Reklama

Porzucony pies
© Shutterstock

Znalazłem psa - i co dalej? Gdzie zgłosić znalezionego psa?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Znalazłem psa błąkającego się po okolicy. Co powinienem zrobić? Zadzwonić na policję? Zabrać do weterynarza? Czy będę mógł go przygarnąć? Oto wskazówki, jak należy postąpić w takiej sytuacji.

Znalazłem psa, który ucierpiał w wypadku

Jeśli znalazłeś psa, który ucierpiał w wypadku, zadzwoń do straży miejskiej (986) lub na policję (997). W oczekiwaniu na przybycie policji zabezpiecz miejsce wypadku - warto założyć kamizelkę odblaskową, a nawet zatrzymać ruch.

Funkcjonariusze powiedzą Ci także, z którą placówką gmina ma zawartą umowę na świadczenie pomocy weterynaryjnej w takich sytuacjach. Służby weterynaryjne mają obowiazek przybyć na miejsce i zająć się zwierzakiem. Pomoc jest wtedy bezpłatna.

©Shutterstock

Znalazłem błąkającego się psa

Jeśil znalazłeś błąkającego się psa, również warto byłoby zawieźć je do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną, choć wtedy to Ty za nią płacisz. Weterynarz oceni ogólny stan czworonoga, oszacuje jego wiek i sprawdzi specjalnym skanerem, czy ma on wszczepiony pod skórę mikroczip.

Po jego numerze można odszukać psa w bazach zwierząt znakowanych. Czytniki mają też komendy policji, schroniska i punkty graniczne.

Jeżeli znalazłeś psa, który nie posiada czipa, a wygląda na zadbanego i ma obrożę, sprawdź, czy nie wisi przy niej adresówka, czyli przywieszka z danymi właściciela. Obejrzyj też dokładnie samą obrożę – na niej również mogą być naszyte informacje. Jeżeli nic nie znajdziesz, sprawdź pachwiny i uszy zwierzęcia w poszukiwaniu tatuażu.

Bądź dokładny i starannie przejrzyj skórę pod sierścią. Wprawdzie tatuaż będzie miał tylko pies rasowy, ale poszukaj go nawet, jeśli jesteś pewien, że masz przed sobą kundelka. Lichy wygląd czworonoga, zwłaszcza po dłuższej tułaczce, może być bardzo mylący.

Jeśli widzisz tatuaż, zadzwoń do Związku Kynologicznego. Powinien on wskazać hodowcę, od którego pochodzi pies, a hodowca może mieć informację o właścicielu. 

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się na nasz newsletter

Znalazłeś psa bez czipa i tatuażu?

©Shutterstock

Znalazłeś psa – co robić, jeśli przeszedłeś powyższe kroki i nadal nie masz pojęcia, czy pies ma właściciela?

Przygotuj ogłoszenie, w którym zamieścisz zdjęcie czworonoga wraz z jego opisem, wskażesz miejsce i datę jego znalezienia, a także podasz swoje dane kontaktowe.

Zastanów się, jaką charakterystyczną cechę wyglądu lub zachowania psa może znać tylko właściciel i nie wpisuj jej w ogłoszeniu. To po niej później zweryfikujesz, czy po psa zgłosił się jego prawdziwy pan. Jeśli pies ma czip, nie wpisuj jego numeru i poproś, by właśnie tę informację podał domniemany właściciel.

Gdzie umieścić ogłoszenia o znalezionym psie?

  • Kilka egzemplarzy ogłoszenia zostaw w pobliskiej klinice weterynaryjnej.
  • Zawieź je też do gminnego schroniska dla zwierząt. To tam w pierwszej kolejności może go szukać właściciel. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które nie korzystają z Internetu.
  • Papierowe ogłoszenia możesz też porozwieszać w okolicy, w której znalazłeś psa. Pamiętaj, by umieszczać je w miejscach dobrze widocznych, na wysokości wzroku.
  • Wykorzystaj moc Internetu, pisząc posty na portalach społecznościowych. Na Facebooku jest wiele grup tematycznych przeznaczonych specjalnie na tego typu ogłoszenia. Informację, że znalazłeś psa, możesz też wrzucić na takie portale, jak OLX czy Gumtree.

Przekazanie psa właścicielowi

Jeśli znalazł się właściciel psa, mimo wszystko musisz upewnić się, że to właściwa osoba. Przed przekazaniem psa, poproś o dokumenty potwierdzające, że pies należy właśnie do tej osoby, np. książeczkę zdrowia, rodowód lub umowę kupna. Jeśli pies jest rasowy, może zdarzyć się, że masz do czynienia z pseudohodowcą.

Jeśli poniosłeś koszty opieki nad psem, możesz poprosić o ich zwrot. Warto podpisać też na wszelki wypadek umowę przekazania psa.

Przygarnięcie bezdomnego psa

Znalazłeś psa – i co dalej, gdy nikt się po niego nie zgłasza? Pamiętaj, że od momentu przygarnięcia zwierzaka, to Ty za niego odpowiadasz. Jeśli po kilkunastu dniach nie uda Ci się znaleźć jego właściciela, musisz zadecydować, czy pies zostanie u Ciebie, czy poszukasz dla niego innego domu.

Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, zatroszcz się o szczepienia i odrobaczenie Twojego nowego przyjaciela, gdyż nie sposób ustalić, kiedy i czy w ogóle przechodził takie zabiegi.

Przyczep też do obroży psa identyfikator ze swoimi danymi i wyprowadzaj na spacery na smyczy. Jest to szczególnie ważne w pierwszych dniach, dopóki pies nie zacznie pilnować się na spacerach.

Więcej rada na temat...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?