Reklama

Dlaczego kot zakopuje jedzenie? Podpowiadamy!

Dlaczego kot zakopuje jedzenie? Podpowiadamy!
© zdjęcie

Wiele futrzaków kopie koło miski, zupełnie jakby chciały zasypać nieistniejącą ziemią swoje pożywienie. Dlaczego kot „zakopuje” jedzenie? Czy robi w ten sposób zapasy na okres głodu? A może istnieją inne przyczyny tego zachowania?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Dlaczego kot zakopuje jedzenie?

Dlaczego kot „zakopuje” jedzenie? Osobiście uważam, iż odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta.

Na różnych stronach internetowych poświęconych kotom przewija się twierdzenie, iż futrzak chce w ten sposób zmagazynować pokarm na później. Owszem faktem jest, iż wiele gatunków zwierząt robi zapasy, by mieć co jeść, gdy nadejdą dni głodu; gdy zasoby pokarmowe się zmniejszą. Ma to sens, a mimo to nie jestem jednak przekonany, iż dotyczy to również naszych mruczących pupili. Dlaczego?

Niektóre gatunki kotowanych, jak chociażby lamparty czy rysie, czasami rozstawiają resztki zdobyczy na później. Dzieje się to wtedy, gdy uda im się upolować tak dużą zdobycz, że nie są wstanie spożyć ją od razu.

Jak jednak zapewne wiecie, koty domowe polują na małe zwierzęta, takie jak gryzonie, drobne ptaki, a nawet niewielkich rozmiarów gady. Taka zdobycz jest zwykle pożerana w całości, albo niemal w całości. Nie ma więc resztek, które można zakopać, by zjeść je później. A nawet jeśli coś zostanie, to czy zwierzak chciałby to magazynować?

Nasze futrzaki znane są przecież z tego, że unikają zepsutego jedzenia. Padlinę spożywają tylko w ostateczności, gdy są naprawdę głodne, a inny pokarm jest dla nich niedostępny.

Bardziej prawdopodobna wydaje mi się zatem teza mówiąca o tym, iż celem omawianego zachowania jest ukrycie zapachu pokarmu. Ten bowiem mógłby przyciągną uwagę innych mięsożerców, które mogły stanowić zagrożenia dla kota. Jedną z przesłanek na to, że tak właśnie jest są przypadki, gdy kot zakopuje miskę z jedzeniem po wyjściu z kuwety – uważa się, że futrzaki zakopują swe odchody, by ukryć ich zapach.

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego kot kopie koło miski, może być jeszcze inna. Futrzak rozładowuje w ten sposób energię, którą normalnie wyładowałby podczas polowania. W naturalnym środowisku, zwierzak musiałby znaleźć ofiarę, schwytać ją i zabić. W domu natomiast otrzymuje miskę pełną karmy, której nierzadko nawet nie musi gryźć.

Interesującym jest fakt, że nie każdy kot „zakopuje” jedzenie. Na jeszcze większą uwagę zasługuje to, iż niektóre futrzaki robią to za każdym razem, gdy opiekun stawia przed nimi miskę z pożywieniem. Uważam, iż w takich przypadkach mamy już do czynienia z zachowaniem obsesyjno-kompulsywnym, czyli poważnym zaburzeniem behawioralnym, które wymaga leczenia. Jego źródłem może być między innymi niedostatek bodźców zewnętrznych, czyli po prostu nudne życie.

Co zrobić, gdy kot zakopuje jedzenie?

Mimo, że „zakopywanie” miski z jedzeniem wydaje się czymś normalnym, nie bagatelizowałbym tego zachowania. Uważam, że należy obserwować pupila, czy postępowanie takie nie staje się patologiczne.

Rozejrzałbym się również po otoczeniu pupila – czy jest coś, co może go stresować. Na wszelki wypadek, jak to się mówi, warto też jak najbardziej urozmaicać życie zwierzaka. Takie działanie zawsze jest korzystne, gdyż pozytywnie wpływa na psychikę kota. Można to zrobić na wiele sposobów, np. udostępniając balkon – oczywiście po wcześniejszym zabezpieczeniu go siatką.

W skrajnych przypadkach warto też zasięgnąć porady behawiorysty. Na szczęście prawdziwe problemy z „zakopywaniem” jedzenia przez kota nie zdarzają się chyba zbyt często.