Reklama

kot z królikiem
© Shutterstock

Kot i królik pod jednym dachem: jak sprawić, by zostali przyjaciółmi?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

aktualizacja dnia

Zastanawiasz się nad adopcją kota, ale martwisz się, jak zareaguje Twój domowy królik? Przecież koty to myśliwi, którzy mogą chcieć na nie polować. Jednak przy odrobinie wysiłku ta dwójka może zostać przyjaciółmi.

Koty i króliki mogą nie wydawać się oczywistymi kumplami. Mimo to mamy dobrą wiadomość: przyjaźń między tą dwójką jest możliwa, a w internecie roi się od uroczych zdjęć tego duetu. 

Króliki są zwierzętami społecznymi i prawdopodobnie chętnie zaprzyjaźnią się z kotem, pod warunkiem oczywiście, że ten zostanie odpowiednio wychowany.

Czy kot i królik mogą żyć razem?

Króliki to przyjazne małe stworzenia, które lubią towarzystwo. Daj zwierzętom dużo czasu na przyzwyczajenie się do siebie.

Zadbaj o to, by na początku królik przebywał w bezpiecznym otoczeniu, gdzie może się schronić.

Socjalizacja, czyli jak zapoznać królika z kotem?

Najważniejsza zasada socjalizacji brzmi: nie śpiesz się. Daj zwierzętom czas na zapoznanie ze sobą. 
Zastosuj także te wskazówki:

1. Najpierw zapoznaj zwierzęta ze sobą poprzez zapach. Weź szmatkę i pogłaszcz nią kota, a następnie tą samą szmatką pogłaszcz królika. Przeprowadź ten proces kilka razy, aby zwierzęta mogły się przyzwyczaić do swojego zapachu, zanim się spotkają.

2. Dbaj o bezpieczeństwo królika. Podczas pierwszych kilku spotkań ważne jest, aby królik był bezpieczny. Króliki są z natury płochliwe, wrażliwe na hałasy i podatne na stres. Aby zminimalizować stres królika, upewnij się, że twój pupil wie, że jest bezpieczny. Trzymaj go w zamkniętym miejscu, podczas pierwszych spotkań z kotem.

3. Nadzoruj. Pozwól kotu i królikowi na codzienną interakcję przez krótkie okresy czasu pod twoim nadzorem. Trzymaj króliczka w klatce i pozwól im widzieć się nawzajem w bezpiecznym miejscu. Jeśli twój królik przez cały czas się ukrywa, wróć do kroku pierwszego, ale jeśli wydaje się zainteresowany i zrelaksowany, a twój kot jest spokojny, możesz przejść do następnego etapu.

4. Wypuść królika z klatki. Jeśli widzisz, że oba zwierzęta są spokojne, możesz zamienić ich rolami. Trzymaj kota na smyczy lub w transporterze, a króliczka wypuść z klatki. Uważnie przyglądaj się pupilom.

5. Pozwól im się spotkać. Gdy już będziesz mieć pewność, że zwierzęta czują się ze sobą dobrze, pozwól im się spotkać. Zrób to w czasie, gdy oba zwierzęta są zrelaksowane (np. po karmieniu) i uważnie je obserwuj. Nigdy nie zostawiaj zwierząt bez opieki.

kot i królik
Daj zwierzętom czas na zapoznanie się ze sobą bez stresu ©Shutterstock

Jak zadbać o bezpieczeństwo królika?

Koty, które nie zostały wysterylizowane lub wykastrowane, częściej mają silny instynkt łowiecki, dlatego proces aklimatyzacji zwierząt może zająć trochę czasu. 

W międzyczasie, jeśli Twój kot domowy próbuje gonić królika (pomimo ostrożnego i dobrze przeprowadzonego poznawania zwierząt), możesz sprawdzić, czy Twój królik ma bezpieczne miejsce, w którym może się ukryć. 

Jeśli chcesz dać swojemu królikowi trochę czasu w ogrodzie, rozważ inwestycję w ogrodzenia i wybiegi zabezpieczone przed kotami, aby mieć pewność, że pupil będzie bezpieczny.

Czy kot może polować na królika?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, kot może uznać królika za ofiarę i próbować go upolować. Koty są myśliwymi i na świeżym powietrzu mogą chcieć zapolować na królika. 

Jednak nie wszystkie mruczki mają silny instynkt łowiecki. Dotyczy to głównie dzikich lub  bezpańskich kotów, które będą znacznie bardziej skłonne do polowania na królika niż dobrze odżywiony, wykastrowany zwierzak domowy.

Czy kot i królik mogą zostać przyjaciółmi?

Nie każdy kot dogada się z każdym królikiem i odwrotnie. Weź pod uwagę temperament swojego zwierzaka.

Jeśli masz agresywnego kota, przyzwyczajenie go do królika domowego może być trudne. 

Z kolei jeśli twój królik jest nieśmiały i strachliwy, zapoznawanie go z kotem może być dla niego stresujące. Pamiętaj, że króliki mają delikatne serca, a stres może się dla nich skończyć nawet zawałem.

Jednak przy odpowiednim wprowadzeniu i odpowiednim temperamencie istnieje duża szansa, że Twój domowy kot i królik wkrótce staną się świetnymi przyjaciółmi. Powodzenia!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?