Reklama

Sierść można zawiesić w widocznym miejscu przy pomocy spinacza do prania

Co zrobić z wyczesaną sierścią psa lub kota? Powieś ją na balkonie!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano aktualizacja dnia

Wiosna to dla wielu opiekunów psów i kotów czas wszechobecnej sierści. Intensywne linienie oznacza zwykle konieczność częstszego szczotkowania pupila. Nieraz znajdziesz zresztą również kłęby sierści toczące się po podłodze niczym biegacze po prerii. Na szczęście całe to futro da się wykorzystać!

Jak wykorzystać wyczesaną sierść zwierzaka? Istnieją różne sposoby „recyklingu” sierści (istnieją nawet organizacje proszące o przekazywanie sierści, ponieważ znakomicie chłonie ona plamy oleju zanieczyszczające oceany), ale do tych najprostszych należy po prostu pozostawienie jej na zewnątrz w widocznym miejscu – tak, aby mogły zabrać ją ptaki.

Miękki materiał do gniazd

Wiosna to nie tylko sezon linienia zwierzaków domowych, ale także start sezonu lęgowego wielu gatunków ptaków. To czas, gdy przyszli pierzaści rodzice uwijają się w poszukiwaniu odpowiednich materiałów do budowy gniazda. Oprócz solidnej konstrukcji potrzebne im jest również coś miękkiego – coś co zapewni wewnątrz gniazda komfort i ciepło.

Ptaki gromadzą m.in. trawę, puch i inne miękkie obiekty, które napotkają na swej drodze.

Chętnie zbierają również sierść zwierząt – czy to świeżo wyczesaną, czy też wręcz „zdobyczną”, a więc wyskubaną bezpośrednio z oddającego się sjeście psa (co możecie zobaczyć na filmikach poniżej)!

Dzięki takiej futrzanej wyściółce w ptasim gnieździe będzie ciepło i przytulnie – a to bardzo ważne podczas wysiadywania jaj czy później, dla młodych, nieopierzonych jeszcze piskląt.

Jak udostępnić ptakom sierść?

Wystarczy zebrać wyczesaną sierść psa lub kota do pojemnika bądź woreczka, a następnie umieścić ją w ogrodzie, na tarasie czy balkonie w taki sposób, aby ptaki mogły łatwo ją wyskubać. Na świetny pomysł wpadła jedna z członkiń facebook'owej grupy Saska Kępa loklanie. Zamieściła zdjęcie, na którym pokazała jak przypina kocią sierć spinaczem do balkonu!

Spinacze do prania czy też proste karmniki druciane bądź siateczki, w których zawieszamy zimą kule tłuszczowe to dokosnałe rozwiązanie, aby udostępnić ptakom futro naszych pupili. 

Zawieś sierść w widocznym miejscu i… obserwuj skrzydlatych gości, którzy będą podfruwać do Twojego okna, aby zebrać przygotowany dla nich materiał na gniazdo!

Źródło: Animalistka.pl/ grupa Facebook Saska Kępa loklanie

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?