Reklama

kotek spi
© Shutterstock

Kot w senniku – co może oznaczać kot we śnie?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Zwierzęta należą do częstych tematów snów. W marzeniach sennych, obok psów pojawiają się również koty. Sennik koty interpretuje na wiele sposobów w zależności od tego, jak wygląda śniący się nam Mruczek i co robi. Jak można rozumieć sen o kocie i czy warto w tę symbolikę wierzyć? 

​Snyo kotach mogą być interpretowane na wiele sposób, symbolika snów o kocie zależy też od kręgu kulturowego. Według senników europejskich śniący się kot przeważnie jest ostrzeżeniem i wezwaniem do zaufania własnej intuicji.

Sennik o kotach interpretuje jednak różnie marzenia senne, w zależności od tego, jaki kot nam się śni i co robi.

Kot w senniku i jego symbolika  

W słowiańskim i europejskim kręgu kulturowym kot nie ma łatwego życia. Posądzany jest o przynoszenie pecha (zwłaszcza gdy kot jest czarny), jego niezależności bywa interpretowana jako fałszywość i nieszczerość, a fakt tego, że w bajkach był ukochanym zwierzęciem każdej wiedźmy sprawia, że kojarzy się ze złą magią, urokiem i nieszczęściem. 

Te wierzenia i symbolika kota bezpośrednio przekładają się na to, jak opisuje kota sennik. Zazwyczaj sny z kotem będą przestrogą przed fałszywą przyjaźnią, zwiastunem nieszczęścia, kłopotów lub pecha. 

Kot sennik - najczęstsze sny o kotach 

Interpretacje snów o kotach różnią się między sobą w zależności od rodzaju sennika i kręgu kulturowego, w jakim powstał. Inne znaczenie nadaje się kotom w Europie, inne w Azji, zatem różnie postrzegana będzie kocia obecność w śnie. 

Umaszczenie kotów : czy czarny kot przynosi pecha, a rudy jest fałszywy?

Umaszczenie kota w śnie ma znaczenie. Czarny pupil może zwiastować zły omen i lepiej mieć się na baczności. Tymczasem biały kot symbolizuje miłość i pomyślność. To jednak nie wszystko. Dowiedz się, jak kolor sierści czworonoga wpływa na Twoją przyszłość.

Sennik czarny kot

Czy według sennika czarny kot przynosi pecha? Bezpośrednio nie, ale pamiętajmy, że czarny kot to jego symbol. W efekcie senniki przypisują czarnemu kotu znaczenia w większości negatywne – zdrady, nieporozumień, fałszywego przyjaciela, problemów w życiu osobistym bądź zawodowym. 

Warto pamiętać, że część ludowych senników bazuje na zasadzie kontrastu. W takich sennikach rzeczy smutne zapowiadają rzeczy wesołe (i odwrotnie). Jeśli zatem do interpretacji posłuży nam taki sennik, czarny kot będzie w nim oznaczał coś dobrego – niespodziankę, wiadomość, szczęście. 

©Shutterstock

Sennik biały kot

Biały kot symbolizuje miłość, którą do kogoś czujesz i zwiastuje szczęście. Biały kot jest również symbolem jasnej strony duszy oraz zachętą do zaufania własnej intuicji i uczuciom. Choć intuicja może podpowiadać coś innego niż rozum, warto jej posłuchać.  

Sennik rudy kot

Rudy kot, podobnie jak czarny, nie ma szczęścia w snach. Nie dość, że kot (symbol fałszywości), to jeszcze rudy, czyli fałszywy podwójnie. Interpretacja senników jest zatem dość prosta – kiedy przyśni się rudy kot, to znaczy, że w otoczeniu masz fałszywego przyjaciela bądź partner dopuścił się zdrady. Są jednak senniki, które rudego kota traktują jako zwiastun nadchodzącej miłości. 

Małe kotki w senniku

©Shutterstock

Sennik sugeruje, że małe kotki to dobry znak. Maluszki zwiastują z reguły miłe wydarzenie – pozytywną wiadomość, bądź nowe pomysły (np. biznesowe). Psychologiczne interpretacje sugerują, że małe, puchate i rozkoszne kocięta, mogą oznaczać tęsknotę za beztroską, macierzyństwem, bądź potrzebę bliskości. 

Sennik – kotka z młodymi 

Obfitość kotów i nawiązanie do nowego życia symbolicznie oznacza powiększenie (np. majątku) i powodzenie (np. w biznesie). Większość interpretacji odnosi się do kwestii finansowych. 

Sennik – kot i mysz 

©Shutterstock

Tu interpretacja jest dwojaka, w zależności, czy w śnie bliżej było nam do bycia kotem, czy jego ofiarą. Jeśli to pierwsze, to sen zwiastować ma powodzenie. Jeśli czujemy związek z myszą, to znaczy, że otaczają nas oszuści lub wpadamy w pułapkę. 

Ciekawa jest też interpretacja snu o kocie w zależności od płci osoby śniącej. Jako że kojarzony jest z kobiecą naturą, kot śniący się mężczyźnie symbolizuje tęsknotę za urodziwą partnerką, romansem bądź związkiem. U kobiety, może oznaczać potrzebę nowych doznań erotycznych lub tego, że powinna nieco więcej uwagi poświęcić swojej kobiecości. 

Sennik chory kot

Chory lub ranny kot we śnie nie jest dobrym znakiem. Może być symbolem poczucia ograniczonej wolności i braku wiary w siebie. Może także zwiastować porażkę, rozczarowanie lub chorobę.

Sennik kot - różne zachowania kota 

Interpretacje różnią się też w zależności od tego, co robi kot. Senniki najczęściej wskazują na następujące kocie zachowania: 

  • Kot je – sen o kocie, który je ma zwiastować zazdrość o cudzy sukces. Jeśli zaś kot jest chudy i wygłodniały, może oznaczać, że w niedalekiej w przyszłości pomożemy komuś potrzebującemu. 
  • Kot gryzie – sen o kocie agresywnym, gryzącym lub drapiącym oznaczać może obecność wrogów w otoczeniu, nierzadko pod płaszczykiem przyjaciół. Może też oznaczać, że w Twoim życiu pojawią się przeszkody, których się nie spodziewałeś. Niektóre senniki dryfujące w kierunki interpretacji psychologicznych uważają, że drapiący, agresywny kot w śnie u kobiety oznacza, że nie akceptuje ona swojej kobiecości lub ma trudność w jej wyrażaniu. 
  • Kot mruczy – sen o mruczącym kocie to zwiastun zadowolenia – Twojego bądź bliskiej Ci osoby. Może oznaczać powodzenie w życiu albo sugerować, że ktoś jest ci wdzięczny. Przymilający się kot może też być oznaką tego, że ktoś zechce cię wykorzystać. 
  • Kot miauczy – miauczący kot według większości senników zwiastuje krótkotrwałe nieszczęście, które szybko się odwróci. 
  • Kot śpi – śpiący kot jest metaforą uśpionego zagrożenia. Musisz uważać, by nie zaufać nieodpowiedniej osobie lub by nie stracić czujności (np. w biznesie). Dla większości kociarzy śpiący kot oznaczać będzie jednak pełnię spokoju i zadowolenia. 
©Shutterstock

Czasem znaczenie ma to, co robią występujący w śnie ludzie, a nie koty. Sennik egipski wskazuje na dwa najczęstsze sny: 

  • Głaskanie kota - może oznaczać niewdzięczność innych lub narażanie się na bycie oszukanym. Te interpretacje pochodzą jednak z archetypu kota – zdrajcy. Dla osób, które kochają i cenią koty, głaskanie kota może zwiastować nadchodzące przyjemności. 
  • Zabicie kota oznacza możliwość uniknięcia zła i przeszkód bądź – kontrastowo – ryzyko tego, że coś złego się w życiu wydarzy. Wiele zależeć będzie tez od tego, czy w śnie zabiłeś kota umyślnie, czy przypadkiem. Warto pamiętać, że wczesne interpretacje snów sięgają Egiptu, a tam kot, wcielenie bogini Bastet, był święty. Za jego zabicie można było stracić życie. Nic więc dziwnego, że sen o zabijaniu kota zwiastował ogromne nieszczęście. 

Kot sennik w innych kręgach kulturowych

W innych kręgach kulturowych koty postrzegane są inaczej.

W Japonii kot to zwierzę przynoszące szczęście (Maneki-Neko) – sny o kotach będą zatem interpretowane głównie pozytywnie. Są też jednak wierzenia związane z postacią kociego zabójcy (neko oni) oraz kota – nekromanty (nekomata), które sprawiają, że w niektórych sytuacjach japoński sennik kota ukaże jako symbol zagrożenia lub choroby. 

Z kolei w USA, dobrze, jeśli przyśni się biały kot lub kot z zielonymi oczami. Sennik tłumaczy to jako zwiastun szczęścia i powodzenia.

©Shutterstock

W niektórych krajach arabskich kot uważany jest za opiekunkę kobiet w ciąży i stąd – również w polskich sennikach – sen o przyjściu kota do domu może oznaczać ciążę, a z kolei kot, który śni się kobiecie w ciąży, może być ostrzeżeniem przed komplikacjami. 

Czy koty śnią się osobom, które nie przebywają w ich otoczeniu? 

Kot jest zwierzęciem powszechnym, na które natknąć można się w wielu sytuacjach. Każdy wie, jak wygląda kot. Spotykamy je w drodze do pracy, podczas wycieczki, a nawet przechodząc obok okien sąsiada, kiedy leżą na parapecie i obserwują otoczenie. Dlatego sny o kotach pojawiają się również u tych osób, które na co dzień nie mają z nimi do czynienia. 

Z perspektywy wiary w senniki, sen o kocie będzie przekazywał śniącemu określoną informację. Z perspektywy biologii i psychologii, marzenia senne to efekt zmieszania docierających do mózgu bodźców, wspomnień, obrazów z poprzednich dni. Wystarczy zatem zobaczyć nawet przelotnie w ciągu dnia kota lub jego podobiznę, by zagościł on w naszym śnie. 

Statystycznie zatem częściej o kotach śnić będą ich opiekunowie, ale kotki w snach pojawić się mogą u każdego.

Wystarczy bowiem, że martwimy się na przykład swoją pozycją w pracy i czujemy zagrożenie, a w drodze do domu zobaczymy przelotnie kota na okładce książki czytanej przez współpasażera w tramwaju, by mózg skonsolidował tę informację i podsunął nam nocą sen o czarnym Mruczku. 

Chcąc zinterpretować własny sen, warto też zastanowić się, nie tyle nad tym, co kot symbolizuje, ile co oznacza dla ciebie. Jeśli nie hołdujesz stereotypom i nie postrzegasz kota jako zwierzę złe czy fałszywe, śniące ci się koty nie będą żadną projekcją ukrytych lęków przed zdradą – tylko będą oznaczać coś zupełnie innego. 

Dla nas w Wamiz wszystkie sny o kotach są wspaniałe, bo kochamy te zwierzaki! 

Dobranoc!

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?