Reklama

Czy psy mogą jeść kapustę?

Pies Jack Russell Terrier na polu kapusty

© dezy/ Shutterstock.com

Czy pies może jeść kapustę?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Kapusta jest bogata w witaminy i minerały i polskiej kuchni ma swoje znaczące miejsce. A czy kapusta dla psa to dobry pomysł? 

Rocznie spożywamy w Polsce 11 kilogramów kapusty świeżej i 5 kg kiszonej. To dobrze, bo kapusta to wysoka zawartość witamin, przeciwutleniacze, minerały i błonnik. Korzystnie wpływa na układ krwionośny i przeciwdziała nowotworom. A czy możesz podać ją swojemu pupilowi? 

Kapusta dla psa - czy to dobry pomysł? 

Warzywa w diecie psa są bardzo istotne. Dostarczają mu niezbędnych minerałów, witamin i stanowią zdrowy dodatek do posiłków. I choć kapusta nie jest warzywem, za które Twój pies da się pokroić, to może ona bez problemu stanowić urozmaicenie psiej diety. 

W Polsce najpopularniejsze są kapusta biała, czerwona i włoska. Każdą z nich można dołączyć do psiego posiłku. Oczywiście, kapustę należy podawać bez przypraw i soli. 

Czy pies może jeść kapustę surową? 

Tak, dodatek drobno posiekanej kapusty doda daniu chrupkości, za którym niektóre psy wprost przepadają. 

Kapusta ugotowana będzie łatwiejsza do strawienia, ale jednocześnie proces gotowania zmniejsza wartości odżywcze warzywa. Jeśli chcesz je zachować, możesz spróbować przygotować warzywo na parze. 

Kapusta pekińska dla psa - tak czy nie? 

Odmianą kapusty, którą z reguły jemy na surowo, jest kapusta pekińska. Zawiera witaminę K, A i C oraz dość dużo błonnika. Układ pokarmowy naszego pupila poradzi sobie z tą odmianą kapusty, ale nie stanowi ona dla niego mocno wartościowego dodatku do posiłku. 

pies w kuchni
©Shutterstock

Czy pies może jeść kapustę kiszoną? 

To, co frapuje nas głównie przed Świętami Bożego Narodzenia, to pytanie, czy psu można podać kapustę kiszoną, czyli nieodłączny składnik potraw na wigilijnym stole.  Praktycznie nie ma rodziny, u której w okresie świąt nie pojawią się na stole dania z kiszoną kapustą -czy to paszteciki, czy pierogi, bigos czy popularna na Śląsku kapusta z grochem. 

Wiele osób w okolicach świąt decyduje się nawet samodzielnie ukisić kapustę, słusznie obawiając się, że dostępne w sklepach kiszonki często zamiast działaniu bakterii kwasu mlekowego, zostały poddane działaniu octu, który przyspiesza proces kiszenia. 

Kiszona kapusta zawiera minerały ( m.in. potas, wapń, cynk i żelazo) oraz dużą ilość witamin (m.in C, B6, B12 oraz K). Co ciekawe, sam proces kiszenia sprawia, że warzywo to staje się bogatsze w witaminę C. Fermentacja powoduje, że ma jej o około 50% więcej niż surowa. Dodatkowo w czasie fermentacji powstają  witaminy z grupy B. W jej składzie znajdziemy też kwasy organiczne, antyoksydanty i glukozynolany. Zawiera dużo błonnika, dzięki czemu szybko powoduje uczucie sytości. 

Przy tak dużej popularności tego warzywa w okresie świąt, dość naturalnie pojawia się pytanie o to, czy pies może jeść kiszoną kapustę i wyroby, które ją zawierają. 

Według opinii lekarzy weterynarii oraz specjalistów żywienia psów, nie ma przeciwwskazań do tego, by podawać kapustę kiszoną psu. Dzięki temu, że kapusta kiszona zawiera witaminę C i probiotyki, wzmocni układ odpornościowy naszego czworonoga. 

Oczywiście kluczem do sukcesu jest tu, jak zawsze umiar. Zasmażana kapusta z grochem wywoła wzdęcia i gazy nie tylko u wujka Zenka, ale także u naszego pupila! Nie zaleca się też podawania mu kapusty kiszonej z grzybami, które są ciężkostrawne, czy mocno przyprawionej. 

Czy kapusta to warzywo, które może być szkodliwe dla psa? 

Jeśli nie zachowamy umiaru, to zbyt duża ilość kapusty w diecie psa może powodować wzdęcia, gazy i szeroko rozumiany rozstrój żołądka. Zdarzyć może się również biegunka. I choć podawanie psu kapusty niesie za sobą wiele korzyści, to zaleca się podawanie kapusty w małych ilościach, nie większej niż 10% objętości posiłku oraz powolne dodawanie jej do posiłku psa. 

Jak podawać kapustę, by nie zaszkodzić psu? 

Przede wszystkim dobierz jej ilość do wielkości psa. Dla małego psa (np. beagle) wystarczające są już 2 łyżeczki od herbaty. Średni pies (border collie) może zjeść łyżkę stołową, a duży (jak labrador) dwie łyżki. 

Jeśli zdecydujesz się podać swojemu psu kapustę, pamiętaj, by go obserwować i sprawdzić, czy dobrze je toleruje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z weterynarzem. 

Mój pies połknął pierogi z kapustą - co robić? 

I ile nie zjadł ich bardzo wielu, nic mu nie będzie. Co najwyżej, zanim całkowicie je strawi, będzie spuszony. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy po zjedzeniu przez Twojego psa kapusty, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?