Reklama

chory kot
© Shutterstock

Rak wątroby u kota: objawy i leczenie

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Zwierzę, które zapraszamy pod swój dach, jest dla wielu z nas niczym kolejny, bardzo ważny, członek rodziny. Nic zatem dziwnego, że dbamy o naszego pupila, darzymy go uczuciem i chcemy dla niego jak najlepiej. Niestety, mimo nawet najlepszej opieki zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zapobiec rozmaitym schorzeniom. Jednym z nich jest rak wątroby u kota. Co należy wiedzieć na temat tego nowotworu?

Nowotwór – brzmi jak najgorszy możliwy wyrok. Na szczęście pierwotny rak wątroby u kota to jedna z rzadziej występujących chorób u kotów, jak również rzadko występujących wśród samych nowotworów.

Choroba ta dotyczy zwykle kotów dorosłych. Diagnozowana jest średnio w wieku 10 – 12 lat. Najczęściej wykrywana jest przypadkiem, podczas badań kontrolnych lub rozpoznawania innych schorzeń, gdyż rak wątroby u kota bardzo często nie daje żadnych objawów klinicznych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie?

Jakie jest ryzyko zachorowania kota na raka wątroby?

©Shutterstock

Nowotwór wątroby u kotów to stosunkowo rzadko występująca choroba. Występuje ona co prawda częściej niż u psów, ale to u tych ostatnich częściej stwierdza się złośliwego raka tego narządu. Ponadto warto zaznaczyć, że u obu tych gatunków zwierząt guz wątroby występuje mimo wszystko znacznie rzadziej niż u ludzi.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że u ludzi czynnikami predysponującymi do wystąpienia tego schorzenia są m. in.: marskość wątroby, zarażenie wirusem zapalenia wątroby i niedobór inhibitora α-proteaz, co zupełnie nie dotyczy kotów i psów lub zdarza się u nich niezwykle rzadko (marskość wątroby).
 
Najczęstsza diagnoza to chłoniak w postaci wieloogniskowej lub ograniczony jedynie do wątroby. Kiedy nowotwór daje przerzuty na wiele narządów, trudno czasem stwierdzić jednoznacznie, który był pierwotnym ogniskiem choroby. Aż 35% wszystkich złośliwych guzów może dawać przerzuty na wątrobę.
 
Pierwotny rak wątroby u kotów stanowi zaledwie od 1 do 3% wszystkich nowotworów u tego gatunku oraz aż 7% wśród nowotworów niedotyczących układu krwiotwórczego.

Zazwyczaj są to nowotwory łagodne, a diagnoza zwykle stawiana jest przypadkiem, podczas badania w kierunku innych chorób.

Najczęściej spotykanym rakiem wątroby u kotów jest rak z nabłonka żółciowego (ponad 50% przypadków). Najczęstszym złośliwym nowotworem wątroby u kotów jest gruczolak z nabłonka żółciowego. Często spotykany jest także naczyniakomięsak krwionośny.

Rak wątroby u kota – objawy

©Shutterstock

Nowotwór wątroby u kotów jest dość podstępny. Objawy mogą być niecharakterystyczne, ale co ważniejsze – ponad połowa zwierząt choruje bezobjawowo. Jeśli objawy już występują, to dopiero wtedy, gdy proces chorobowy jest zaawansowany. Najczęściej zauważa się u kotów takie symptomy jak:

  • ospałość,
  • wymioty,
  • utrata masy ciała,
  • wodobrzusze,
  • żółtaczka.

 Nie u wszystkich kotów w badaniu palpacyjnym będzie wyczuwalne powiększenie wątroby lub zmiany guzowate na tym narządzie. Jak w takim razie rozpoznaje się raka wątroby u kota?
 
Zacząć należy od badania klinicznego oraz badań obrazowych – szczególnie USG, na którym widoczne mogą być zmiany w echogeniczności wątroby. Istotnym zabiegiem może być także biopsja, dzięki której będzie można rozpoznać komórki nowotworowe. Jeśli zaś chodzi o badania laboratoryjne, początkowo nic nie musi wskazywać na guza wątroby. Nawet w późniejszych etapach wyniki są nieswoiste, dlatego nie należy polegać wyłącznie na badaniach krwi.

Leczenie raka wątroby u kota

Leczenie raka wątroby u kota jest zależne od sytuacji. W przypadku pierwotnego nowotworu zalecane jest jego chirurgiczne usunięcie, o ile jest to możliwe – niezależnie od stopnia złośliwości zmiany. Jeśli rak dał już przerzuty na inne narządy, jest rozsiany lub guzkowaty – mamy ograniczone możliwości.

Niestety, pierwotny nowotwór wątroby u kotów słabo reaguje na chemioterapię. Radioterapia natomiast nie jest zalecana ze względu na wrażliwość tkanki wątrobowej na promieniowanie.
 
Ze względu na to, że rak wątroby u kota najczęściej diagnozowany jest dopiero w zaawansowanym stadium, rokowanie zazwyczaj jest złe. Wiele jednak zależy od zaawansowania choroby, od tego, czy jest to nowotwór łagodny czy złośliwy, której części wątroby dotknął oraz czy wystąpiły już przerzuty na inne organy. Jeśli mamy do czynienia z guzem, którego możliwe jest usunięcie chirurgiczne, rokowanie jest dobre.

Przeczytaj również:

Źródła:

1. R. W. Nelson, C. G. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt. Tom 2, Wydanie piąte, Wydawnictwo Edra Urban&Partners, Wrocław 2017.
2. M. C. Horzinek, V. Schmidt, H. Lutz, Praktyka kliniczna: Koty, Wydawnictwo Galaktyka, Bratysława 2004.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?