Reklama

Sterylizacja kotki – jakie mogą wystąpić powikłania?

Sterylizacja kotki – jakie mogą wystąpić powikłania? © Shutterstock

Kastracja kota lub kotki to jedna z częściej wykonywanych operacji. Polega na usunięciu jajników i jajowodów z macicą. Operacja trwa od kilku do kilkunastu minut, jednak niestety, czasem może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Nie zagrażają one zazwyczaj zdrowiu i życiu zwierzęcia, ale warto zdawać sobie sprawę z ryzyka przed podpisaniem zgody na operację. Sprawdź, jakie powikłania po kastracji kotki występują najczęściej.

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia

Kastracja , nazywana często sterylizacją, jest najczęściej przeprowadzaną operacją u kotki. Wymaga znieczulenia mruczka i otworzenia jamy brzusznej w celu usunięcia jajników i macicy. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, w rzeczywistości kastracja kotki nie wiąże się zazwyczaj z poważnymi komplikacjami.

Kastracja (sterylizacja) kotki – czy jest bezpieczna?

Niestety, jak każda operacja, tak i kastracja (sterylizacja) kotek może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Są to przede wszystkim trudności z gojeniem się rany. Rzadziej mogą też wystąpić inne, zagrażające zdrowiu i życiu powikłania.

Statystycznie młode koty lepiej znoszą znieczulenie w porównaniu do tych starszych, ale nie oznacza to, że koty w wieku kilku czy kilkunastu lat nie mogą zostać wykastrowane. Mogą, a co więcej powinny, jeśli nie prowadzisz hodowli kotów.

Pamiętaj, że skutkiem kastracji jest nie tylko trwała bezpłodność kotki. Wykastrowana kotka nie będzie także odczuwać popędu płciowego, dzięki czemu nie będzie się czuła sfrustrowana, gdy ten popęd nie będzie zaspokajany. Oznacza to, że kastracja pozytywnie wpływa także na dobrostan mruczka.

Lekarz weterynarii przed kastracją kotki powinien omówić z opiekunem jak wygląda operacja, jakie możliwe powikłania mogą wystąpić i jak należy opiekować się kotką po kastracji. Opiekun powinien także podpisać zgodę na operację.

Możliwe powikłania po kastracji (sterylizacji) kotki:

Zaczerwienienie i obrzęk rany pooperacyjnej

Linia cięcia może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Z miejsca cięcia i miejsca założenia szwów mogą też sączyć się pojedyncze krople krwi w ciągu pierwszej doby po operacji. Jest to normalne, związane z przerwaniem ciągłości skóry. Objawy w ciągu kilku dni po zabiegu powinny się stopniowo zmniejszać.

Niegojąca się rana pooperacyjna

Rana może goić się wolniej, jeśli kot będzie lizał lub drapał miejsce cięcia. Mruczek powinien przebywać w suchym, ciepłym pomieszczeniu po operacji. Jego rana nie powinna mieć możliwości zanieczyszczenia ani moczem, kałem czy zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz.

©Shutterstock

Lekarze weterynarii zalecają zakładanie kotu kołnierza ochronnego (plastikowego lub materiałowego) lub ubranka pooperacyjnego na czas przynajmniej kilku dni po operacji. Oba rozwiązania są dobre, ponieważ uniemożliwiają pupilowi dostęp do rany.

Jeśli twój kot jest wychodzący, zaleca się go zatrzymać w domu na czas zagojenia się rany i obserwować. Nigdy nie wypuszczaj kota w kołnierzu za zewnątrz!

Gojąca się rana swędzi, dlatego pupil intuicyjnie będzie chciał ją lizać. Niestety, wilgoć nie sprzyja gojeniu się. Rana powinna być sucha. Zakładaj kotu kołnierz lub ubranko na noc i w ciągu dnia, gdy nie jesteś w stanie go pilnować.

W wyniku nadmiernego lizania niezagojonej rany szwy mogą zostać naruszone, skutkiem czego będzie otwarcie się rany. W takich sytuacjach konieczne może być ponowne opracowanie rany przez lekarza weterynarii. Czas gojenia rany się wówczas wydłuży.

Zakażenie rany pooperacyjnej po sterylizacji kota

Rana pooperacyjna może też zostać zainfekowana, jeśli kot będzie ją wylizywał lub gdy zostanie zanieczyszczona przez mocz, kał czy zanieczyszczenia z zewnątrz. Zainfekowane rany wymagają specjalnej higieny miejscowej (oczyszczanie rany według zaleceń lekarza weterynarii) i podania antybiotyków.

Utrata apetytu i obniżenie nastroju kota

Twój kot nie chce jeść ulubionej karmy, jest posmutniały i nie chce się bawić?

W pierwszej dobie po operacji to normalne. Kotka zostaje zabezpieczona lekami przeciwbólowymi po zabiegu, ale może odczuwać dyskomfort wynikający z noszenia kołnierza czy ubranka pooperacyjnego i może czuć się nieswojo.

©Shutterstock

Jeśli pupil odmawia spożycia jedzenia i jest osowiały także w drugiej czy trzeciej dobie po operacji, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu sprawdzenia, czy z mruczkiem wszystko w porządku. Pamiętaj, że głodówka dla kota jest bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia.

Krwawienie wewnętrzne

Obecność krwi w jamie otrzewnej może być spowodowana zsunięciem się nici chirurgicznej z podwiązanych przez lekarza weterynarii naczyń podczas operacji. Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kotki. Zdarza się to rzadko, ale należy mieć świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Krwawienie do jamy otrzewnej można potwierdzić za pomocą badania USG. Konieczne może być ponowne otwarcie jamy otrzewnej w celu ponownego podwiązania naczyń.

Niewydolność nerek u kota

Podczas znieczulenia pacjenta dochodzi do zmniejszenia się ciśnienia krwi kotka w naczyniach. Może to skutkować zaburzeniem funkcjonowania nerek, doprowadzając do ich ostrej niewydolności. Takim sytuacjom oczywiście można zapobiegać.

Przed kastracją warto kotkowi zbadać krew i sprawdzić, czy jego biochemia krwi jest prawidłowa. Kotka podczas operacji powinna być także nawadniana dożylnie, a lekarz powinien wybrać najbezpieczniejsze w tym przypadku leki znieczulające.

Czy warto sterylizować kotkę?

Tak!

Kastracja kotek i kocurów ma wiele zalet, a możliwe powikłania zdarzają się rzadko, jeśli opiekun cierpliwie opiekuje się mruczkiem według zaleceń lekarza weterynarii w pierwszych dniach po operacji.

Przeczytaj także:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz