Reklama

Chory pies

Chory pies

© Markus Winkler / Unsplash.com

Za brak leczenia chorego zwierzęcia w Polsce może grozić surowa kara

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Kara grzywny lub więzienia za znęcanie się nad zwierzętami nie dotyczy tylko sytuacji, w których zwierzę jest bite lub trzymane w skandalicznych warunkach. 

To również sytuacja, kiedy zwierzę ma co jeść, jest mu ciepło i ma wszystko, czego potrzebuje, ale cierpi ból, bo jest chore, a jednocześnie opiekun nie robi nic, by mu w tym bólu ulżyć.

Brak leczenia chorego psa czy kota, może być uznany za zaniedbanie i zagrożony karą. Warto pamiętać o tym, bo osób, które unikają wizyt u weterynarza ze względu na ich koszty, jest coraz więcej. 

Koszty opieki zdrowotnej psa lub kota trzeba ponieść! 

Decydując się na psa czy kota, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że koszty opieki weterynaryjnej są niebagatelne. I nie chodzi o zwykłe szczepienia, które musi wykonać każdy opiekun psa czy kota, ale o sytuacje, w których rachunek za opiekę może sięgać kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, jeśli nasz pupil ulegnie wypadkowi lub nabawi się choroby przewlekłej. 

Chore zwierzę nie może zostać pozostawione same sobie. A to, że opiekun ma niski status materialny, nie jest wytłumaczeniem. Ani moralnym, ani prawnym. W sytuacji oskarżenia o znęcanie się, ubogi opiekun nie wykpi się niskim dochodem. 

Opieka nad zwierzęciem to dbałość o jego stan zdrowia  

To, że brak leczenia chorego zwierzęcia można dostać mandat lub wyrok pozbawienia wolności wynika z ustawy o ochronie praw zwierząt. W art. 4 pkt 9 zawarto definicję pielęgnacji zwierzęcia, która podkreśla, że człowiek ma obowiązek uruchomić swoje zasoby materialne, by utrzymać zwierzę w należytym stanie fizycznym i psychicznym. 

Ustawa o ochronie zwierząt mówi,  że osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli mamy tu symptomy szczególnego okrucieństwa, to podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ponadto w przypadku skazania za przestępstwo znęcania sąd ma obowiązek orzec przepadek tego zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa, nawiązkę w wysokości do 100 tys. złotych na cel związany z ochroną zwierząt oraz może orzec zakaz posiadania wszystkich lub pewnych gatunków zwierząt na okres od jednego roku do 15 lat.

Dlatego jeśli jesteś świadkiem zaniedbania, którego dopuszcza się np. sąsiad, to również warto zgłosić taką sprawę do Inspekcji weterynaryjnej lub Straży Miejskiej, Policji. 

Źródło: prawo.pl

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Zgadzam się z wami 😡😡😡😡😡😡😠😠😠😠😤😤😤😤
  • wojciechcb
    wojciechcb
    Bardzo dobry pouczający artykuł. Krótki, ale treściwy. Polecam jego lekturę. Dbałość o stan zdrowia naszych zwierząt to przede wszystkim moralny obowiązek. Dobrze jest jednak, ze jest to również obowiązek prawny
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

2 komentarzy na temat 2

Chcesz udostępnić ten artykuł?