Reklama

Spondyloza u psa: jakie są objawy i jak pomóc naszemu pupilowi?

Spondyloza u psa © Shutterstock

Kręgosłup jest podstawą i stanowi podporę całego ciała. Utrzymuje jego ciężar, odpowiada za prawidłową postawę i to do niego „zaczepione” są kończyny oraz wiele innych kości organizmu. To, że rola kręgosłupa dla psiego organizmu jest bardzo ważna, nie ulega wątpliwości. Czym się objawia spondyloza u psa i jak poprawić komfort życia choremu czworonogowi? Odpowiadamy.

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Sprawny kręgosłup jest kluczowy dla zachowania pełnej sprawności fizycznej i prawidłowej postawy ciała. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o niego i reagować odpowiednio wcześnie na wykazywane przez psa objawy bólowe, ponieważ mogą one świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest spondyloza.

Czym jest spondyloza u psa?

U psa kręgosłup dzieli się na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy. Spondyloza u psa to przewlekła, nieuleczalna choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, mająca najprawdopodobniej podłoże genetyczne. Charakteryzuje się powstawaniem zwyrodnień kostnych ze strony brzusznej kręgosłupa, najczęściej na odcinku piersiowo-lędźwiowym, rzadziej na lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym.

Wraz z postępującą chorobą wypustki rozrastają się i mogą prowadzić do całkowitego unieruchomienia sąsiadujących ze sobą kręgów w obrębie jednego lub kilku odcinków kręgosłupa, a także do nacisku na nerwy, co skutkuje narastającymi trudnościami z poruszaniem się. Spondyloza u psa – jeśli nie będzie leczona – może prowadzić nawet do paraliżu zwierzęcia.

Spondyloza, czyli sztywnienie kręgosłupa u psa rozwija się powoli, początkowo nie dając wyraźnych objawów, dlatego łatwo ją przeoczyć. Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania tej choroby:

  • Stopień pierwszy – pojawiają się małe, nieprzekraczające 3 mm ząbki w pojedynczych szczelinach między kręgami, ewentualnie jeden ząbek, ale przekraczający 3 mm.
  • Stopień drugi – postępująca choroba tworzy coraz więcej małych ząbków, teraz znajdują się one w trzech albo czterech szczelinach między kręgami. Duże ząbki zajmują dwie lub trzy szczeliny. Mogą już tworzyć się wysepki między kręgami.
  • Stopień trzeci – mostki i wysepki zajmują więcej niż trzy szczeliny między kręgami.
  • Stopień czwarty – pojawiają się skostnienia, bez przerw, powiązane ze sobą.

Szczególnie narażone na tę chorobę są psy dużych ras w średnim i podeszłym wieku. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się w okolicach 6. roku życia. W szczególności podatne są między innymi takie rasy jak: wyżeł, sznaucer, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, owczarek kaukaski, rottweiler czy doberman.

Jakie są objawy spondylozy u psa?

Na spondylozę szczególnie narażeni są psi seniorzy ©Shutterstock
​​​​ 

Początkowo objawy spondylozy u psa są niewidoczne, ale z czasem nasilają się dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa – często pojawiają się one nagle. Pies sztywnieje, szczególnie z rana, podnoszenie się sprawia mu trudność, co widać najbardziej po dłuższym okresie bezruchu.

Możemy też zaobserwować narastającą niechęć do podejmowania aktywności fizycznej. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się niedowłady tylnych łap, a ostatecznie nawet ich paraliż.

Oprócz objawów typowych dla chorego kręgosłupa, spondyloza u psa może dać też objawy niespecyficzne w postaci apatii, problemów z wydalaniem i braku apetytu. Wiążą się one z odczuwanym bólem ze strony kręgosłupa.

Jakie leczenie możemy podjąć?

Gdy zauważymy pierwsze objawy bólowe ze strony kręgosłupa, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Przy spondylozie bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia, które pozwoli zminimalizować objawy. Konieczne będzie badanie ortopedyczne oraz prześwietlenie kręgosłupa, a także wykluczenie innych chorób, które dają podobne objawy ze strony kręgosłupa.

To istotne, ponieważ bez diagnozy i podjęcia odpowiednio dobranego leczenia pies cierpi, może też w krótkim czasie doświadczyć paraliżu, co w konsekwencji prowadzi nawet do śmierci zwierzęcia.

Spondyloza to choroba nieuleczalna. Leczenie spondylozy u psa jest więc głównie objawowe, ma na celu podniesienie komfortu życia zwierzęcia i spowolnienie powstawania zmian zwyrodnieniowych. Po konsultacji z lekarzem weterynarii można podać psu niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, witaminy z grupy B, glukozaminę oraz chondroitynę.

Farmakoterapię warto także wspomóc zabiegami fizjoterapeutycznymi i masażami. Należy ponadto pamiętać o tym, żeby psa odpowiednio karmić, aby nie dopuścić do otyłości w związku z niechęcią do ruchu. Nie można go jednak forsować i na siłę zmuszać do aktywności fizycznej, ponieważ będzie mu ona sprawiała ból i może spotęgować niechęć.

Istnieje zabieg, który polega na usunięciu powstałych zwyrodnień na kręgosłupie operacyjnie, ale generalnie nie jest on zalecany przez specjalistów. Jest bardzo drogi i skomplikowany, a nie gwarantuje poprawy, przeciwnie – bardzo często zwyrodnienia pojawiają się na nowo, nawet kilka godzin po zabiegu!

Ponadto spondyloza dotyczy zazwyczaj psów w podeszłym wieku, kiedy to każdy zabiegi pod narkozą mogą wiązać się z większym ryzykiem niż w przypadku psów młodych i silnych.  

Podsumowanie

Spondyloza u psa to bardzo poważna choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której nie należy bagatelizować. Nieleczona, sprawia bardzo dużo bólu psu i obniża jego komfort życia, a ostatecznie może prowadzić nawet do paraliżu i śmierci zwierzęcia. Dlatego, gdy tylko zaobserwujemy, że pies cierpi na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii na diagnozę i dobranie odpowiedniego leczenia.

Niestety nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby, można tylko spowolnić jej rozwój oraz doraźnie zmniejszyć ból psa, poprawiając tym samym komfort jego życia. Nie zaleca się przeprowadzania operacyjnego usunięcia zwyrodnień, ponieważ jest ono bardzo kosztowne, niesie za sobą ogromne ryzyko komplikacji, a zwyrodnienia często w krótkim czasie pojawiają się ponownie.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz