Reklama

Pies przyjacielem rodziny
© Shutterstock

Jak namówić rodziców na psa? Użyj tych argumentów

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Chcesz mieć czworonożnego przyjaciela, bawić się z nim, czesać, przytulać i chodzić na spacery. Jak namówić rodziców na psa i jak ich przekonać, że zwierzak w domu to dobry pomysł? Oto kilka spraw, które musisz przemyśleć przed rozmową z mamą i tatą, oraz lista argumentów, które Ci w niej pomogą.

Posiadanie psa to oczywiście wielka przyjemność, ale również masa obowiązków, takich jak karmienie, sprzątanie, wyprowadzanie na spacery, pielęgnacja, szkolenie czy zabieranie na wizyty do weterynarza.

To normalne, że rodzice nie chcą dokładać sobie zmartwień, mając na głowie cały dom. Jeśli marzysz o psim przyjacielu i zastanawiasz się, jak namówić na niego rodziców, musisz im udowodnić, że jesteś osobą na tyle odpowiedzialną, by wszystkie te obowiązki wziąć na siebie.

Jak namówić rodziców na psa? Pokaż, że jesteś gotowy, by zająć się zwierzakiem

Zanim zaczniesz planować, jak namówić rodziców na psa, przemyśl jeszcze raz swoją decyzję. W zależności od rasy, pies dożywa około 10-13 lat. Przez cały ten czas będziesz mu winny opiekę. Pies będzie Cię kochał bezwarunkowo i jeśli go zaniedbasz, złamiesz mu serce.

Pies to wspaniały przyjaciel, ale również ogromny obowiązek. Oznacza codziennie wychodzenie z psem na spacery minimum 3 razy dziennie, znalezienie odpowiedzialnej opieki dla niego podczas wakacji, a także opiekę w czasie choroby i profilaktykę w postaci regularnych szczepień.

Dobrym sposobem, aby upewnić się, czy jesteś gotowy na psa, może być wyprowadzanie na spacer pluszaka. Jeśli wytrzymasz w ten sposób co najmniej kilka dni, a najlepiej tygodni, będzie to dla rodziców dowodem na to, że z żywym czworonogiem również będziesz wychodzić.

Jak namówić mamę na psa?

Przede wszystkim przekonaj ją, że czworonóg nie oznacza dla niej więcej pracy w domu. Przed rozmową przygotuj sobie listę czynności, do których się zobowiążesz. Zadeklaruj (i bądź gotów dotrzymać obietnicy!), że będziesz regularnie odkurzać jego sierść, wstawać rano wcześniej niż dotychczas, by zabrać pupila na spacer itp.

Ważne, by rodzice widzieli, że zdajesz sobie sprawę, ile uwagi wymaga własny zwierzak i że jesteś w stanie wiele dla niego poświęcić. 

Jak namówić tatę na psa?

Ojcowie często biorą pod uwagę aspekt finansowy. Dlatego zaproponuj, że na utrzymanie pupila przeznaczysz część swojego kieszonkowego. Możesz też już zacząć odkładać pieniądze, by pokazać rodzicom, że zawczasu przygotowujesz się na wydatki związane z psem.

Jak przekonać rodziców do posiadania psa? Przygotuj się do rozmowy

Jeśli jesteś gotowy na posiadanie psa i jesteś świadomy obowiązków i wyrzeczeń, z którymi wiąże się taka decyzja, przygotuj się do rozmowy z mamą i tatą. Zaproponuj rodzicom, że mogą sprawdzić twoją dojrzałość dając ci obowiązki, z ktrórych będziesz się wywiązywać. Najpierw porozmawiaj z nimi spokojnie szczerze a potem daj im czas na zastanowienie.

1. Pies uczy odpowiedzialności i dojrzałości

To pewnie argument, który przyszedł Ci do głowy jako pierwszy, kiedy zacząłeś się zastanawiać, jak namówić rodziców na psa. To bardzo rozsądna motywacja. 
Psa trzeba karmić, wyprowadzać na spacery, dbać o jego zdrowie, co szybko uczy odpowiedzialności, systematyczności i zwracania uwagi na potrzeby innych.

2. Pies pomaga radzić sobie z emocjami

Zazwyczaj pies bardzo szybko tworzy więź ze swoim opiekunem. Pozostaje przy nim, kiedy jest wesoły, smutny, zmartwiony czy zdenerwowany. Pomaga ukoić emocje, co dla nastolatka jest bardzo ważne. Uczy empatii i radzenia sobie ze swoimi uczuciami, a w ten sposób ułatwia kontakty z innymi ludźmi. Pokazuje też, jak humory i zachowania człowieka wpływają na jego otoczenie. To wiedza niezwykle cenna w późniejszym, dorosłym życiu.

4. Pies zmusza do ruchu

To dobry argument, który warto mieć w głowie, zastanawiając się, jak przekonać rodziców do psa. Zwierzak potrzebuje dla zdrowia ruchu, a niektóre rasy wymagają go wyjątkowo dużo. Pies powinien być wyprowadzany przynajmniej trzy razy dziennie.

Dzięki temu, Ty również będziesz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, bez względu na pogodę. Pomoże Ci to zahartować organizm i popracować nad kondycją. Twoi rodzice na pewno zgodzą się, że to lepszy sposób na spędzanie czasu niż siedzenie przed komputerem.

5. Pies to najlepszy przyjaciel rodziny

Pies to po prostu najwierniejszy i najbardziej oddany przyjaciel, który jest wdzięczny za każdą chwilę uwagi, nigdy nie zdradzi i kocha całym swym sercem bez względu na wszystko. Można powierzyć mu każdy sekret. Twoi rodzice też będą mogli głaskać go po brzuszku oglądając telewizję na kanapie. Być może nawet nie spodziewają się, jak przyjemne to zajęcie!

Podsumowując, jak namówić rodziców na psa? Nie płaczem, czy obrażaniem się, które świadczą o niedojrzałości, ale mądrymi argumentami. Jeśli rodzice nie zgodzą się na psa od razu, daj im trochę czasu. Być może przemyślą sprawę i wrócą do tematu za kilka dni lub tygodni.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?