Reklama

pies brzydko pachnie
© Masarik/Shutterstock

Dlaczego mój pies „śmierdzi”? Jakie są przyczyny tego, że pies brzydko pachnie?

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Pies, tak jak każde inne zwierzę, posiada swój własny, charakterystyczny zapach. Jest on szczególnie wyczuwalny m.in. wówczas, gdy pies jest mokry – po kąpieli w rzece lub po spacerze w deszczową pogodę. Dlaczego jeszcze zapach psa może być nieprzyjemny?

Twój pies brzydko pachnie? To normalne!

Żartownisie odpowiedzieliby na pewno, że pies, który nie śmierdzi psem, to pies… pluszowy. Z psem takim nie trzeba wychodzić, nie trzeba go karmić, może ładnie pachnieć – np. lawendą czy fiołkami – i jest całkowicie bezproblemowy. Charakterystyczny zapach sierści, to coś, co po prostu każdy opiekun psa musi zaakceptować. 

Trudno odmówić temu nieco złośliwemu stwierdzeniu racji. Innymi słowy, jeśli zastanawiamy się nad posiadaniem psa, musimy mieć pełną świadomość tego, że „w pakiecie” z ukochanym czworonogiem otrzymamy najpewniej rzeczoną ślinę, sierść w porannej kawie i na poduszce (choć w różnych ilościach w zależności od rasy) oraz typowy dla tego gatunku zapach, który mniej lub bardziej będzie rozprzestrzeniał się w naszych wnętrzach. 

Nieprzyjemny zapach psa — możliwe przyczyny

Nieprzyjemny zapach u psa może wynikać z różnych przyczyn, a jego źródło może być związane zarówno z naturalnymi przyczynami takimi jak wilgoć i brud, nieodpowiednią dietą, jak i problemami zdrowotnymi. Oto kilka możliwych przyczyn:

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu skóry i sierści psa 

Bardzo często intensywny, nienależący do przyjemnych zapach „mokrego psa” będzie nam towarzyszył po kąpieli pupila lub np. gdy zmoknie on w czasie spaceru w deszczową pogodę. Ale wilgoć to nie jedyny czynnik, który może mieć wpływ na to, jak pies pachnie. 

Nieodpowiednia dieta 

Ten punkt nikogo nie powinien dziwić. Zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza psu odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych – biorąc pod uwagę jego rasę, wiek, tryb życia i potrzeby z tego wynikające – wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jeśli zaś organizm będzie dobrze działał od wewnątrz, będzie to uwidaczniało się w zewnętrznej kondycji zwierzęcia, w tym m.in. w doskonałym stanie jego sierści czy neutralnym zapachu z pyska. 

Tu przeczytasz jak wybrać odpowiednią karmę dla psa

Brzydki zapach wynikający z problemów zdrowotnych

Brzydki zapach może towarzyszyć różnym chorobom i dolegliwościom. 

Regularne wizyty u lekarza weterynarii, w tym wizyty i badania profilaktyczne, są niezbędne. Dzięki nim możemy szybko wychwycić ewentualne schorzenia i skutecznie leczyć je, zanim znajdą się w zaawansowanym stadium. 

Często występującą przypadłością jest też np. zapalenie gruczołów okołoodbytowych, któremu towarzyszy bardzo nieprzyjemny, wręcz odrzucający zapach. Innym charakterystycznym objawem jest saneczkowanie (pies „jeździ” pupą po ziemi).  Schorzenie to wymaga natychmiastowego leczenia pod okiem weterynarza. 

Brzydki zapach sierści 

Jeśli sierść psa śmierdzi mimo kąpieli, może to być objawem chorób skóry.

Problem nieprzyjemnego zapachu sierści i skóry psa może wynikać z nadmiernego wydzielania sebum, co często towarzyszy problemom z łupieżem. Zapach wydzieliny z gruczołów skórnych jest wyczuwalny głównie w obszarze pachwin, podbrzusza i okolicy uszu. 

Innymi przyczynami przykrego zapachu mogą być stany zapalne skóry, rany, obecność pasożytów zewnętrznych, alergie czy atopowe zapalenie skóry. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, schorzenia dermatologiczne u psa objawiają się również intensywnym drapaniem i utratą sierści.

Nieprzyjemny oddech u psa  

Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu chorób dziąseł czy zębów. Zaniedbane higieniczne nawyki mogą prowadzić do rozwoju kamienia nazębnego. 

Kamień nazębny to osad zmineralizowanych bakterii, resztek pokarmowych i śliny, który odkłada się na zębach psa. Jego obecność przyczynia się do rozwoju bakterii, co prowadzi do brzydkiego zapachu z pyska.

Nieświeży oddech może być również wynikiem problemów trawiennych, takich jak niestrawność czy refluks żołądkowy, ale może sygnalizować także zapalenie żołądka i jelit. 

Aby zadbać o świeży oddech u psa, kluczowe jest regularne mycie zębów i kontrola stomatologiczna. Warto stosować przysmaki i zabawki wspierające higienę jamy ustnej.

psie zęby
©Shutterstock

Nieprzyjemny zapach z uszu czworonoga

Nieprzyjemny zapach z okolic psich uszu może wynikać z infekcji i chorób uszu. Szczególnie narażone są na nie rasy o długich, zwisających uszach, takie jak setery, bassety czy spaniele. 

Ciepłe, mało przewiewne środowisko to warunki idealne do rozwoju bakterii. Należy regularnie sprawdzać stan uszu psa i dbać o ich higienę.

Nieodpowiednia higiena i pielęgnacja psiej sierści

Nie należy generalizować, ale można pokusić się o stwierdzenie, że im mniejszy pies i im mniej ma sierści, tym łatwiejsza będzie jego pielęgnacja, a co za tym idzie – łatwiej będzie utrzymać czystość jego szaty i towarzyszący jej neutralny, ledwie wyczuwalny zapach.

Oczywiście nie oznacza to, że np. yorkshire terrier zawsze będzie pachnącym czyściochem, a bernardyn będzie „śmierdział psem”. Wszystko bowiem zależy od tego, jak właściciel dba o swojego czworonoga. 

Jeśli będziemy starannie i regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne u naszego czworonoga – zarówno sierści, oczu, jak i  czyszczenie uszu – pies będzie czysty i zadbany. To zaś zdecydowanie zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych zapachów.

Szczególnie dużo uwagi należy poświęcić psom o sierści gęstej i długiej. Powinna ona być regularnie szczotkowana, a w razie konieczności strzyżona i myta. Im mniej kurzu, brudu i innych „ciał obcych” się w niej znajdzie, tym mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów z brzydkim zapachem różnego pochodzenia.

Psy, które nie śmierdzą – czy istnieją takie rasy?

Od razu należy jasno odpowiedzieć – nie. Nie istnieją rasy, które byłyby całkowicie pozbawione charakterystycznego psiego zapachu, choć są takie, które – wedle ich znawców i miłośników – pachną mniej intensywnie. Podobnie jak nie istnieją psy, które w ogóle nie linieją, nie ślinią się czy nie uczulają… 

Rasy, które potencjalnie „nie pachną psem”

whippet

Charty angielskie whippet ©Shutterstock

Poniżej wymienione rasy – zgodnie z opiniami wielu ich hodowców i właścicieli – nie generują szczególnie uciążliwego, nieprzyjemnego zapachu. Co nie znaczy, że są całkowicie „bezzapachowe”. 

Bichon frise

Śnieżnobiały bichon to niewielkich rozmiarów czworonóg o bardzo energicznym i radosnym usposobieniu. Włosy bichona cały czas rosną, dlatego wymaga on regularnego podcinania. Trzeba go też często wyczesywać, by uniknąć splątywania sierści. Na szczęście traci on niewiele włosów i – wedle powszechnie panującej opinii – prawie „nie pachnie psem”.

Maltańczyk

Maltańczyk to kolejny na liście maluch o czysto białym umaszczeniu, który jest wprost idealnym psem rodzinnym i do towarzystwa. Podobnie jak poprzednik raczej nie linieje, ale wymaga codziennego szczotkowania, bo w przeciwnym wypadku szata będzie się kołtunić. Jeśli właściciel nie ma w planach uczynić z maltańczyka psa wystawowego, jego sierść można nieco przystrzyc, co zdecydowanie ułatwi codzienną pielęgnację. 

Basenji

Basenji jest średniej wielkości psem o krótkiej, przylegającej sierści, dlatego jego pielęgnacja nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Psa wystarczy regularnie szczotkować i dbać o stan oczu oraz uszu. Nie trzeba go kąpać, o ile mocno się nie ubrudzi. Psy tej rasy nie są szczególnie popularne w Polsce, a szkoda, bo to wyjątkowe czworonogi – niezwykle wierne, inteligentne i wesołe. 

Whippet

Whippet, zwany też chartem angielskim, tak samo jak basenji, nie jest dobre znaną rasą. I tutaj szkoda, bo to doskonały pies do towarzystwa dla osób aktywnych. Jest niezwykle energiczny, a przy tym łagodny i towarzyski. Powszechnie uważa się, że whippety to psy „hipoalergiczne”, których sierść nie pachnie. Pielęgnacja jest bardzo prosta, bo ogranicza się tak naprawdę do czesania czworonoga raz na jakiś czas. 

Sznaucer 

Sznaucer występuje w trzech rozmiarach – olbrzymim, dużym i miniaturowym. Pielęgnacja, niezależnie od wielkości psa, polega na regularnym szczotkowaniu oraz trymowaniu. I ta rasa uznawana jest za dobry wybór dla alergików oraz osób, które nie chcą by ich pies „pachniał psem”. Wszystkie sznaucery są wyjątkowo energiczne, wesołe i zdecydowanie nie należą do kanapowców, choć bardzo cenią sobie bliskość swojego opiekuna i jego uwagę. 

Podsumowując, tak naprawdę na próżno nam szukać psa, który nie wydziela żadnego zapachu, choć rzeczywiście teoretycznie istnieją rasy o zapachu znacznie subtelniejszym. 

Decydując się na psa, pamiętajmy o tym, że to od nas zależy, w jakiej kondycji będzie pies. Jeśli zadbamy o jego prawidłową dietę i pielęgnację, mamy szansę żyć pod jednym dachem z czystym, zadbanym psem, którego zapach z pewnością nie będzie dla nas uciążliwy.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?