Reklama

owczarek niemiecki
© Unsplash / @lsfineartphotography

Jak długo żyje owczarek niemiecki?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Owczarek niemiecki należy do jednej z najpopularniejszych ras psów w naszym kraju. Dowiedz się, jaka jest średnia długość jego życia. 

Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne, oddane i posłuszne psy. Nic dziwnego, że od lat są jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Często możemy spotkać je w roli psów policyjnych, stróżujących, ratowniczych, a także jako przewodników osób niepełnosprawnych. Gdy zakończą służbę, przechodzą na zasłużoną emeryturę.

Ile lat żyje owczarek niemiecki?

Biorąc pod uwagę rozmiary tych psów, owczarek niemiecki ma nieco dłuższą oczekiwaną długość życia w porównaniu z innymi dużymi rasami psów, takimi jak basset hound, airedale terrier, bullmastiff czy wilczarz irlandzki.

Średnia długość życia owczarka niemieckiego wynosi od 9 do 13 lat. Oczywiście zdarza się, że niektóre osobniki żyją znacznie krócej, a inne dłużej - 15 lat, a nawet więcej. 

Owczarki niemieckie nie wymagają specjalnej opieki, należy jednak pamiętać, aby zapewnić im dużą dawkę ruchu. Jest to szczególnie istotne w przypadku szczeniąt, które muszą spożytkować energię — w przeciwnym razie staną się dość niespokojne.  Ich opiekun powinien być aktywny i przygotowany na dużą dawkę codziennego ruchu z czworonogiem. Ćwiczeniom fizycznym powinny towarzyszyć aktywności umysłowe, które pozwolą wykazać się psu spostrzegawczością i intelektem. 

Zdrowa dieta i regularne wizyty u weterynarza to kolejne czynniki, które sprawią, że nasz pupil będzie cieszył się długim życiem.

Owczraek niemiecki ©Shutterstock

Ile lat żyje owczarek belgijski? 

Owczarek niemiecki czasem mylony jest z innym popularnym psem policyjnym — owczarkiem belgijskim

Owczarek belgijski został oficjalnie uznany za rasę w 1897 roku. Jak można się domyślić, miejscem jego pochodzenia jest Belgia.

Pod względem cech fizycznych owczarki belgijskie są nieco mniejsze i smuklejsze od owczarków niemieckich.

Podobnie jak owczarek niemiecki, owczarek belgijski jest psem pełnym energii i uwielbiającym zabawę, a także bardzo lojalnym towarzyszem. Jeśli chodzi o długość życia, owczarek belgijski może żyć od 9 do 13 lat, a przy codziennych ćwiczeniach, zrównoważonej diecie i odpowiedniej opiece może dożyć nawet 15 lat.

Owczarek belgijski malinois © Best dog photo / Shutterstock

Owczarek niemiecki - wygląd i usposobienie

Jego wysokość w kłębie waha się od 60 do 65 cm u samców i od 55 do 60 cm u suk. Psy tej rasy mogą ważyć nawet do 45 kilogramów. 

Owczarki niemieckie to aktywne i wesołe czworonogi, które uwielbiają się bawić i biegać. Są przyjazne i towarzyskie, mocno przywiązane do opiekuna. Jedną z cech charakterystycznych tych uroczych czworonogów jest to, że zachowują szczenięcą mentalność do 3 roku życia, a niektóre z nich nawet do 5 roku życia, czyli okresu, do którego osiągają maksymalne rozmiary. 

Psy tej rasy mają silny instynkt stróżujący. W ich wychowaniu potrzebna jest jednak dyscyplina i konsekwencja, a także odpowiednia socjalizacja w latach szczenięcych.  Odpowiednio ułożony i zsocjalizowany pies będzie spokojnym i łagodnym towarzyszem.

© Unsplash / annadudkova

Jakie są najczęstsze choroby u owczarków niemieckich?

Niestety, owczarek niemiecki jest jedną z ras psów, które w zaawansowanym wieku są szczególnie podatne na raka.

Nowotwory węzłów chłonnych oraz rak skóry to najczęstsze schorzenia, które mogą znacznie skrócić długość życia naszego przyjaciela.

Inną często występującą w późniejszym okresie życia chorobą jest artretyzm, zwłaszcza w stawach biodrowych. Ta choroba zwyrodnieniowa, która powoduje różnego stopnia kulawiznę, sztywność i silny ból stawów.

© Unsplash / dexezekiel

Jeśli chcesz, aby Twój pies przeżył wiele szczęśliwych lat u Twojego boku, powinieneś zacząć o niego dbać od pierwszego dnia. Zwróć szczególną uwagę na rozwój swojego psa, przy odpowiedniej aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie, szczeniak owczarka niemieckiego będzie silny i zdrowy w dorosłym życiu.

W celu zapobiegania chorobom stawów zaleca się, aby owczarek niemiecki nie skakał zbyt wysoko ani nie wykonywał zbyt wymagających ćwiczeń. 

Pamiętaj o szczepieniach i regularnych wizytach kontrolnych. 

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?