Problem bezdomności zwierząt w Polsce staje się coraz bardziej poważny. I to zarówno ze względu na cierpienie zwierząt, jak i rosnące koszty ich utrzymania.
117 tys. zwierząt w schroniskach w Polsce w 2024
Z danych dostarczonych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że w Polsce w schroniskach przebywa prawie 82 tys. psów i ponad 35 tys. kotów. Do tego dochodzą zwierzęta, zaopiekowane przez domy tymczasowe i fundacje.
To jednak nie jest pełny obraz problemu, bo sporo zwierząt żyje na wolności w stałej bezdomności. Problem dotyczy tu głównie kotów, bo psy są skuteczniej odławiane.
Jak donosi Interia, bazując na danych raportu "The State of Pet Homelessness Project" bezdomnych w Polsce jest około 700 tys. kotów i 75 tys. psów. Te dane sa jednak mocno szacunkowe i bazują na opiniach różnego rodzaju fundacji. Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje, a gminy sobie z nim nie radzą.
14 mln zł na opiekę nad zwierzętami
Z raportu NIK wynika, że utrzymanie zwierząt w schroniskach kosztuje dwa razy więcej niż 5 lat temu. 81% tych środków pochłaniają koszty wyłapywania i pobytu zwierząt w przytuliskach.
Na kastrację kotów wolno żyjących zaledwie 4,1%, a to takie właśnie działania pozwoliłyby nieco ograniczyć populację bezdomnych zwierząt. Raport podkreśla, że tylko 6 gmin oferowało przeprowadzanie zabiegów sterylizacji u psów i kotów, a tylko 3 z nich robiły to systematycznie.
Według koordynatora kontroli, Lidii Sobkowiak – Mariasz, gminy zamiast na zapobieganiu problemowi bezdomności skupiają się głównie na jego leczeniu.
Złe warunki dla zwierząt
Kontrola NIK odkryła też wiele nieprawidłowości. Jedną z nich jest zlecenie wyłapywania zwierząt i prowadzenie schronisk firmom, które nie maja uprawnień do takiej działalności. Szczególnie problematyczne jest tu kontynuowanie współpracy przez gminę Sieradz ze schroniskiem w Wojtyszkach, któremu już raz odebrano zwierzęta.
11 na 14 skontrolowanych schronisk nie zapewniała zwierzętom właściwych warunków do życia. W 8. psy nie miały wystarczająco dużo miejsca i były trzymane w zbyt licznych grupach.
Połowa przebadanych schronisk nie przestrzegała norm weterynaryjnych pozwalających zachować czystość. 9 schronisk zwierzętami zajmowały się osoby bez odpowiednich szkoleń. W jednym ze schronisk nie było nawet dość jedzenia dla wszystkich psów.
W sumie NIK zidentyfikował aż 288 nieprawidłowości w kontrolowanych schroniskach!
Toruń i Kędzierzyn – Koźle perełka wolontariatu
Są również pozytywne informacje. NIK wyróżnił dwa schroniska, które szeroko i poprawnie korzystały z pomocy wolontariuszy, w tym osób starszych, co odbywa się z obopólną korzyścią dla zwierząt i wolontariuszy.