Wamiz - największy europejski portal dla wielbicieli zwierząt domowych, dzięki obecności we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce mógł przeprowadzić największą europejską ankietę internetową dotyczącą tej delikatnej, ale jakże istotnej sfery naszego życia, jaką jest żałoba po ukochanym czworonogu.
Czy ostateczne pożegnanie z ukochanym zwierzęciem jest równie bolesne jak śmierć bliskiej osoby?
W polskim sondażu wzięło udział ponad 1000 osób (łącznie w europejskim sondażu Wamiz wzięło udział 9750 osób).
Czy strata psa lub kota jest równie trudna, co strata bliskiej osoby?
84% ankietowanych Polaków uważa, że strata psa i kota są równie bolesnym doświadczeniem (dla 14% trudniejsza jest strata psa).
Aż 35% ankietowanych osób przyznało, że chcieliby, aby po śmierci zwierzęcia istniała możliwość wzięcia dnia wolnego od obowiązków służbowych.
Dla 13% trauma była na tyle silna, że nie zdecydowali się na towarzystwo kolejnego psa lub kota, a 21% zrobiło to dopiero po upływie przynajmniej 2 lat.
Namacalne wspomnienia
Wszelkiego rodzaju pamiątki po zmarłych zwierzętach cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jak dowiadujemy się z sondażu Wamiz aż 85% badanych przechowuje namacalne wspomnienia po swoich pupilach: zabawki, akcesoria, zdjęcia.
W innych krajach europejskich również przechowywane są pamiątki po zmarłych zwierzętach. Najczęściej są to zdjęcia, zabawki lub akcesoria. Ale wielu właścicieli zostawia również kępki sierści. Na taką pamiątkę decyduje się: 30% Anglików, 21% Francuzów, 20% Niemców, 15% Włochów i Hiszpanów. U nas deklaruje taki zwyczaj 12% opiekunów zwierząt.
Klonowanie wbrew naturze
Na pytanie o chęć sklonowania zwierzęcia, 66% respondentów odpowiedziało przecząco - 46% uznało, że taki proceder jest wbrew naturze. Mimo wszystko Polacy sa najliczniejszą grupą spośród ankietowanych Europejczyków, która rozważyłaby taką możliwość.
Klonowanie zwierzęcia rozważyłoby 33% Polaków i 30 % Hiszpanów, podczas gdy tylko ¼ Włochów i zaledwie 10% Francuzów i Niemców.