Reklama

Jakie są objawy astmy u kotów i jak ją leczyć?

astma u kotów © Pixabay

Rosnące skażenie środowiska ma coraz większy negatywny wpływ na nasze zdrowie. I nie tylko nasze. Z tego samego powodu cierpią również domowe zwierzęta, w tym oczywiście koty. Ogromnym problemem jest wysokie zanieczyszczenie powietrza, którym my i nasi pupile musimy oddychać. W nim tkwi źródło takich chorób, jak astma. Czym dokładnie jest astma u kota? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Kocia astma należy do jednej z najczęstszych dolegliwości układu oddechowego, trapiących mruczących czworonogów. Jest to przewlekłe schorzenie dolnych dróg oddechowych o charakterze zapalnym.

Chorobie towarzyszy zwężanie się oskrzeli, wywołane przez określony rodzaj bodźca. Obkurczanie się dróg oddechowych, czyli zwężenie dróg przepływu powietrza w połączeniu z nadmierną aktywnością komórek śluzowych skutkuje charakterystycznym kaszlem.

Astma kotów może wystąpić w każdym wieku i u wszystkich ras. Najczęściej jednak schorzenie rozwija się u osobników w wieku od 2 do 8 lat.

Astma u kota - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem astmy u kotów jest oczywiście kaszel. Do innych typowych symptomów tej choroby zaliczamy duszności u kota, charczący oddech oraz sapanie.

Nasilenie tych klinicznych objawów kociej astmy jest zmienna. U niektórych osobników są ledwie dostrzegalne. Zdarzają się też przypadki sezonowego pojawiania się oznak dychawicy, jak również to schorzenie bywa nazywane.

W badaniach klinicznych u chorego kota stwierdzamy wysiłek oddechowy, zwierzę sapie. Osłuchowo stwierdza się silne trzeszczenie w klatce piersiowej oraz świsty. Kot oddycha z wydłużeniem fazy wydechu, który jest wyraźnie zaznaczony. W badaniu RTG klatki piersiowej stwierdzamy nadmierną powietrzność płuc z bardziej zaznaczonym rysunkiem oskrzelowym, ale u niektórych kotów chorych na astmę nie stwierdzamy zmian w obrębie RTG klatki piersiowej. – Lek. Wet. Jarosław Balcerak: Astma. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 7-8(23-24) Lipiec-Sierpień 2007. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

Przedstawione powyżej oznaki duszności u kota to skutek stanu zapalnego w płucach i związanych z nim zmian fizycznych, zaburzających funkcjonowanie tego narządu: obrzęku śluzówek oskrzeli i nadmiernego wytwarzania śluzu, co utrudnia wymianę gazową.

Naturalnym odruchem w takiej sytuacji jest kaszel, będący konsekwencją gwałtownych skurczów mięśni gładkich płuc. W ten sposób narząd ten „próbuje” pozbyć się nadmiaru śluzu i poprawić proces oddychania.

Przyczyny astmy u kota

Astma u kota jest chorobą o podłożu alergicznym. Dokładniej mówiąc, chodzi tu przede wszystkim o alergeny unoszące się w powietrzu, które w takcie oddychania dostają się do płuc.

Uważa się iż spektrum substancji, które mogą wywoływać stan zapalny oskrzeli jest bardzo szeroki. Spośród nich wymienić możemy chociażby:

  • smog, dym papierosowy,
  • preparaty w sprayu, których używamy na co dzień,
  • pył pochodzący ze ściółek, które stosujemy w kocich kuwetach
  • kurz
  • i oczywiście roztocza.

Uważa się również, iż niektóre choroby, jak na przykład infekcje układu oddechowego, mogą sprzyjać rozwojowi astmy u kotów.

Wspomina się również o negatywnych wpływie alergenów zawartych w pokarmie.

W niektórych źródłach wymienia się jeszcze genetyczną skłonność do tej choroby, którą mogą przejawiać przedstawiciele niektórych kocich ras.

Astma u kota - leczenie

Zazwyczaj nie wiemy, jaki alergen jest źródłem kłopotów zdrowotnych w konkretnym przypadku. Jest to zresztą powszechny problem, z którym spotykamy się w leczeniu chorób o podłożu alergicznym. A to ze względu na mnogość możliwych substancji uczulających.

A trzeba wiedzieć, że ważnym posunięciem w terapii chorób alergicznych jest wyeliminowanie ich bezpośredniej przyczyny. Z kocią astmą jest jednak taki problem, iż trudno usunąć wszystkie alergeny z otoczenia zwierzaka.

Mimo wszystko, żyjąc pod jednym dachem z kotem astmatykiem powinniśmy starać się zapewnić mu jak najbardziej higieniczne warunki życia. Obejmuje to między innymi utrzymywanie czystości w mieszkaniu, by zmniejszać zawartość kurzu i roztoczy w powietrzu.

Unikajmy też wystawiania futrzaka na działanie dymów, w tym oczywiście dymu z papierosów. A do kuwety wybierajmy żwirki, które jak najmniej się pylą.

Przyjrzyjmy się również diecie pupila i – jeśli to konieczne – zmieńmy ją na taką, która jest dla zwierzaka zdrowsza.

Leczenie ostrych stanów astmatycznych polega głównie na umieszczeniu kota w klatce tlenowej (koty z silną dusznością, charczącym oddechem i wyczerpaniem oddechowym, sinicą). Równocześnie podajemy środki rozszerzające oskrzela oraz sterydowe leki przeciwzapalne. Jeżeli astma ma przebieg lekki, zazwyczaj wystarcza zastosowanie glikokortykosteroidów oraz aminofiliny. – Lek. Wet. Jarosław Balcerak: Astma. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 7-8(23-24) Lipiec-Sierpień 2007. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

Rokowania przy leczeniu kociej astmy są zwykle dobre. Niektóre koty muszą jednak przyjmować leki do końca życia.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz