Reklama

Jak wygląda przewóz zwierząt za granicę? O czym musimy pamiętać?

Psy w samochodzie
© Pixabay

Jeśli poczujesz nagłą chęć wyjazdu poza terytorium Polski, wystarczy, że spakujesz do walizki kilka najbardziej potrzebnych ubrań, dokument potwierdzający Twoją tożsamość, zatankujesz do pełna bak w samochodzie i… wyruszysz w podróż. Jeśli jednak zamierzasz zabrać ze sobą czworonożnego pupila, musisz najpierw dopełnić kilku istotnych obowiązków. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, zanim wybierzemy się w podróż z psem za granicę. 

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Jak przygotować psa do wyjazdu za granicę?

Choć większość krajów europejskich ma ujednolicone przepisy dotyczące przewozu czworonogów, warto sprawdzić aktualne wymagania w kraju, do tego się wybierasz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.  Przykładowo, wyjazd psa do Anglii, Irlandii, Norwegii i Malty wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia profilaktyki przeciwko tasiemcowi w czasie nie krótszym niż 120 dni przed wyjazdem. Na stronie Inspektoratu znajdziemy także szczegółowe wymagania w każdym z krajów spoza UE.

Jest jednak kilka podstawowych, obowiązujących zawsze warunków formalnych, które musi spełniać czworonóg, aby bez problemu opuścić Polskę. 

Przewóz zwierząt za granicę a konieczność wszczepienia mikrochipa

Każda podróż z psem za granicę wiąże się z obowiązkiem oznaczenia go mikrochipem. To właśnie on będzie stanowił podstawę do wydania paszportu dla naszego zwierzaka. Czipowanie psa jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem, w trakcie którego pod jego skórę na karku wstrzykuje się niewielki układ scalony. Zawiera on 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Dzięki temu, że numer ten zostaje umieszczony w książeczce zdrowia psa oraz specjalnej bazie danych, zwiększamy szanse odnalezienia pupila, jeśli ten by się zgubił. Raz aktywowany mikrochip będzie funkcjonował do końca życia zwierzęcia. To inwestycja nie tylko w umożliwienie swojemu czworonogowi wyjazdu za granicę, ale także zwiększająca jego bezpieczeństwo. Koszt takiego zabiegu wynosi około 100 zł. Cena może się różnić z zależności od wybranej kliniki weterynaryjnej, gdzie ma on zostać przeprowadzony. 

Jak przewieźć psa za granicę? Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Wybierając się z psem za granicę, jesteśmy również zobowiązani do zaktualizowania jego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zabieg musi zostać zaznaczony w książeczce zdrowia, która jest w tym przypadku dokumentem potwierdzającym jego ważność. Należy zwrócić uwagę, czy lekarz weterynarii odnotował wszystkie niezbędne informacje dotyczące szczepienia – datę przyjęcia, numer seryjny oraz nazwę użytego preparatu. Całość musi zostać poświadczona podpisem weterynarza oraz pieczątką. 

U psów szczepionych co roku, szczepionka jest ważna od razu.Warto jednak wiedzieć, że w przypadku młodych psów, które były szczepione po raz pierwszy, zabieg zyskuje ważność dopiero po upływie trzech tygodni (21 dni) od dnia jego przeprowadzenia. Jest tak, ponieważ dopiero wtedy organizm psa jest zdolny do wyprodukowania potrzebnych przeciwciał, a tym samym uodpornienia się na wściekliznę. 

Wyjazd psa do Anglii lub innego europejskiego państwa a posiadanie paszportu

Jeśli masz już za sobą oznakowanie czworonoga mikrochipem oraz zaczepienie go przeciwko wściekliźnie, to najwyższy czas, abyś zajął się wyrobieniem jego paszportu. Jest to dokument mający na celu identyfikację zwierzaka i jest niezbędny, aby legalnie przewieźć psa za granicę. Zawarte w nim informacje dotyczą m.in. rasy psa, daty jego urodzenia, płci oraz umaszczenia. W paszporcie znajdują się także dane właściciela – w tym adres zameldowania i numer kontaktowy. W dokumencie odnotowane są również daty przyjętych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i innych środków farmakologicznych.

O przyznanie paszportu możemy wnioskować bezpośrednio u lekarzy posiadających odpowiednie uprawnienia. Lista takich weterynarzy jest dostępna na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Koszt wyrobienia paszportu dla pasa wynosi około 50 zł.

Podróż z psem za granicę, czyli o przeprowadzeniu odrobaczenia

Odrobaczenie jest kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony przed ubieganiem się o przyznanie paszportu. Zdecydowana większość państw Unii Europejskiej wymaga, aby zwierzęta wwożone na ich teren były wolne od pasożytów. Ważne jest, aby przed podróżą nie przeprowadzać odrobaczania samodzielnie. Zabieg musi zostać wykonany przez specjalistę, z użyciem odpowiednio dobranego preparatu. 

Odrobaczenie należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Oczywiście trzeba pamiętać, że podanie środka odrobaczającego musi zostać odnotowane w książeczce zdrowia i paszporcie czworonoga. 

Przewóz psa przez granicę

Poza formalnymi wymaganiami, których należy dopełnić przed wyjazdem, warto pamiętać o kilku innych ważnych kwestiach. 

Przed wyjazdem spakuj nie tylko paszport psa, ale także jego książeczkę zdrowia. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, miej na uwadze fakt, że Twoje zwierzę będzie kontrolowane przez lekarza lub celnika posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Wszystko, co na tym etapie wzbudzi jego wątpliwości, może sprawić, że odmówi on możliwości podróży z czworonogiem. Dlatego warto „na wszelki wypadek” posiadać dokument potwierdzający wcześniejsze szczepienia przeciwko wściekliźnie, chorobom zakaźnym oraz odrobaczenia. 

Co więcej, przed kupieniem biletów powinieneś sprawdzić stan zdrowia psa. W tym celu lekarz weterynarii może zalecić serię profilaktycznych badań. Jeśli  Twój pupil nie jest w najlepszej kondycji – przełóż podróż na inny termin. Pamiętaj, że komfort zwierzęcia jest najważniejszy.