Reklama

astma u kotów
© Pixabay

Kot z astmą. Jakie są objawy astmy u kotów i jak ją leczyć?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

Opublikowano

Czym dokładnie jest astma u kota? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Rosnące skażenie środowiska wywiera coraz większy, negatywny wpływ na nasze zdrowie. I nie tylko nasze. Z tego samego powodu cierpią również domowe zwierzęta, w tym oczywiście koty. 

Wysokie zanieczyszczenie powietrza, którym my i nasi pupile musimy oddychać, jest ogromnym problemem. W nim tkwi źródło takich chorób, jak astma. 

Czym jest astma u kota?

Kocia astma należy do najczęstszych dolegliwości układu oddechowego trapiących mruczące czworonogi. Jest to przewlekłe schorzenie dolnych dróg oddechowych o charakterze zapalnym. 

Astma kotów jest powiązana z reakcją alergiczną w obszarze układu oddechowego, która prowadzi do eozynofilowego zapalenia dróg oddechowych oraz skurczu oskrzeli.

Chorobie towarzyszy zwężanie się oskrzeli. Obkurczanie się dróg oddechowych, czyli zwężenie dróg przepływu powietrza w połączeniu z nadmierną aktywnością komórek śluzowych skutkuje charakterystycznym kaszlem.

Astma kotów może wystąpić w każdym wieku i u wszystkich ras. Najczęściej jednak pierwsze objawy pojawiają się u osobników w wieku od 2 do 8 lat. Szacuje się, że na astmę choruje 1-5% populacji kotów.

Astma u kota - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem astmy u kotów jest przewlekły kaszel, który niedoświadczony opiekun może pomylić z odruchem wymiotnym. 

Do innych typowych symptomów tej choroby zaliczamy:

  • duszności u kota, 
  • świszczący oddech, 
  • sapanie 
  • i nietolerancję wysiłkową (tę obserwujemy przede wszystkim u kotów młodych i aktywnych).

Nasilenie tych klinicznych objawów kociej astmy jest zmienna. U niektórych osobników są ledwie dostrzegalne. Zdarzają się też przypadki sezonowego pojawiania się oznak dychawicy, jak również to schorzenie bywa nazywane.

W badaniach klinicznych u chorego kota stwierdzamy wysiłek oddechowy, zwierzę sapie. Osłuchowo stwierdza się silne trzeszczenie w klatce piersiowej oraz świsty. Kot oddycha z wydłużeniem fazy wydechu, który jest wyraźnie zaznaczony. W badaniu RTG klatki piersiowej stwierdzamy nadmierną powietrzność płuc z bardziej zaznaczonym rysunkiem oskrzelowym, ale u niektórych kotów chorych na astmę nie stwierdzamy zmian w obrębie RTG klatki piersiowej. – Lek. Wet. Jarosław Balcerak: Astma. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 7-8(23-24) Lipiec-Sierpień 2007. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

Przedstawione powyżej oznaki duszności u kota to skutek stanu zapalnego w płucach i związanych z nim zmian fizycznych, zaburzających funkcjonowanie tego narządu: obrzęku śluzówek oskrzeli i nadmiernego wytwarzania śluzu, co utrudnia wymianę gazową.

Naturalnym odruchem w takiej sytuacji jest kaszel, będący konsekwencją gwałtownych skurczów mięśni gładkich płuc. W ten sposób narząd ten „próbuje” pozbyć się nadmiaru śluzu i poprawić proces oddychania.

astma u kota
Shutterstock
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Przyczyny astmy u kota

Astma u kota jest chorobą o podłożu alergicznym. Dokładniej mówiąc, chodzi tu przede wszystkim o alergeny unoszące się w powietrzu, które w takcie oddychania dostają się do płuc.

Uważa się iż spektrum substancji, które mogą wywoływać stan zapalny oskrzeli jest bardzo szeroki. Spośród nich wymienić możemy chociażby:

  • smog, dym papierosowy,
  • preparaty w sprayu, których używamy na co dzień,
  • pył pochodzący ze ściółek, które stosujemy w kocich kuwetach
  • kurz
  • i oczywiście roztocza.

Uważa się również, iż niektóre choroby, jak na przykład infekcje układu oddechowego, mogą sprzyjać rozwojowi astmy u kotów.

Wspomina się również o negatywnych wpływie alergenów zawartych w pokarmie.

W niektórych źródłach wymienia się jeszcze genetyczną skłonność do tej choroby, którą mogą przejawiać przedstawiciele niektórych kocich ras.

Astma u kota — diagnostyka 

Diagnostyka astmy oskrzelowej u kota obejmuje przede wszystkim szczegółowy wywiad lekarski, analizę objawów  klinicznych i zdjęć RTG klatki piersiowej oraz badanie popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych wraz z badaniem cytologicznym i mikrobiologicznym

Rozpoznanie, jaki alergen jest w konkretnym przypadku wyzwalaczem astmy, jest kłopotliwe. Jest to zresztą powszechny problem, z którym spotykamy się w leczeniu chorób o podłożu alergicznym, a to ze względu na mnogość możliwych substancji uczulających.

A trzeba wiedzieć, że ważnym posunięciem w terapii chorób alergicznych jest wyeliminowanie ich bezpośredniej przyczyny. Z kocią astmą jest jednak taki problem, iż trudno usunąć wszystkie alergeny z otoczenia zwierzaka.

Leczenie astmy u kota

Leczenie astmy polega przede wszystkim na umieszczeniu kota w klatce tlenowej. Lekarz może podać środki rozszerzające oskrzela oraz sterydowe leki przeciwzapalne. Jeżeli astma ma przebieg lekki, zazwyczaj wystarcza zastosowanie glikokortykosteroidów oraz aminofiliny.

Zaostrzenie astmy niezagrażające bezpośrednio życiu można leczyć w warunkach domowych

Jeśli zwierzę ma kontakt z czynnikiem wyzwalającym, alergenem, może wystąpić u niego kaszel napadowy oraz zwiększony wysiłek oddechowy w fazie wydechu.

Opiekun powinien zostać przeszkolony w podawaniu leków rozszerzających oskrzela podczas epizodów zaostrzeniowych.

Do takich leków należy np. albuterol w postaci aerozolu do inhalacji, który podaje się poprzez komorę inhalacyjną. Kot powinien być jednak przyzwyczajony do komory i akceptować ją, ponieważ dodatkowy stres w takiej sytuacji jest przeciwskazany. Inną drogą podania leku jest droga podskórna. Opiekun może nauczyć się podawać w ten sposób terbutalinę.

Jak dbać o kociego astmatyka?

Mimo wszystko, żyjąc pod jednym dachem z kotem astmatykiem powinniśmy starać się zapewnić mu jak najbardziej higieniczne warunki życia. Obejmuje to między innymi utrzymywanie czystości w mieszkaniu, by zmniejszać zawartość kurzu i roztoczy w powietrzu.

Unikajmy też wystawiania pupila na działanie dymów, w tym oczywiście dymu z papierosów. A do kuwety wybierajmy żwirki, które jak najmniej się pylą.

Przyjrzyjmy się również diecie pupila i – jeśli to konieczne – zmieńmy ją na taką, która jest dla zwierzaka zdrowsza.

Wykazano, że podawanie wielonienasyconego długołańcuchowego kwasu tłuszczowego omega-3 (PUFA) w połączeniu z luteoliną prowadzi do obniżenia nadwrażliwości dróg oddechowych, choć nie łagodzi procesów zapalnych układu oddechowego u kotów. Niemniej suplementacja PUFA może przynieść niewątpliwe korzyści u pacjenta i warto ją uwzględnić w leczeniu.

Astma kotów - postępowanie w nagłych przypadkach

Tak samo jak u ludzi, u chorych kotów również może nastąpić nagłe zaostrzenie astmy, które w przypadku wystąpienia duszności jest stanem zagrożenia życia. Kot z objawami duszności powinien być natychmiast przewieziony do kliniki weterynaryjnej. 

Lekarz weterynarii ustabilizuje stan zwierzęcia poprzez tlenoterapię oraz zastosowanie łagodnej sedacji w celu wyciszenia pacjenta. Z kolei leki rozszerzające oskrzela w stanach nagłych podawane są za pomocą inhalatora lub dożylnie.

Rokowania przy leczeniu kociej astmy są zwykle dobre. Niektóre koty muszą jednak przyjmować leki do końca życia.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?