Reklama

Kot sennik – co może znaczyć sen o kotach?

kotek spi © Shutterstock

Zwierzęta należą do częstych tematów snów. W marzeniach sennych, obok psów pojawiają się również koty. Sennik koty interpretuje na wiele sposobów w zależności od tego, jak wygląda śniący się nam Mruczek i co robi. Jak można rozumieć sen o kocie i czy warto w tę symbolikę wierzyć? 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

​Snyo kotach mogą być interpretowane na wiele sposób, symbolika snów o kocie zależy też od kręgu kulturowego. Według senników europejskich śniący się kot przeważnie jest ostrzeżeniem i wezwaniem do zaufania własnej intuicji. Sennik o kotach interpretuje jednak różnie marzenia senne, w zależności od tego, jaki kot nam się śni i co robi.

Sennik kot i jego symbolika 

W słowiańskim i europejskim kręgu kulturowym kot nie ma łatwego życia. Posądzany jest o przynoszenie pecha (zwłaszcza gdy kot jest czarny), jego niezależności bywa interpretowana jako fałszywość i nieszczerość, a fakt tego, że w bajkach był ukochanym zwierzęciem każdej wiedźmy sprawia, że kojarzy się ze złą magią, urokiem i nieszczęściem. 

Te wierzenia i symbolika kota bezpośrednio przekładają się na to, jak opisuje kota sennik. Zazwyczaj sny z kotem będą przestrogą przed fałszywą przyjaźnią, zwiastunem nieszczęścia, kłopotów lub pecha. 

Kot sennik - najczęstsze sny o kotach 

Interpretacje snów o kotach różnią się między sobą w zależności od rodzaju sennika i kręgu kulturowego, w jakim powstał. Inne znaczenie nadaje się kotom w Europie, inne w Azji, zatem różnie postrzegana będzie kocia obecność w śnie. 

W europejskim kręgu kulturowym najczęściej śnią się nam następujące kocie kombinacje: 

Sennik – czarny kot

Czy według sennika czarny kot przynosi pecha? Bezpośrednio nie, ale pamiętajmy, że czarny kot to jego symbol. W efekcie senniki przypisują czarnemu kotu znaczenia w większości negatywne – zdrady, nieporozumień, fałszywego przyjaciela, problemów w życiu osobistym bądź zawodowym. 

Warto pamiętać, że część ludowych senników bazuje na zasadzie kontrastu. W takich sennikach rzeczy smutne zapowiadają rzeczy wesołe (i odwrotnie). Jeśli zatem do interpretacji posłuży nam taki sennik, czarny kot będzie w nim oznaczał coś dobrego – niespodziankę, wiadomość, szczęście. 

©Shutterstock

Sennik - biały kot

Biały kot symbolizuje miłość, którą do kogoś czujesz i zwiastuje szczęście. Biały kot jest również symbolem jasnej strony duszy oraz zachętą do zaufania własnej intuicji i uczuciom. Choć intuicja może podpowiadać coś innego niż rozum, warto jej posłuchać.  

Sennik – rudy kot

Rudy kot, podobnie jak czarny, nie ma szczęścia w snach. Nie dość, że kot (symbol fałszywości), to jeszcze rudy, czyli fałszywy podwójnie. Interpretacja senników jest zatem dość prosta – kiedy przyśni się rudy kot, to znaczy, że w otoczeniu masz fałszywego przyjaciela bądź partner dopuścił się zdrady. Są jednak senniki, które rudego kota traktują jako zwiastun nadchodzącej miłości. 

Sennik – kotek lub kotki 

©Shutterstock

Małe kocię zwiastuje z reguły miłe wydarzenie – nową wiadomość (pozytywną) bądź nowe pomysły (np. biznesowe). Psychologiczne interpretacje sugerują, że małe, puchate i rozkoszne kocięta, mogą oznaczać tęsknotę za macierzyństwem, bądź potrzebę bliskości. 

Sennik – kotka z młodymi 

Obfitość kotów i nawiązanie do nowego życia symbolicznie oznacza powiększenie (np. majątku) i powodzenie (np. w biznesie). Większość interpretacji odnosi się do kwestii finansowych. 

Sennik – kot i mysz 

©Shutterstock

Tu interpretacja jest dwojaka, w zależności, czy w śnie bliżej było nam do bycia kotem, czy jego ofiarą. Jeśli to pierwsze, to sen zwiastować ma powodzenie. Jeśli czujemy związek z myszą, to znaczy, że otaczają nas oszuści lub wpadamy w pułapkę. 

Ciekawa jest też interpretacja snu o kocie w zależności od płci osoby śniącej. Jako że kojarzony jest z kobiecą naturą, kot śniący się mężczyźnie symbolizuje tęsknotę za urodziwą partnerką, romansem bądź związkiem. U kobiety, może oznaczać potrzebę nowych doznań erotycznych lub tego, że powinna nieco więcej uwagi poświęcić swojej kobiecości. 

Sennik kot - różne zachowania kota 

Interpretacje różnią się też w zależności od tego, co robi kot. Senniki najczęściej wskazują na następujące kocie zachowania: 

  • Kot je – sen o kocie, który je ma zwiastować zazdrość o cudzy sukces. Jeśli zaś kot jest chudy i wygłodniały, może oznaczać, że w niedalekiej w przyszłości pomożemy komuś potrzebującemu. 
  • Kot gryzie – sen o kocie agresywnym, gryzącym lub drapiącym oznaczać może obecność wrogów w otoczeniu, nierzadko pod płaszczykiem przyjaciół. Może też oznaczać, że w Twoim życiu pojawią się przeszkody, których się nie spodziewałeś. Niektóre senniki dryfujące w kierunki interpretacji psychologicznych uważają, że drapiący, agresywny kot w śnie u kobiety oznacza, że nie akceptuje ona swojej kobiecości lub ma trudność w jej wyrażaniu. 
  • Kot mruczy – sen o mruczącym kocie to zwiastun zadowolenia – Twojego bądź bliskiej Ci osoby. Może oznaczać powodzenie w życiu albo sugerować, że ktoś jest ci wdzięczny. Przymilający się kot może też być oznaką tego, że ktoś zechce cię wykorzystać. 
  • Kot miauczy – miauczący kot według większości senników zwiastuje krótkotrwałe nieszczęście, które szybko się odwróci. 
  • Kot śpi – śpiący kot jest metaforą uśpionego zagrożenia. Musisz uważać, by nie zaufać nieodpowiedniej osobie lub by nie stracić czujności (np. w biznesie). Dla większości kociarzy śpiący kot oznaczać będzie jednak pełnię spokoju i zadowolenia. 
©Shutterstock

Czasem znaczenie ma to, co robią występujący w śnie ludzie, a nie koty. Sennik egipski wskazuje na dwa najczęstsze sny: 

  • Głaskanie kota - może oznaczać niewdzięczność innych lub narażanie się na bycie oszukanym. Te interpretacje pochodzą jednak z archetypu kota – zdrajcy. Dla osób, które kochają i cenią koty, głaskanie kota może zwiastować nadchodzące przyjemności. 
  • Zabicie kota oznacza możliwość uniknięcia zła i przeszkód bądź – kontrastowo – ryzyko tego, że coś złego się w życiu wydarzy. Wiele zależeć będzie tez od tego, czy w śnie zabiłeś kota umyślnie, czy przypadkiem. Warto pamiętać, że wczesne interpretacje snów sięgają Egiptu, a tam kot, wcielenie bogini Bastet, był święty. Za jego zabicie można było stracić życie. Nic więc dziwnego, że sen o zabijaniu kota zwiastował ogromne nieszczęście. 

Kot sennik w innych kręgach kulturowych

W innych kręgach kulturowych koty postrzegane są inaczej.

W Japonii kot to zwierzę przynoszące szczęście (Maneki-Neko) – sny o kotach będą zatem interpretowane głównie pozytywnie. Są też jednak wierzenia związane z postacią kociego zabójcy (neko oni) oraz kota – nekromanty (nekomata), które sprawiają, że w niektórych sytuacjach japoński sennik kota ukaże jako symbol zagrożenia lub choroby. 

Z kolei w USA, dobrze, jeśli przyśni się biały kot lub kot z zielonymi oczami. Sennik tłumaczy to jako zwiastun szczęścia i powodzenia.

©Shutterstock

W niektórych krajach arabskich kot uważany jest za opiekunkę kobiet w ciąży i stąd – również w polskich sennikach – sen o przyjściu kota do domu może oznaczać ciążę, a z kolei kot, który śni się kobiecie w ciąży, może być ostrzeżeniem przed komplikacjami. 

Czy koty śnią się osobom, które nie przebywają w ich otoczeniu? 

Kot jest zwierzęciem powszechnym, na które natknąć można się w wielu sytuacjach. Każdy wie, jak wygląda kot. Spotykamy je w drodze do pracy, podczas wycieczki, a nawet przechodząc obok okien sąsiada, kiedy leżą na parapecie i obserwują otoczenie. Dlatego sny o kotach pojawiają się również u tych osób, które na co dzień nie mają z nimi do czynienia. 

Z perspektywy wiary w senniki, sen o kocie będzie przekazywał śniącemu określoną informację. Z perspektywy biologii i psychologii, marzenia senne to efekt zmieszania docierających do mózgu bodźców, wspomnień, obrazów z poprzednich dni. Wystarczy zatem zobaczyć nawet przelotnie w ciągu dnia kota lub jego podobiznę, by zagościł on w naszym śnie. 

Statystycznie zatem częściej o kotach śnić będą ich opiekunowie, ale kotki w snach pojawić się mogą u każdego.

Wystarczy bowiem, że martwimy się na przykład swoją pozycją w pracy i czujemy zagrożenie, a w drodze do domu zobaczymy przelotnie kota na okładce książki czytanej przez współpasażera w tramwaju, by mózg skonsolidował tę informację i podsunął nam nocą sen o czarnym Mruczku. 

Chcąc zinterpretować własny sen, warto też zastanowić się, nie tyle nad tym, co kot symbolizuje, ile co oznacza dla ciebie. Jeśli nie hołdujesz stereotypom i nie postrzegasz kota jako zwierzę złe czy fałszywe, śniące ci się koty nie będą żadną projekcją ukrytych lęków przed zdradą – tylko będą oznaczać coś zupełnie innego. 

Dla nas w Wamiz wszystkie sny o kotach są wspaniałe, bo kochamy te zwierzaki! 

Dobranoc!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz