Reklama

papież franciszek i zwierzęta

Dziedzictwo Papieża Franciszka: szacunek dla zwierząt i troska o naturę

© Shutterstock

Papież Franciszek i zwierzęta: „Raj jest otwarty dla wszystkich stworzeń Bożych” i inne słynne cytaty

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Refleksje papieża Franciszka na temat zwierząt i ochrony środowiska były powracającym tematem w jego nauczaniu. 

Papież Franciszek zmarł w Wielki Poniedziałek (21.04.2025) w wieku 88 lat.

Pochodzący z Argentyny Jorge Mario Bergoglio stanął na czele Kościoła katolickiego w 2013 roku. Był pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na czele Kościoła katolickiego.

Nowa głowa Kościoła rzymskokatolickiego zostanie wybrana przez kardynałów elektorów podczas konklawe.

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Pogrzeb Papieża Franciszka

Pogrzeb, zaplanowany na sobotę 26 kwietnia o godzinie 10:00 i jak zawsze odbędzie się na Placu Świętego Piotra, z udziałem głów państw z całego świata.

Zgodnie z jego wolą, Papież Franciszek zostanie pochowany w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie, a nie w Grotach Watykańskich tak, jak jego poprzednicy. 

Protokół pogrzebowy został uproszczony, zgodnie z życzeniem papieża.

Papież Franciszek i zwierzęta

W 2014 roku papież  podczas publicznego wystąpienia spotkał chłopca, który niedawno stracił psa. Powiedział wtedy: „Pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta. Niebo jest otwarte dla wszystkich boskich stworzeń”. Słowa te obiegły wówczas świat, gdyż kłóciły się z dotychczasową doktryną Kościoła, według której zwierzęta nie mają duszy.

Od czasu wyboru, Papież Franciszek wielokrotnie poruszał temat relacji między ludźmi a zwierzętami, między innymi w słynnej encyklice Laudato si’ opublikowanej w 2015 roku

Papież przypomniał też, że żadne zwierzę nie jest zapomniane w oczach Bożych; wszystkie otoczone są Bożą opieką i że: 

„…nie wystarczy myśleć o różnych gatunkach jedynie jako ewentualnych »zasobach«, które można by eksploatować, zapominając, że mają one wartość samą w sobie. Każdego roku znikają tysiące gatunków roślin i zwierząt, których nie będziemy już mogli poznać, których nie będą już mogły zobaczyć nasze dzieci, gatunków utraconych na zawsze. Zdecydowana większość ginie z przyczyn związanych z jakimś ludzkim działaniem. Z naszego powodu tysiące gatunków nie będzie swoim istnieniem chwaliło Boga ani też nie będą przekazywać nam swego orędzia. Nie mamy do tego prawa”. (LS:33)

W innym miejscu Encykliki pojawia się uzasadnienie, dlaczego wszystkim zwierzętom należy się dobroć ze strony człowieka: „Mogąc odpowiedzialnie korzystać z rzeczy, jesteśmy też wezwani do uznania, że inne istoty żywe mają właściwą sobie wartość wobec Boga oraz przez samo swoje istnienie błogosławią Go i oddają Mu chwałę”. 

Pisał też „Sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie”, a wszelkie eksperymentowanie lub używanie stworzenia „domaga się religijnego szacunku dla integralności stworzenia”.

Psy i koty to nie dzieci

Według papieża wszystkie zwierzęta zasługują na szacunek i dobro ze strony człowieka. Przeciwny był natomiast traktowaniu psów i kotów jak dzieci. 

W 2022 roku podkreślił, jak ważna dla Kościoła jest rodzina i ubolewał nad kryzysem demograficznym, z jakim mierzą się niektóre regiony świata. Skrytykował pary, które zamiast dzieci, wolą mieć psa lub kota.

„Wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Może się to wydawać zabawne, ale taka jest rzeczywistość. Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo” – powiedział Franciszek.

Przede wszystkim zapamiętamy go jednak jako papieża, którego pontyfikat ucieleśniał ideały świętego Franciszka. To poszanowanie dla zwierząt i Ziemi (w tym sprzeciw nadmiernej konsumpcji),  pomoc ubogim i wykluczonym (w tym migrantom), a także braterstwo, dialog i pokój. 

papież franciszek koty
Obraz wygenerowany przez AI ©Wamiz

https://kongreskk.pl/2023/01/03/zwierzeta-w-encyklice-laudato-si/

https://opowiedzzwierze.pl/zwierzeta-w-encyklice-laudato-si-papieza-franciszka/

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?