Reklama

dog yoga
© Yuttana Jaowattana - Shutterstock

Dog yoga: jak ćwiczyć jogę z psem?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Czy słyszałeś już o dog jodze, praktyce wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych? Ta zabawna forma ćwiczeń, spopularyzowana na początku XXI wieku, ma na celu zmniejszenie stresu i wzmocnienie więzi z psem.

Kto powiedział, że joga przynosi korzyści tylko ludziom? Dog yoga, czyli praktyka jogi z psem, to chwila relaksu i zacieśnienia więzi między zwierzęciem a jego opiekunom.

Przestrzegając kilku podstawowych zasad, ćwiczenia z psem są dziecinnie proste. 

Czym jest dog yoga?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie znasz już kojące zalety jogi. Dzięki jej praktykowaniu wyciszasz umysł oraz rozciągasz i wzmacniasz ciało.

Jogę można uprawiać nie tylko samemu lub w parze, ale także z psem: Joga + Pies = Dog Yoga.

Ten rodzaj jogi stworzony został przez Amerykankę Suzi Teitelman w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Wpadła na pomysł uprawiania jogi z pupilem, kiedy ćwiczyła w domu, a jej cocker spaniel Coali zaczął towarzyszyć jej podczas zajęć.

Prowodzi zajęcia dog yogi od blisko 20 lat, przez ten czas przeszkoliła też wielu nauczycieli Doga na świecie. Obecnie mieszka na Florydzie, gdzie nadal prowadzi zajęcia. Sama praktyka szybko rozprzestrzeniła na największe metropolie świata. 

Tak naprawdę dog yoga to nic innego jak wykonywanie tradycyjnych asan w towarzystwie pupila! W doga pozycje są dostosowane w taki sposób, aby czworonóg mógł spędzić z nami czas podczas ćwiczeń. Ale możesz zacząć od takich asan, które wykonujesz zazwyczaj, a czworonóg obserwując cię, być może po jakimś czasie sam będzie chciał do ciebie dołączyć.

Yoga position with pug
© Yuttana Jaowattana - Shutterstock

Korzyści praktykowania jogi z psem

Istnieje wiele korzyści z praktykowania dog yogi, zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku innych form jogi, najlepsze rezultaty można  zauważyć przy regularnej praktyce.

Bądź wyrozumiały dla siebie i swojego podopiecznego. Przez kilka pierwszych sesji może nie wszystko będzie idealnie, ale wytrwałość i konsekwencja to klucz do sukcesu.

Wzmocnienie więzi pomiędzy właścicielem a psem 

Wspólna aktywność pomaga wzmocnić więź pomiędzy opiekunem a psem.

Jako przewodnik musisz kierować tempem i dbać o komfort psa podczas wykonywanych pozycji. Ważne jest, aby popracować nad oddychaniem i swobodą poruszania się, aby pies czuł się pewnie. 

W zależności od wielkości i stanu zdrowia czworonoga możesz wprowadzać określony rodzaj ćwiczeń. 

Wyciszenie i zmniejszenie stresu

Jeśli jesteś zestresowany, Twój zwierzak również to odczuwa. Dzięki metodom powolnego oddychania i rozciągania ciała, dog yoga jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie się. 

Pamiętaj, żeby podczas ćwiczeń nie wywierać żadnej presji na siebie i swojego czworonoga. Pies nie powinien być do niczego przymuszany. To od niego zależy, czy chce uczestniczyć w praktyce, czy woli Cię obserwować. 

Pug lying while woman doing yoga
©Yuttana Jaowattana - Shutterstock

Czy wszystkie psy mogą ćwiczyć dog yogę?

Dog yogę można praktykować z każdym psem: małym, dużym, spokojnym i tym bardziej nerwowym. Dog yoga może być bardzo korzystna dla starszych lub kontuzjowanych czworonogów, dla których niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna. 

Podczas praktyki pies jest rozciągany i masowany, a chwile spędzone w całkowitej ciszy lub przy delikatnej muzyce pozwalają się zrelaksować zarówno Tobie, jak i jemu. Po takiej sesji Twój pies z pewnością będzie mógł lepiej spać.

Zawsze dbaj o komfort swojego zwierzęcia i nie wahaj się poprosić lekarza weterynarii o poradę, zanim rozpoczniesz dog yogę.

Jak przeprowadzić sesję dog yogi?

Nie ma czegoś takiego jak typowa sesja dog yogi. Osobowość psa, jego nastrój, a nawet miejsce to kryteria, które mogą mieć wpływ na przebieg praktyki. 

Jeśli chcesz, możesz włączyć muzykę w tle. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, nie zapomnij o rozgrzewce. 

Następnie przychodzi czas na wykonywanie asan. Jeśli Twój zwierzak będzie zainteresowany, podejdzie do ciebie. Wtedy możesz go pogłaskać, czy przytrzymać bliżej siebie, jeśli pozwala na to pozycja. 

Niektóre psy będą chciały naśladować twoje ruchy. Należy pamiętać, że dog yoga nie jest szkoleniem. Głównym celem jest dobra zabawa z czworonożnym przyjacielem. Doga to nie sesja treningowa, ale chwila relaksu i wspólnego spędzania czasu.

Nie zachęcaj pupila smakołykami. Poczekaj, aż sam do Ciebie przyjdzie. Daj mu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Zobaczysz, że szybko pokocha te chwile bliskości. 

Gdzie ćwiczyć dog yogę?

Zachęcamy do tego, aby ćwiczyć w zaciszu własnego domu, albo na świeżym powietrzu, gdy jest taka możliwość. Możesz również skorzystać z zajęć. Zajęcia jogi z psem są organizowane już w wielu polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, czy Poznaniu.

Wiele tutoriali, również po polsku, znajdziesz na Youtubie. 

Dog yoga ćwiczenia

Jeśli chcesz samodzielnie spróbować przeprowadzić sesję dog yogi, na początek możesz przetestować te ćwiczenia.

Jeśli Twój zwierzak jest ciekawski i sam przychodzi do Ciebie podczas wykonywania pozycji jogi, możesz zacząć go głaskać pomiędzy wykonywaniem kolejnych pozycji.

  • Usiąć w pozycji lotosu, lub jeśli to zbyt trudne, w siadzie skrzyżnym, umieszczając psa na swoich kolanach. W tej pozycji możesz praktykować medytację.
Girl doing lotus position with pug
Pozycja lotosu © Yuttana Jaowattana - Shutterstock
  • Wykonaj pozycję psa z głową w dół i pozwól swojemu psu położyć się na macie pod tobą. Może po krótkiej obserwacji, on sam zacznie się przeciągać?
  • Jeśli Ty i Twój pies czujecie się trochę bardziej komfortowo, możesz także wykonać mostek i patrzeć na pupila z odwróconej do góry nogami perspektywy. Wersja dla zaawansowanych: jeśli wymiary Twojego pupila na to pozwalają, połóż go na swoim brzuchu!
Girl wheel position with pug
Mostek© Yuttana Jaowattana - Shutterstock

Mamy nadzieję, że zarówno Ty, jak i Twój pies będziecie zadowoleni z tych sesji. Nie zapomnij o głębokim oddychaniu!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?