Reklama

Szelki samochodowe dla psa
© Shutterstock

Szelki samochodowe dla psa – jaką pełnią funkcję? Jakie wybrać?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Właściciel odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo swojego czworonoga nie tylko w domu, ale również podczas spaceru i w czasie podróży. Aby przejażdżka samochodem była dla pupila komfortowa i nie zagrażała jego życiu, warto zainwestować w pasy dla psa.

Osoby podróżujące samochodem zobowiązane są przepisami prawa do przestrzegania określonych zasad, które mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno im, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z art. 60 o ruchu drogowym „zabrania się: używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Zagrożeniem, o którym mowa w cytowanym przepisie, może być przewożone w nieodpowiedni sposób zwierzę.

Szelki dla psa do auta – jaką pełnią funkcję?

 

Shutterstock
Choć powszechnie wiadomo, że podróżując autem, trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzę również powinno zostać należycie zabezpieczone podczas jazdy. Jednym ze sposobów jest przypięcie czworonoga pasami – służą do tego szelki do samochodu dla psa.

Szelki do przewożenia psa w samochodzie pełnią kilka funkcji:

  • zapewniają komfort kierowcy, który nie musi się niepokoić, że zwierzę będzie w niekontrolowany sposób przemieszczać się we wnętrzu samochodu;
  • zabezpieczają psa w podobny sposób, w jaki pasy chronią pasażerów przed uszkodzeniami ciała np. podczas nagłego hamowania czy zderzenia. Należy pamiętać, że tylko szelki dobrej jakości, prawidłowo dopasowane i przeznaczone do jazdy samochodem gwarantują należyte bezpieczeństwo;
  • chronią kierowcę i pasażera w razie kolizji, ponieważ zwierzę, które nie jest przypięte szelkami, podczas gwałtownego hamowania lub zderzenia może wyrządzić krzywdę pasażerowi bądź kierowcy. Jego bezwładne ciało podczas jazdy może zadziałać jak śmiercionośny pocisk – zwłaszcza jeżeli znajduje się na tylnym siedzeniu. Jak szacują specjaliści, w momencie, gdy samochód jadący z prędkością 70 km/h zderza się z nieruchomą przeszkodą (np. drzewem), pies ważący 40 kilogramów w wyniku pędu nabiera wagi równej 1 tonie. Łatwo wyobrazić sobie, co może się stać, kiedy obiekt o takiej masie uderzy w głowę kierowcy lub pasażera.

Szelki samochodowe dla psa - czym różnią się od spacerowych?

Szelki do przewożenia psa w samochodzie przypominają te, które zakłada się zwierzętom podczas spacerów, ale różnią się kilkoma istotnymi szczegółami. Przede wszystkim nie posiadają plastikowych zapięć. Wszystkie klamry wykonane są z metalu, który jest zdecydowanie bardziej odporny i zapewnia bezpieczeństwo nawet wtedy, gdy działają na niego duże siły rozciągające i zrywające.

Dodatkowo szelki samochodowe dla psa wyściełane są miękkim i bardzo wytrzymałym materiałem, który ma chronić klatkę piersiową i tchawicę zwierzęcia w razie wypadku. Niektóre modele posiadają końcówkę identyczną jak pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu można je wpiąć bezpośrednio do odpowiedniego gniazda w aucie. Inne modele wymagają dokupienia specjalnej smyczy. Warto pamiętać, że aby spełniały swoją funkcję, należy dostosować je do wagi i rozmiaru zwierzęcia.

Ile kosztują szelki do samochodu dla psa?

Na rynku znajdziemy duży wybór szelek i dodatkowych akcesoriów do przewożenia psa w samochodzie, jednak tylko nieliczne z nich zostały sprawdzone podczas symulacji wypadków z użyciem psich manekinów. Jeśli chcemy wyłącznie powstrzymać psa przed poruszaniem się podczas jazdy, wówczas wystarczy zestaw prostych szelek wpiętych do gniazda pasów bezpieczeństwa. Taki komplet to wydatek ok. 35 zł, ale należy pamiętać, że do niebezpiecznej sytuacji drogowej może dojść również podczas krótkiej przejażdżki w mieście.

Najlepszym rozwiązaniem jest ten produkt, który został poddany dwóm rodzajom testów: statycznemu (testowi wytrzymałości na rozciąganie) oraz dynamicznemu (tzw. crash test). Koszt tego typu szelek to kilkaset złotych, chociaż dostępne są również tańsze modele z taśmy posiadającej atest na zrywanie. Można je nabyć już za ok. 65 zł.

Posiadanie psa to niewątpliwa przyjemność, ale również obowiązek zapewnienia mu należytej opieki. Każdy, kto przewozi swojego czworonoga samochodem, powinien dołożyć wszelkich starań, by wspólna jazda była nie tylko komfortowa, ale także bezpieczna.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?