Reklama

pies i popcorn
© Pixel-Shot / Shutterstock

Czy pies może jeść popcorn? Przeczytaj, zanim poczęstujesz nim psa

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Popcorn jest popularnym przysmakiem, szczególnie podczas oglądania filmów w domowym zaciszu. Wielu opiekunów psów zastanawia się jednak, czy ich pupil może również spróbować tego przysmaku. Poniżej odpowiedź.

Odpowiedź brzmi: tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Podawanie popcornu w małych ilościach może sprawić psu radość. Należy jednak pamiętać o umiarze i podawać pupilowi ten przysmak bez dodatków takich jak cukier czy sól.

Co zawiera popcorn?

Popcorn zawiera różne minerały, które mogą być korzystne dla psów, takie jak magnez, fosfor i mangan. Te mikroelementy są ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

  • Magnez – wspomaga funkcje mięśni i nerwów.
  • Fosfor – kluczowy dla zdrowia kości oraz produkcji energii.
  • Mangan – ważny dla rozwijania kości i regeneracji tkanek.

Popcorn składa się z ziaren kukurydzy, która jest bezglutenowym zbożem z rodziny tzw. traw gruboziarnistych. Chociaż wiele gotowych karm dla psów zawiera zboża, w tym kukurydzę, należy je podawać z umiarem. Psy to względni mięsożercy i podstawą ich diety jest mięso. 

Zboża są źródłem węglowodanów (cukrów) i powinny stanowić tylko niewielką część diety psa. 

Czy pies może jeść popcorn?

Możesz od czasu do czasu poczęstować swojego pupila popcornem, jednak istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że popcorn będzie bezpieczny dla twojego psa.

Sam popcorn jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik, jednak szybko staje się niezdrową i kaloryczną przekąską, gdy zostaną do niego dodane dodatki. 

Możliwe zagrożenia związane z jedzeniem popcornu przez psa

  • Kukurydza: alergie i nietolerancje Niektóre psy mogą być uczulone na kukurydzę, co może powodować problemy trawienne lub skórne. Dlatego przed podaniem popcornu warto przygotować niewielką ilość i obserwować reakcję zwierzęcia.
  • Sól i dodatki smakowe. Większość popcornu dostępnego w sklepach często zawiera dużą ilość soli i innych dodatków smakowych, które są szkodliwe dla psów. Sól może prowadzić do zatrucia sodem, a inne chemikalia mogą powodować różne zaburzenia zdrowotne.
  • Ryzyko zadławienia. Jedzenie popcornu przez psa może stanowić dla niego ryzyko zadławienia. Dotyczy to zwłaszcza małych ras psów. Twarde, nieotwarte podczas obróbki termicznej ziarenka kukurydzy mogą zaklinować się w gardle psa, co stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Popcorn für Hunde
 (Pavel Sneznyj / Shutterstock)

Czy pies może jeść popcorn domowy? Jak bezpiecznie podać popcorn psu?

Aby zminimalizować ryzyko, najlepiej samodzielnie przygotować popcorn w domu, unikając używania soli i masła. Ważne jest także usunięcie wszystkich niepękniętych ziaren kukurydzy przed podaniem psu.

Zacznij od małej ilości, aby zobaczyć, jak Twój pies na niego reaguje. Obserwuj go po spożyciu pod kątem możliwych problemów zdrowotnych.

Nadmierna ilość popcornu może prowadzić u psów do problemów trawiennych, od łagodnej biegunki po poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Nie podawaj psu popcornu z dodatkami takimi jak sól, cukier, czy karmel.

Popcorn dla psa — podsumowanie

Psy mają inne potrzeby żywieniowe niż ludzie. Więcej białka i tłuszczu, mniej węglowodanów – to podstawowe zasady, których należy przestrzegać przy układaniu diety psa.  Spożywanie przekąsek takich jak popcorn może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość czy problemy układu trawiennego.

Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego psa, istnieją inne zdrowe przysmaki, które również mogą mu sprawić radość. Oto kilka przykładów:

  • Kawałki chleba razowego
  • Gotowane warzywa (np. marchewka, brokuły)
  • Owoce takie jak jabłka, czy truskawki
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?