Reklama

gniazdo kleszczy

Wyglądają niegroźnie, ale to prawdziwe zło!

© Jason Lapointe / Facebook

Jeśli zobaczysz coś takiego w lesie, lepiej natychmiast to zniszcz!

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Wygląda jak nieszkodliwa kolekcja z tysięcy koralików, ale w rzeczywistości to bardzo niebezpieczna rzecz. Trzeba działać szybko i konsekwentnie! 

 

To, co widzimy na powyższym zdjęciu wielu osobom może kojarzyć się z kawiorem o dość nietypowym kolorze. I faktycznie, są to małe jajeczka. Sęk w tym, że nie są jadalne. Wprost przeciwnie, są bardzo niebezpieczne. Dlaczego? 

Jason Lapointe z Kanady, autor książek obyczajowych, ostrzega na Facebook przed takim znaleziskiem, a jego post szybko staje się wiralowy, bo okazuje się, że bardzo niewiele osób wie o tym, co to jest. 

Ostrzeżenie przed kleszczami 

Na zdjęciu widzimy gniazdo kleszczy. Z tych  uroczych, małych kuleczek wyklują się larwy, które potem staną się pasożytami, których tak się boimy. 

Na złożenie jajek kleszcze wybierają ciemne i wilgotne miejsca, z reguły na skraju lasów, gęsto zarośnięte i trudno dostępne. Takie gniazda znaleźć można też wśród stosów liści. 

Coraz częściej odnajdujemy je w pobliżu siedzib ludzi – w doniczkach w ogrodzie, przy zarośniętych rabatach ogrodowych, w załomach ścian czy między polanami drewna opałowego pozostawionego do wyschnięcia. 

Zagrożenie dla zwierząt 

W jednym gnieździe kleszczy może znajdować się do 40 tys. jaj! Larwy po wykluciu są niebezpieczne, bo również one (a nie tylko ich późniejsze stadium) mogą przenosić choroby. 

„Kleszczy jest coraz więcej i zagrażają życiu zwierząt w lesie. Trzeba je natychmiast spalić“,

– ostrzega Lapointe na Facebook. 

Ma rację, bo faktycznie zlikwidowanie gniazda kleszczy jest trudne, a spalenie daje największe szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia. Poza tym, zabójczo działa na nie również alkohol o stężeniu minimum 45%. 

Przy chęci spalenia pajęczaków trzeba mocno uważać, by nie zaprószyć ognia w lesie. Dobrym rozwiązaniem jest spalenie ich w kominku, zlewie lub doniczce, z dala od lasu, drewna i łatwopalnych materiałów. 

Od czasu opublikowania przez Lapointe ostrzeżenia, obejrzano je już 104 tys. razy. 

Fake news?

Tymczasem, okazuje, że to, co jest na zdjęciu, nie jest gniazdem kleszczy. 

Jonas Durand, inżynier i badacz w Instytucie Rolnictwa, Żywności i Środowiska we Francji, powiedział Agence France Presse: "To nie są jaja kleszczy. Nie wiem, co jest na zdjęciu, ale te jaja są czarne i większe niż jaja kleszczy". Tę opinię podzielają inni eksperci. 

Dodatkowo ostrzegają: "Spalanie czegokolwiek w lesie jest bardzo niebezpieczne przy temperaturach, jakie mamy w ostatnich latach".

Jeśli podczas spaceru natkniesz się na gniazdo kleszczy, nie dotykaj go. Jeśli znajdziesz je w ogrodzie, namocz je w alkoholu lub odkurz odkurzaczem.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?