Reklama

kot wącha kwiatki
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock

Co odstrasza koty? 9 zapachów, których nie lubi Twój kot

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Koci węch jest znacznie czulszy od ludzkiego powonienia. Nic dziwnego więc, że koty są wrażliwe na „odór” substancji szczególnie przez nie nielubianych i drażniących receptory kociego nosa. Wiedza, których zapachów koty nie lubią szczególnie, przydaje się natomiast nie tylko do unikania irytacji pupila na nasz nowy odświeżacz powietrza, ale także do zniechęcenia zwierzęcia do wchodzenia w określone miejsca. A więc jakiego zapachu nie lubią koty?

Kocie preferencje zapachowe

©Shutterstock

Odświeżacz powietrza w „zakoconym” domu? Uwaga – warto wiedzieć, że nie wszystkie aromaty uważane przez nas za przyjemne, będą akceptowalne przez naszych mruczących przyjaciół. Ba, są zapachy, których lepiej unikać, ponieważ znajdują się na kociej liście odorów nie do zniesienia. Oczywiście w przypadku kotów, podobnie jak i u ludzi, istnieją rozmaite preferencje dotyczące zapachów i rozróżniania tego, co pachnie, i tego, co cuchnie.

Jedne koty mogą więc nie reagować na część zapachów, których inne mruczki będą unikać jak ognia. Warto przy tym pamiętać, że koci węch jest znacznie czulszy niż nasz. Koty odbierają więc zapachy silniej – również (a może i przede wszystkim) te uważane za „smrodliwe”.

Jest to istotne nie tylko przy wyborze odświeżacza powietrza bądź – odwrotnie – środka odstraszającego koty – ale także podczas zakupu chociażby żwirku zapachowego do kuwety. Produkty takie mają za zadanie maskować nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kociej toalety, ale jeśli zastosowany aromat nie spodoba się kotu, może on przestać korzystać z niej w ogóle.

Jakich zapachów nie lubią koty?

Lawenda to jeden z najczęściej spotykanych wariantów zapachowych żwirków dla kotów, mimo iż większość mruczków tego zapachu nie lubi.©Shutterstock

Choć preferencje odnośnie wielu zapachów to kwestia indywidualna, istnieją takie produkty, których woń działa zniechęcająco na większość kotów. Rośliny i produkty, które potrafią skutecznie odstraszyć koty to:

Cytrusy

Niechęć wielu kotów do cytrusów jest niemal legendarna. Zazwyczaj w roli antykociego repelentu występuje cytryna, choć wiele kotów nie znosi również zapachów innych owoców cytrusowych, takich jak grapefruit, pomarańcza czy mandarynka (ta ostatnia pojawiła się w roli znienawidzonego przez koty owocu w serii japońskich komiksów „Cześć, Michael”). Poziom reakcji na cytrusy może być jednak różny u różnych kotów. Niektóre uciekają w popłochu i wówczas plasterki cytryny faktycznie mogą służyć jako odstraszacz w miejscach, w których nie chcemy, aby kot przebywał, takich jak doniczka z rośliną czy chętnie drapany róg kanapy. Są jednak i zwierzęta, na które cytrusowy zapach nie zrobi tak dużego wrażenia.

Lawenda

Bukiet z suszonej lawendy czy lawendowy olejek mogą często pełnić rolę środka odstraszającego kota od danego miejsca. Nie wolno jednak przesadzać z olejkiem lawendowym – w większych ilościach jest toksyczny. Co ciekawe, lawenda to jeden z najczęściej spotykanych wariantów zapachowych żwirków dla kotów. Jej zapach jest delikatny, aczkolwiek niektóre koty i tak nie będą przepadały za takim podłożem.

Ocet

Właściwości dezynfekujące i czyszczące czyniłyby z octu idealny środek do mycia i odświeżania kociej kuwety… gdyby tylko jego zapach nie znajdował się na kociej „czarnej liście”. Kot, który nie lubi zapachu octu, może przez taki zabieg przestać korzystać z toalety. Szmatka nasączona octem znakomicie nadaje się natomiast jako środek odstraszający kota.

Eukaliptus

Często niechęć do określonego zapachu przejawiana przez zwierzę ma bardzo racjonalne podstawy. Tak jest właśnie w przypadku eukaliptusa. Olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny jest dla kota toksyczny – nasz pupil będzie więc instynktownie unikał zapachu eukaliptusa, a także innych, podobnych woni, takich jak mentol. Aromaty tego rodzaju drażnią nie tylko koci nos, ale i oczy, co można rozpoznać po charakterystycznym grymasie pyszczka i zmrużonych oczach.

Niektóre detergenty, mydła, dezodoranty, perfumy

Zwłaszcza produkty o silnym zapachu mogą działać na koty drażniąco. Detergenty, które zawierają chlor są dla zwierzęcia wręcz trujące.

Chili, pieprz cayenne, pieprz czarny

Te i inne ostre, drażniące przyprawy są uznawane przez kota za niebezpieczne, a więc instynktownie są przez niego unikane. Papryczki chili czy pieprz cayenne zawierają toksyczną dla kotów kapsaicynę.

Geranium

Wygląda na to, że zapachy, które odstraszają mole ubraniowe, działają zniechęcająco również i na koty… Tak jak wiele mruczków nie znosi woni lawendy, tak też i skrzywi się z niesmakiem i oburzeniem, gdy poczuje geranium.

Cebula i czosnek

Są to rośliny należące do czołówki kociej czarnej listy zapachowej. Nie tylko w kocim mniemaniu cuchną, ale działają również drażniąco na błony śluzowe. Są jednocześnie toksyczne dla naszych mruczków.

Zepsute jedzenie

Zepsute jedzenie, zwłaszcza ryba, działają na kota odpychająco. W tym wypadku chyba podzielamy kocie zastrzeżenia.

W sklepach zoologicznych dostępne są rozmaite preparaty odstraszające w sprayu, których zadaniem jest zniechęcanie ich do przebywania w określonych miejscach czy chociażby drapania danej powierzchni. Nie ma niestety idealnej recepty na środek, który będzie działał zniechęcająco na wszystkie koty. Należy stosować tu metodę prób i błędów, aby w końcu natrafić na odpowiedni preparat. Niestety większość z nich dość szybko wietrzeje.

Odstraszacz kotów - domowe sposoby

Pamiętaj, że nie wszystkie źródła zapachów, których kot nie lubi, mogą być stosowane jako odstraszacze na koty. Część spośród wymienionych produktów jest wysoce toksyczna dla kotów i może stać się przyczyną nieszczęścia – należy więc na nie uważać i nie używać ich jako odstraszaczy – na wypadek, gdyby jednak naszego kota nie odstraszyły. Do bezpiecznych repelentów należą cytrusy, ocet, olejki eteryczne (eukaliptus, lawenda) w rozsądnych ilościach.

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz