób dolnego układu moczowego.

Jeżeli zauważymy, że kot tyje po zabiegu, mimo podawania odmierzonej dawki karmy dla kotów dorosłych, warto rozważyć zmianę karmy na specjalistyczną dla kotów sterylizowanych. Specjalna receptura znacząco ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała naszego pupila.   

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz