Reklama

pozegnanie z psem

90% Polaków uważa, że strata psa lub kota boli równie mocno, co strata bliskiej osoby

Redakcja

Opublikowano

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, Wamiz przeprowadził sondaż pytając ponad 1000 osób o to, jak przeżywają śmierć ukochanych psów i kotów. Jak się okazuje, poczucie straty i żałoba to odczucia towarzyszące nam nie tylko po odejściu bliskich osób, ale także naszych pupili. Jak sobie z nią radzimy? Oto wyniki naszej ankiety.

Wamiz - największy europejski portal dla wielbicieli zwierząt domowych, dzięki obecności we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce mógł przeprowadzić największą europejską ankietę internetową dotyczącą tej delikatnej, ale jakże istotnej sfery naszego życia, jaką jest żałoba po ukochanym czworonogu

Czy ostateczne pożegnanie z ukochanym zwierzęciem jest równie bolesne jak śmierć bliskiej osoby?

W polskim sondażu wzięło udział ponad 1000 osób (łącznie w europejskim sondażu Wamiz wzięło udział 9750 osób). 

Czy strata psa lub kota jest równie trudna, co strata bliskiej osoby?

Okazuje się, że dla 90,5% polskich internautów biorących udział w sondażu przeprowadzonym przez portal Wamiz.pl tak właśnie jest.

84% ankietowanych Polaków uważa, że strata psa i kota są równie bolesnym doświadczeniem (dla 14% trudniejsza jest strata psa). 

W innych krajach zwierzęta są równie ważne dla swoich opiekunów. We Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemczech, około 90% respondentów odpowiedziało, że strata zwierzęcia jest równie bolesna, co strata bliskiej osoby, a większość uważa, że strata psa, jest równie bolesna, co strata kota. Jedynie Brytyjczycy uważają, że trudniej jest pożegnać psa (38%).

Aż 35% ankietowanych osób przyznało, że chcieliby, aby po śmierci zwierzęcia istniała możliwość wzięcia dnia wolnego od obowiązków służbowych.

Dla 13% trauma była na tyle silna, że nie zdecydowali się na towarzystwo kolejnego psa lub kota, a 21% zrobiło to dopiero po upływie przynajmniej 2 lat. 

Namacalne wspomnienia

Wszelkiego rodzaju pamiątki po zmarłych zwierzętach cieszą się w Polsce dużą popularnością. Jak dowiadujemy się z sondażu Wamiz aż 85% badanych przechowuje namacalne wspomnienia po swoich pupilach: zabawki, akcesoria, zdjęcia. 

W innych krajach europejskich również przechowywane są pamiątki po zmarłych zwierzętach. Najczęściej są to zdjęcia, zabawki lub akcesoria. Ale wielu właścicieli zostawia również kępki sierści. Na taką pamiątkę decyduje się: 30% Anglików, 21% Francuzów, 20% Niemców, 15% Włochów i Hiszpanów. U nas deklaruje taki zwyczaj 12% opiekunów zwierząt.

Klonowanie wbrew naturze

Na pytanie o chęć sklonowania zwierzęcia, 66% respondentów odpowiedziało przecząco - 46% uznało, że taki proceder jest wbrew naturze. Mimo wszystko Polacy sa najliczniejszą grupą spośród ankietowanych Europejczyków, która rozważyłaby taką możliwość.

Klonowanie zwierzęcia rozważyłoby 33% Polaków i 30 % Hiszpanów, podczas gdy tylko ¼ Włochów i zaledwie 10% Francuzów i Niemców. 

jak pożegnac czworonoga infografika

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?