Reklama

Czym jest hipoalergiczna karma dla kotów?

Biały kot z miską pełna karmy © Shutterstock

Wbrew pozorom alergie pokarmowe to nie tylko ludzka przypadłość. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot jest alergikiem, zmiana jego diety na hipoalergiczną jest jednym ze sposobów, mogącym pomóc zmniejszyć dokuczliwe objawy.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Choć wydawać by się mogło, że alergie pokarmowe to typowo ludzka przypadłość, zdarzają się również koci alergicy. Objawami alergii pokarmowej u kota są problemy skórne, a także wymioty i biegunka. Często alergia pokarmowa u kota może przypominać choroby skórne, przez co jest trudna do rozpoznania.  

Jedną z odpowiedzi na reakcję alergiczną jest zmiana diety – oczywiście z pomocą weterynarza. Innym jest wypróbowanie hipoalergicznej karmy dla kotów.

Karma dla kota alergika - czym różni się od zwykłej karmy?

Większość karm dla kotów z alergią pokarmową to karmy bezzbożowe.

Większość z nich nie zawiera składników, które najczęściej wywołuję alergię pokarmową u kota: kurczaka, zbóż czy wołowiny.

Karmy hipoalergiczne dla kotów bazują natomiast na mniej spotykanych źródłach białka i węglowodanów: rybach, króliku, wieprzowinie, jagnięcinie, ryżu, ziemniakach, batatach lub dyni. Często są również wzbogacane o składniki roślinne, które łagodzą biegunki i pomagają regulować procesy trawienne. 

Karmy dla kotów alergików, czyli tzw. karmy hipoalergiczne bardzo często zawierają również hydrolizowane białko. Hydrolizacja polega na rozbiciu białka na mniejsze kawałki, dzięki czemu jest ono lepiej przyswajane przez koci organizm.  

Rozbicie polipeptydów na mniejsze fragmenty powoduje, że organizm zwierzaka nie identyfikuje pochodzenia białka i nie odpowiada na nie reakcją uczuleniową. Dodatkowo proces hydrolizacji zwiększa strawność i przyswajalność białka.

Jakie składniki karmy dla kotów mogą wywoływać alergie?

U kotów najczęściej obserwuje się alergię na drób, wołowinę, owoce morza, jajka, nabiał i gluten. Nierzadko zdarzają się także alergie na więcej niż jeden typ białka, dlatego często trudno zidentyfikować składnik alergizujący.

Nie ma dokładnych danych na temat częstości występowania alergii pokarmowych u kotów, ponieważ podstawowa przyczyna reakcji alergicznej jest trudna do zdiagnozowania, a dodatkowo często występuje więcej niż jeden wyzwalacz alergii. Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że alergia pokarmowa dotyka od 1 do 11% kotów.

Jak mogę sprawdzić, czy mój kot ma alergię na karmę?

Koty z alergią pokarmową mają zazwyczaj objawy jelitowe, w tym biegunkę i wymioty. Innymi objawami są zmiany skórne: świąd, wypadanie sierści i łupież. 

Jedynym sposobem, aby upewnić się, że przyczyną jest alergia pokarmowa jest karmienie kota wyłącznie nowym źródłem białka i węglowodanów - lub dietą hydrolizowaną - przez 12 tygodni. Jeśli objawy ustąpią, prawdopodobnie kot jest alergikiem.

Jaka jest najlepsza karma dla kotów z alergiami?

Terapia w przebiegu alergii pokarmowej polega na zmianie pożywienia. Może to być dieta eliminacyjna złożona z pojedynczego, nowego dla kota źródła białka (np. kaczka, królik lub dziczyzna) lub dieta z białkiem hydrolizowanym.

Niestety, karmy hipolargiczne są drogie w produkcji i często nie są najsmaczniejsze, dlatego niektóre koty niechętnie je jedzą. 

Prawdopodobnie będziesz musiał spróbować metody prób i błędów, aby znaleźć karmę, którą Twój kot zaakceptuje i która nie będzie u niego wywoływać alergii.

Skąd mam wiedzieć, na co mój kot jest uczulony?

Kolejnym etapem jest ponowne wprowadzenie białka, z którym kot miał już do czynienia (np. kurczaka) i sprawdzenie, czy powoduje to nawrót objawów. Ten etap „wyzwania” dietetycznego jest często pomijany, ponieważ gdy kot zadowala się dietą, niewiele osób chce sprawdzić czy alergia powróci na kolejny składnik.

©Shutterstock

Alergeny, które nie są spożywane, ale wdychane, takie jak pyłki traw i roztocza kurzu domowego, można zdiagnozować za pomocą śródskórnego testu skórnego u dermatologa weterynarii, jeśli powodują swędzenie skóry. 

Badania krwi można również wykorzystać do sprawdzenia poziomów przeciwciał dla niektórych czynników wyzwalających alergie, ale nie zawsze są one wiarygodne, ponieważ poziomy przeciwciał mogą się różnić.

Czy kot może być uczulony na żwirek?

Żwirek dla kotów może powodować niepożądane reakcje podobne do objawów alergii. Niektóre żwirki dla kotów zawierają chemikalia, bentonit, pył krzemionkowy, glinę i substancje zapachowe, które mogą podrażniać drogi oddechowe lub skórę w wyniku alergii kontaktowej.

Może to prowadzić do unikania przez kota kuwety. Jeśli Twój kot cierpi na astmę, cząsteczki kurzu w ściółce mogą powodować trudności w oddychaniu. Używanie ściółki o niskiej zawartości pyłu może zmniejszyć ryzyko problemów z oddychaniem.

Jakie są objawy alergii kota?

U kotów z alergią zwykle pojawiają się objawy skórne, takie jak:

  • swędzenie skóry;
  • nadmierna pielęgnacja i wypadanie sierści;
  • objawy jelitowe, w tym wymioty i biegunka;
  • koty mogą również wykazywać problemy z oddychaniem.

O co zapytać weterynarza w kwestii diety dla kota z alergią?

Jeśli uważasz, że Twój kot ma alergię, ważne jest, aby powiedzieć weterynarzowi, czym karmisz swojego kota – w tym o wszystkich smakołykach. Wiedza o tym, kiedy zaczęła się alergia i co ją pogarsza, może również wskazać, co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną.

Weterynarz może chcieć wykluczyć typowe przyczyny alergii przed rozpoczęciem próby dietetycznej, na przykład alergię na pchły, jeśli twój kot ma swędzącą skórę. Lekarz może również chcieć pobrać i sprawdzić próbkę kału pod kątem pasożytów i infekcji jelit, jeśli Twój kot ma wymioty lub biegunkę.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz