Reklama

kot z królikiem
© Shutterstock

Kot i królik pod jednym dachem: jak sprawić, by zostali przyjaciółmi?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Zastanawiasz się nad adopcją kota, ale martwisz się, jak zareaguje Twój domowy królik? Przecież koty to myśliwi, którzy mogą chcieć na nie polować. Jednak przy odrobinie wysiłku ta dwójka może zostać przyjaciółmi.

Koty i króliki mogą nie wydawać się oczywistymi kumplami. Mimo to mamy dobrą wiadomość: przyjaźń między tą dwójką jest możliwa, a w internecie roi się od uroczych zdjęć tego duetu. 

Króliki są zwierzętami społecznymi i prawdopodobnie chętnie zaprzyjaźnią się z kotem, pod warunkiem oczywiście, że ten zostanie odpowiednio wychowany.

Czy koty i króliki mogą żyć razem?


Króliki to przyjazne małe stworzenia, które lubią towarzystwo. 

Daj zwierzętom dużo czasu na przyzwyczajenie się do siebie. Zadbaj o to, aby kot nie był głodny, a królik przebywał w bezpiecznym otoczeniu, gdzie może się schronić.

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się na nasz newsletter

Socjalizacja, czyli jak zapoznać królika z kotem?

Najważniejsza zasada brzmi: nie śpiesz się. Daj zwierzętom czas na zapoznanie ze sobą. 
Zastosuj także te wskazówki:

1. Najpierw zapoznaj zwierzęta ze sobą poprzez zapach. Weź szmatkę i pogłaszcz nią kota, a następnie tą samą szmatką pogłaszcz królika. Przeprowadź ten proces kilka razy, aby zwierzęta mogły się przyzwyczaić do swojego zapachu, zanim się spotkają.

2. Dbaj o bezpieczeństwo królika. Podczas pierwszych kilku spotkań ważne jest, aby królik był bezpieczny. Stres może być dla niego bardzo szkodliwy, więc upewnij się, że twój pupil wie, że jest bezpieczny. Możesz trzymać go w zamkniętym miejscu, podczas pierwszych spotkań z królikiem.

3. Nadzoruj. Pozwól kotu i królikowi na codzienną interakcję przez krótkie okresy czasu pod twoim nadzorem. Trzymaj króliczka w klatce i pozwól im widzieć się nawzajem w bezpiecznym miejscu. Jeśli twój królik przez cały czas się ukrywa, wróć do kroku pierwszego, ale jeśli wydaje się zainteresowany i zrelaksowany, a twój kot jest spokojny, możesz przejść do następnego etapu.

4. Wypuść królika z klatki. Gdy interakcja będzie spokojna, zamieńcie się rolami. Trzymaj kota na smyczy lub w transporterze i wypuść króliczka z klatki. Uważnie przyglądaj się pupilom.

5. Pozwól im się spotkać. Gdy już będziesz mieć pewność, że zwierzęta czują się ze sobą dobrze, pozwól im się spotkać. Zrób to w czasie, gdy oba zwierzęta są zrelaksowane (np. po karmieniu) i uważnie je obserwuj. Nigdy nie zostawiaj zwierząt bez opieki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo królika?

Koty, które nie zostały wysterylizowane lub wykastrowane, częściej mają silny instynkt łowiecki, dlatego proces aklimatyzacji zwierząt może zająć trochę czasu. 

W międzyczasie, jeśli Twój kot domowy chce gonić Twojego królika (pomimo ostrożnego i dobrze przeprowadzonego poznawania zwierząt), możesz sprawdzić, czy Twój królik ma bezpieczne miejsce, w którym może się ukryć. 

Jeśli chcesz dać swojemu królikowi trochę czasu w ogrodzie, rozważ inwestycję w ogrodzenia i wybiegi zabezpieczone przed kotami, aby mieć pewność, że pupil będzie bezpieczny.

Czy kot może polować na królika?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, kot może uznać królika za ofiarę i próbować go upolować. Koty są myśliwymi i na świeżym powietrzu mogą chcieć zapolować na królika. 

Jednak nie wszystkie mruczki mają silny instynkt łowiecki. Dotyczy to głównie dzikich lub  bezpańskich kotów, które będą znacznie bardziej skłonne do polowania na królika niż dobrze odżywiony, wykastrowany lub wysterylizowany zwierzak domowy.

Czy koty i króliki mogą zostać przyjaciółmi?

Nie każdy kot dogada się z każdym królikiem czy świnką morską i odwrotnie. Weź pod uwagę temperament swojego zwierzaka.

Jeśli masz agresywnego kota, przyzwyczajenie go do królika domowego może być trudne. 

Z koleli jeśli twój królik jest nieśmiały i strachliwy, zapoznawanie go z kotem może być dla niego stresujące. Pamiętaj, że króliki mają delikatne serca, a stres może się dla nich skończyć nawet zawałem.

Jednak przy odpowiednim wprowadzeniu i odpowiednim temperamencie istnieje duża szansa, że Twój domowy kot i królik wkrótce staną się świetnymi przyjaciółmi. Powodzenia!

Zobacz również

Więcej rada na temat...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?