Rasy psów, imiona dla psa czy pytania o żywienie lub wychowanie naszych czworonożnych przyjaciół stanowią lwią część zapytań, jakie użytkownicy kierują do wyszukiwarek internetowych.
Internet ma jednak swoja mroczną stronę – dużo osób szuka informacji na tematy, które jednoznacznie sugerują chęć zrobienia zwierzęciu krzywdy.
„Uśpienie psa domowym sposobem”
Choć trudno w to uwierzyć, aż 1600 osób miesięcznie szuka informacji na temat tego, jak uśpić psa domowym sposobem (Semrush, dane za listopad 2023). Dane pochodzą z narzędzia Semrush, służącego do monitorowania i analizy słów kluczowych poszukiwanych w Internecie.
Pociesza nas jedynie to, że być może część z tych osób zainteresowana jest tym, by to weterynarz przyjechał do ich mieszkania i pomógł psu spokojnie odejść. Choć jest to wątpliwe. Frazę "uśpienie psa w domu cena" poszukuje 210 osób miesięcznie, a więc o wiele mniej.
Niestety do wyszukiwarki wpisywane są również inne jeżące włos na głowie zapytania:
- uśpienie psa na życzenie - 30 osób
- jak szybko i bezboleśnie zabić psa - 10 osób
- jak uśpić psa bez weterynarza - 10 osób
Można by przypuszczać, że informacji tych szukają osoby, które po prostu faktycznie nie mają środków na to, by podjąć się leczenia psa (dlatego tak mocno apelujemy o rozwagę przed decyzją o adopcji), ale niestety tak nie jest. Dlaczego?
Tabletki na uśpienie psa – przerażająca statystyka
Jeszcze mroczniej robi się wtedy, kiedy zaczniemy badać zainteresowanie poszczególnymi metodami.
Okazuje się, że tabletek na uśpienie psa szuka ok. 720 osób miesięcznie, a niektórzy od razu szukają ich na popularnym serwisie aukcyjnym.
„Jak się pozbyć kota”
Uśpić kota domowym sposobem chce ponad 700 osób miesięcznie (zdanie uśpienie kota domowym sposobem ma aż 720 wyszukań miesięcznie, przy czym nie widać tu trendu związanego z konkretnym miesiącem, choć w maju ilość zapytań rośnie).
Inne frazy, które sugerują niepokojące zamiary opiekunów to:
- jak pozbyć się kota - 320
- uśpienie kota na życzenie - 90
- czy można uśpić kota bez powodu - 70
- czym uśpić kota - 70
- jak uśpić małego kotka - 30
Nie chcę już psa – jak go oddać?
Bardzo duża osób szuka też innego rozwiązania swojego „problemu” z niechcianym zwierzęciem, czyli opcji na oddanie go do schroniska. Fraza jak oddać psa do schroniska wraz z jej wariacjami (np. jak oddać psa z chipem) wyszukiwana jest od 40 do 1000 razy w miesiącu. Niektórzy nie przebierają w słowach i wprost pytają wyszukiwarki o to, jak się pozbyć psa (170).
Problemem bywa też pies sąsiada. Jak pozbyć psa sąsiada to problem, na który w internecie szuka odpowiedzi 50 osób miesięcznie. O pozbycie się kota sąsiada pyta natomiast aż 720 osób miesięcznie!
To, że ktoś szuka sposobu na psa sąsiada, wcale nie znaczy jeszcze, że planuje jego skrzywdzenie, przyznać trzeba jednak, że niektóre zapytania internautów wywołują gęsią skórkę. Dlatego tak ważne jest, by:
- Zawsze poważnie przemyśleć decyzję o adopcji zwierzęcia i rozważyć wszystkie za i przeciw, zastanowić się podwójnie, jeśli jesteśmy w wieku, w którym istnieje duże ryzyko, że to pies nas przeżyje,
- Przewidzieć budżet na leczenie weterynaryjne i nie podejmować decyzji o adopcji jeśli nie mamy środków na utrzymanie zwierzęcia,
- Nigdy nie kupować nigdy nikomu zwierzęcia w prezencie.
*liczba wyszukań na podstawie danych aplikacji Semrush, 08.12.2023
Kiedy można poddać zwierzę eutanazji i jak wygląda uśpienie psa lub kota?
Uśpienie psa lub kota, zwane również eutanazją zwierzęcą, to proces, w którym weterynarz specjalnie podaje substancję, która spowoduje humanitarne zakończenie życia zwierzęcia. Wskazaniem do uśpienia psa lub kota są przypadki, gdy:
- zwierzę cierpi z powodu poważnej choroby, urazu lub starości, a leczenie nie jest możliwe lub jest nieskuteczne.
- zwierzę stanowi zagrożenie epidemiologiczne dla ludzi i zwierząt
- zwierzę jest bardzo agresywne, stanowi zagrożenie dla innych ludzi i zwierząt i wszelkie środki umożliwiające zmianę zachowania nie przynoszą rezultatów.
Decyzję o uśpieniu czworonoga podejmuje lekarz weterynarii w konsultacji z opiekunem.
Podczas procedury, zwierzę jest zazwyczaj umieszczane na stole weterynaryjnym, a opiekun ma możliwość, jeśli chce, być przy pupilu w tej bardzo trudnej chwili. Istnieje również możliwość przeprowadzania eutanazji psa lub kota w domu.
Lekarz podaje środek uspokajający, który powoduje, że zwierzę zasypia. Następnie podaje substancję, która zatrzymuje akcję serca czworonoga.
Uśpienie psa lub kota to bardzo trudna decyzja, którą właściciele zazwyczaj podejmują z troski o dobrostan swojego zwierzaka. Weterynarze starają się uczynić ten proces jak najbardziej spokojnym i humanitarnym dla zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekuna