Reklama

pies i kot
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock

Kot czy pies? Jakie zwierzę wybrać?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

Czy jedyna różnica między kotem i psem jest taka, że ten pierwszy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do kuwety, zaś z drugim musisz wychodzić na spacery? Pewnie, że nie! Poznaj najważniejsze fakty związane z opieką nad tymi czworonogami, z ich wychowaniem i ewentualnymi problemami, a także z kwestią czystości i kosztów utrzymania.

Stoisz właśnie przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej tego, jakiego czworonoga wybrać? Kot czy pies? Odpowiedź jest uzależniona od tego, czego spodziewasz się po swoim pupilu, jakie masz możliwości, tryb życia i jaką opiekę możesz zagwarantować przyszłemu podopiecznemu.

Pies a kot – opieka i potrzeba bliskości

Zarówno koty, jak i psy to gatunek mocno zróżnicowany, w obrębie którego mieści się wiele ras. Wśród nich znajdziesz koty swoim zachowaniem i temperamentem bardziej przypominające psiaki, i odwrotnie – wśród psów istnieje wiele ras psów o kocim charakterze…

Pamiętaj także o tym, że nawet jeśli dokładnie przestudiujesz rasy kotów i wybierzesz tę, której przedstawiciel teoretycznie powinien być niezależny, spokojny, stroniący od większych kontaktów towarzyskich, może się okazać, że Twój pupil będzie prawdziwym milusińskim – oczywiście to również działa w dwie strony.

Każde zwierzę, niezależnie od tego, czy będzie to kot czy pies, wymaga w większym lub mniejszym stopniu Twojej opieki, zaangażowania, podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, zabawy, itd. W tej „kategorii” można poczynić założenie, że kot będzie nieco mniej wymagającym towarzyszem niż pies.

Z kotem nie musisz wychodzić kilka razy dziennie na spacer (ale musisz zadbać o czystość kuwety!), nie musisz dbać o regularne ćwiczenia z zakresu podstaw posłuszeństwa – choć możesz i warto to zrobić, bo wbrew pozorom kota można bardzo wiele nauczyć. Pamiętaj też o tym, że ogromnym błędem jest wychodzenie z założenia, iż kot to indywidualista chadzający własnymi ścieżkami i niepotrzebujący Twojej uwagi w najmniejszym stopniu.

Spodziewaj się tego, że – podobnie jak pies – kot bardzo ucieszy się na Twój widok, gdy wrócisz do domu po kilku godzinach nieobecności – choć nie wyrazi tego tak ekspresyjnie jak pies. Na pewno jednak „przyklei się” do Ciebie, zachce byś go głaskał w nieskończoność lub będzie psocił, zachęcając Cię tym samym do zabawy.

Koty z reguły (choć absolutnie nie można wykluczyć wyjątków) lepiej znoszą samotne przebywanie w domu niż psiaki. Łatwiej też dostosowują swój rytm dnia do właściciela. Ale nie oznacza to, że mogą bezustannie pozostawać same w domu bez szkody dla swojej psychiki.

Problemy wychowawcze i behawioralne – kot czy pies?

©Shutterstock

Kot nie wymaga regularnego szkolenia, ale musisz mu każdego dnia poświęcać czas i uwagę, by Wasze relacje były bliskie, oparte na zaufaniu. Kot powinien czuć się w Twoim towarzystwie dobrze i bezpiecznie.

Kot: możliwe problemy wychowawcze

Wśród najczęstszych problemów w przypadku kotów wymienia się m.in.: znaczenie, oddawanie moczu i kału poza kuwetą. Zachowanie to może zwiastować problem behawioralny, ale nie zawsze – często bowiem powodem takiego stanu rzeczy jest np. niechęć do samej kuwety, która jest brudna, za mała czy ustawiona w niewłaściwym miejscu.

Innym częstym problemem jest agresja w stosunku do innych kotów – szczególnie do nowego czworonoga, który ma zamieszkać ze „starym” pod jednym dachem. Jeśli wybierzesz kota i w przyszłości zechcesz zapewnić mu towarzystwo, pamiętaj o tym, że proces zapoznawania może być trudny i długotrwały – nigdy też nie ma gwarancji powodzenia.

Drapanie – to prawdziwa zmora miłośników kotów. Jest ono jednak zupełnie naturalnym zachowaniem, które kot musi realizować, dlatego należy mu to umożliwić. Jeśli nie chcesz, by ofiarą kociaka padły meble i inne domowe sprzęty, zafunduj mu odpowiedni drapak. Niekiedy drapanie może być oznaką problemów behawioralnych, silnego stresu.

Koty dość skutecznie potrafią wymuszać uwagę właściciela – m.in. drapiąc, wspinając się na firanki, zrzucając rozmaite przedmioty. Powodem są oczywiście najczęściej: nuda, frustracja, brak uwagi ze strony właściciela. Ponadto posiadacze kotów muszą liczyć się z takimi problemami jak m.in. spaczone łaknienie (kot zjada przedmioty nienadające się do jedzenia) czy niepożądane formy zabawy (np. kot bawi się zbyt agresywnie, drapie i podgryza, co prowadzi do zranień).

Pies: możliwe problemy wychowawcze

Jako potencjalny właściciel psa również musisz liczyć się z możliwością wystąpienia rozmaitych kłopotów natury szkoleniowej czy behawioralnej.

Wśród najczęstszych problemów szkoleniowych wymienia się m.in. sikanie w domu, skakanie na ludzi, ciągnięcie na smyczy, warczenie przy misce czy legowisku (ogólnie obrona zasobów), zbyt intensywne podgryzanie podczas zabawy, nieprzychodzenie na zawołanie, żebranie przy stole, nadmierne szczekanie.

Jeśli chodzi o problemy behawioralne, przede wszystkim są to różnego rodzaju lęki, w tym m.in. lęk separacyjny, który może objawiać się np. zachowaniami niszczycielskimi. Oczywiście psy – tak samo jak i koty – potrafią skutecznie zadbać o uwagę właściciela, niekoniecznie w pożądany przez niego sposób…

Podsumowując tę kategorię, co wybrać – kota czy psa? Tak na dobrą sprawę, jeśli doprowadzisz do wystąpienia problemów wychowawczych bądź behawioralnych, zarówno jeden, jak i drugi czworonóg może dać Ci mocno w kość. Jeżeli chodzi o kwestię ewentualnych szkód materialnych i prawdopodobnego uszczerbku na zdrowiu, można zaryzykować stwierdzenie, iż wszystkie koty oraz psy mniejszych ras plasują się mniej więcej na tej samej pozycji. Im zaś większy pies, tym szkody mogą być poważniejsze, podobnie jak krzywda, jaką może wyrządzić zarówno podczas niewinnej zabawy, jak i w razie obrony poprzez atak.

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Czworonóg dla czyściocha –kot czy pies?

Koty powszechnie uważane są za zwierzęta bardzo czyste, wyjątkowo ambitnie dbające o swoją higienę i regularnie przeprowadzające zabiegi pielęgnacyjne. Psy niekoniecznie mogą im podać łapę w tym temacie. Niemniej, niezależnie od tego, na posiadanie jakiego zwierzęcia się decydujesz, musisz liczyć się z koniecznością regularnego sprzątania.

Zwierzaki te linieją dość intensywnie zwyczajowo dwa razy do roku – jednak i w pozostałych okresach kocia bądź psia sierść może przytrafić Ci się w porannym kubku aromatycznej kawy, w zupie czy pościeli i nie będzie to nic nadzwyczajnego. Istnieją co prawda rasy, które teoretycznie nie gubią sierści lub gubią jej niewiele, ale… tylko teoretycznie. Jeśli nie chcesz sierści w domu, masz dwa wyjścia – zrezygnować z posiadania czworonoga lub postawić na łysego przyjaciela, jak np. sfinks czy nagi pies peruwiański.

Koty niewychodzące są co do zasady czyste – nie chodzą po brudnej powierzchni, nie naniosą do domu błota czy piachu. Najczęściej nie wymagają kąpieli, bo same świetnie sobie radzą z higieną. Z psem musisz wyjść co najmniej 3 razy dziennie, niezależnie od pogody, co generuje pewne prawdopodobieństwo przyniesienia na łapach i sierści różnego rodzaju zanieczyszczeń.

O ile sam kot raczej nie wydziela żadnego szczególnego zapachu (tzn. takiego, który mógłby zarejestrować ludzki nos), o tyle jego kuweta już owszem. Zapach moczu i kocich odchodów jest charakterystyczny i bardzo nieprzyjemny. Jeśli chcesz oszczędzić sobie rozprzestrzeniania go na cały dom, musisz regularnie czyścić kuwetę. Problemem może być też koci mocz poza kuwetą, np. na ulubionym fotelu czy kanapie.

Pies natomiast, jak to pies – „pachnie psem”. Taki jego urok. Zapach jest szczególnie intensywny, gdy psia sierść ulegnie zmoczeniu. Im jednak zdrowszy, bardziej zadbany i racjonalnie odżywiany psiak, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo tego, że będzie generował silny, nieprzyjemny zapach.

Kot a pies - koszty utrzymania

Biorąc pod uwagę koszty wyżywienia (tj. dobrej jakości karmę zarówno dla psa i kota), podstawowe, niezbędne akcesoria i zabawki, opiekę weterynaryjną, można pokusić się o stwierdzenie, że kot jest zwierzakiem tańszym w utrzymaniu. Nawet kot łakomczuch nie zje w skali miesiąca tak wiele karmy co pies średniej wielkości, duży czy tym bardziej olbrzym.

Drapak, wędki, myszki dla kota kontra szarpaki, gryzaki, suszone kości dla psa – tu koszt może być zbliżony. Zabawki zużywają się i z czasem będą wymagać wymiany na nowe. Jak często, to już zależy od tego, jak intensywnie czworonóg będzie z nich korzystał. Pies wymaga ponadto zakupu takich akcesoriów jak smycz, obroża bądź szelki, środki przeciw pchłom, kleszczom, itp.

Opieka weterynaryjna – profilaktyczne badania i szczepienia wypadają podobnie, ale pies, z racji tego, że jest zwierzęciem wychodzącym z domu, częściej musi otrzymywać tabletki na odrobaczanie. Istnieje też większe prawdopodobieństwo tego, że „złapie” jakąś chorobę od czworonożnych przyjaciół podczas zabawy w parku lub ulegnie kontuzji, zranieniu.

Chyba że kot również jest wychodzący – wówczas koszty opieki weterynaryjnej mogą być nawet wyższe niż w przypadku psa, bo o ile psiaka można względnie upilnować na zewnątrz, o tyle kota zdecydowanie nie – naturalnie, jeśli nie chodzi na smyczy, ale urządza sobie wycieczki na własną łapę. Więcej o kosztach utrzymania kota przeczytasz tutaj.

Kot czy pies -jakie zwierzę będzie lepsze dla dziecka?

To często zadawane pytanie. Musisz jednak uświadomić sobie jedną podstawową rzecz – niezależnie od tego, czy zwierzak formalnie będzie nazywany kotem/psem „Twoim, rodzinnym czy dziecka”, to na Ciebie prawdopodobnie spadnie obowiązek zajmowania się nim. Nie możesz wymagać od dziecka 5, 7 czy nawet 12-letniego, by w pełni przejęło opiekę nad pupilem.

Kontakt dziecka ze zwierzęciem, nieważne jakim, zawsze niesie za sobą korzyści, wspiera bowiem rozwój malucha, uczy odpowiedzialności za drugą istotę, poczucia obowiązku, wyzwala empatię.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj dokładnie powyższe punkty i realnie oceń swoje możliwości. Posiadanie zwierzęcia to przywilej i ogromna przyjemność, ale jednocześnie mnóstwo obowiązków.

Kot czy pies? Wybór należy do Ciebie. Każdy z tych zwierzaków jest wspaniały i ma bardzo wiele do zaoferowania. Całe mnóstwo korzyści z posiadania zarówno kota, jak i psa bez wątpienia zrekompensuje pewne niedogodności z tym związane!

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz