Reklama

Jak zrobić domek z kartonu dla kota?

kot w kartonie

Koty kochają kartonowe pudełka – wciąż udowadniają to liczne zdjęcia publikowane w sieci oraz nasze własne koty, które zwiedzają pudełka po przesyłkach czy kupionych produktach. Skoro już masz takie pudełka – nie wyrzucaj ich, tylko stwórz domek, który Twój kot pokocha!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Koty słyną ze swego uwielbienia dla kartonowych pudełek. Okazuje się, że idealnie odpowiadają one kociej definicji bezpiecznej kryjówki. Kot czuje się pewniej, gdy może schować się w osłoniętym ze wszystkich stron obiekcie, który zapewni mu schronienie, ciepło oraz stworzy sferę kociej intymności.

Dlaczego warto sprawić kotu pudełko?

Pudełka sprawdzają się m.in. u kotów płochliwych, które dopiero oswajają się z danym miejscem, świeżo adoptowanych mruczków, pomocniczo w terapii kociego stresu, w schroniskach, gdzie kotów jest dużo, ale także w każdym domu, w momencie gdy kot potrzebuje po prostu swojego miejsca na spokojną drzemkę. Dlatego warto sprawić pudełko każdemu kotu.

Kartonowe domki dla kota dostępne są oczywiście w sprzedaży. Wiele z nich kusi ciekawym designem, choć trzeba przyznać, że chyba nie zawsze projekty były konsultowane z kotami. Naturalnie dla mruczka spragnionego własnego kartonowego M4 wszystkie domki mogą być atrakcyjne, ale warto przyjrzeć się, co sprawi, że dany domek stanie się kocim hitem.

Zwłaszcza, jeśli zamierzasz zrobić domek z kartonu dla kota samodzielnie – a warto, bo nie jest to trudne!

Domki dla kota z kartonu – jakie są najlepsze?

Karton z wejściem, otworami stylizowanymi na okna, spadzistym dachem, wieżyczką… Wygląda fajnie? Zapewne tak, ale cóż kotu po wieżyczce, na którą nie wejdzie, lub pochyłym dachu, na którym nie może się rozłożyć? Szukając inspiracji przed stworzeniem własnego kartonowego domku warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie domki najbardziej lubią koty.

 • Wielkość domku dla kota – „nie za mały”, czyli taki, do którego kot będzie mógł nie tylko wejść, ale także w środku wstać, obrócić się oraz wygodnie wyciągnąć, i „nie za duży”, aby spełniał funkcję przytulnej kryjówki.
 • Dach – najlepiej płaski! Kocia kryjówka to wnętrze domku, ale kot z chęcią rozłoży się również na dachu. Lekkie podwyższenie nad własnym azylem to świetny punkt obserwacyjny, miejscówka na krótką sjestę czy po prostu legowisko na gorące dni, kiedy kotu nie chce się wchodzić do ciepłego domku.
 • Solidność wykonania domku – wysłużony karton, w którym z przygodami przybyła przesyłka kurierska może być jak najbardziej kocim domkiem, ale raczej tymczasowym. Słaba konstrukcja, dziury tu i ówdzie, uginająca się góra – to nie materiał na domek, który przetrwa dłużej i posłuży kotu na różne sposoby (wspomniana sjestownia na dachu). Sztywne, solidne kartony, dobra tektura falista, pudełka usztywnione w rodzaju tych używanych do pakowania butów – mają szansę stać się domkami na wiele sezonów.
 • Piętra – nieobowiązkowe, ale mile widziane, zwłaszcza w domu, w którym jest wiele kotów. Nie chodzi oczywiście o wieżyczkę, ale raczej o kocią willę lub koci blok mieszkalny. Możesz stworzyć pionową konstrukcję z niezależnych pudełek, oczywiście na tyle solidnych, aby nie zarwały się pod ciężarem kotów. Możesz także budować „segmenty”, czyli doklejać domki w poziomie, ewentualnie z jednym pięterkiem.

Jak zrobić domek z kartonu dla kota krok po kroku

domek dla kota z kartonu
Koty uwielbiają chować się w pudełkach©Shutterstock

Dwie najważniejsze zalety domków dla kota z kartonu to prostota wykonania oraz spore prawdopodobieństwo, że kot będzie z takiego prezentu korzystał. Aby stworzyć kocią kryjówkę i miejsce odpoczynku, nie potrzebujesz wielu narzędzi i materiałów. Wystarczą:

 • solidne, grube kartonowe pudełko (lub pudełka),
 • nóż z wysuwanym ostrzem,
 • szeroka taśma samoprzylepna,
 • pistolet na gorący klej – jeśli będziesz łączyć kilka pudełek,
 • opcjonalnie szablon do odrysowania otworu wejściowego,
 • ołówek,
 • do ozdobienia domku – markery, farby, korektor w płynie itp.

1. Zanim przystąpisz do pracy, oceń, czy pudełko, które przeznaczasz na koci domek, jest wytrzymałe. Jeżeli tektura jest zbyt cienka, możesz wzmocnić ją, doklejając do ścian kolejne jej warstwy – będą w stanie utrzymać poziomy dach wraz z rozciągniętym na nim kotem.

2.  Jeżeli kartony, które masz, wydają się jednak zbyt słabe, możesz niewielkim kosztem kupić kartonowe pudło, np. w IKEA czy w sklepie internetowym. Pudła do przechowywania i przenoszenia rzeczy, wykonane z grubej, sztywnej tektury, sprawdzą się doskonale. Równie dobrym materiałem jest tektura falista – dokładnie taka, z jakiej wykonuje się ekologiczne (i ładnie wyglądające) domki i drapaki.

3. Wytnij otwór wejściowy – dostosowany wielkością do rozmiarów kota. Przydają się do tego dostępne w internecie szablony do wydrukowania i odrysowania. Mogą mieć formę okrągłego wejścia, drzwi zwieńczonych łukiem albo kociej głowy bądź łapki. Odrysuj kształt na kartonie (jeśli jest to pudełko, które można rozłożyć i złożyć –zrób to na płasko). Następnie wytnij otwór cienkim, ostrym nożem, najlepiej introligatorskim.

4. Jeśli pudełko trzeba złożyć i skleić – zaklej taśmą klejącą miejsca łączenia, szczególnie dbając o dach. Ewentualnie usztywnienia ścian możesz dokleić dwustronną taśmą lub gorącym klejem. Wykorzystaj gorący klej również do połączenia poszczególnych pięter czy segmentów, jeśli tworzysz kompleks dla kilku kotów.

5. Możesz wzmocnić także dach domku lub dokleić na jego obwodzie ranty z tektury. Będą one trzymały w ryzach kocyk czy poduszkę, którą możesz umieścić na dachu – wówczas nie będą się tak łatwo ześlizgiwały na dół.

6. Na koniec możesz ozdobić domek farbami czy korektorem, możesz nawet przykleić do niego naklejki czy dekoracje dostępne w sklepach z rzeczami do DIY – dla własnego poczucia estetyki 😊 Niech to jednak nie będzie dekoracja, którą kot mógłby łatwo oderwać i połknąć.

kartonowy dom dla kota
Ten kartonowy dom to prawdziwa kocia willa©Shutterstock

Jak zachęcić kota do skorzystania z kartonowego domku?

Wiele z nich nie będzie wymagało szczególnego zaproszenia. Możesz ewentualnie umościć wnętrze kocykiem używanym przez mruczka.

Pamiętaj o przemyślanym umiejscowieniu domku. Powinien znajdować się w miejscu chętnie uczęszczanym przez kota, ale niekoniecznie na linii domowego ciągu komunikacyjnego (np. w korytarzu), gdzie trudno będzie nazwać domek kryjówką czy azylem. Zaobserwuj, w jakich punktach kot lubi wypoczywać. Na szczęście kartonowy domek jest mobilny i w razie „porażki” miejsce możesz zmienić!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz