Reklama

pies kładzie łapę
© Bachkova Natalia/ Shutterstock

Dlaczego pies kładzie na mnie łapę? 6 powodów takiego zachowania

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

aktualizacja dnia

Kiedy Twój pies kładzie na tobie łapę, możesz zastanawiać się, co to naprawdę oznacza. Czy jest to gest miłości, prośba o uwagę, czy może ukryty sygnał?

To urocze zachowanie budzi ciekawość i pytania: Co pupil próbuje mi powiedzieć? Dlaczego to robi? 

Dlaczego pies kładzie na mnie łapę?

Oto możliwe motywacje twojego czworonoga:

1. Wyraz miłości i przywiązania

Jednym z najprostszych wyjaśnień jest to, że Twój pies okazuje Ci swoją miłość. Psy są istotami społecznymi, które tworzą silne więzi ze swoimi opiekunami. Kładzenie łapy na Tobie może być formą fizycznego kontaktu, który ma na celu pokazanie przywiązania i bliskości. To podobne do ludzkiego gestu trzymania za rękę czy przytulania.

2. Prośba o uwagę

Kiedy Twój pies kładzie na Tobie łapę, może to być jego sposób na zwrócenie Twojej uwagi. Może chce się bawić, iść na spacer, albo po prostu potrzebuje Twojej obecności. Psy często używają swoich łap do komunikacji, zwłaszcza gdy inne metody, takie jak szczekanie czy skomlenie, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

3. Chęć wsparcia i pocieszenia

Psy są wyjątkowo wrażliwe na ludzkie emocje. Jeśli jesteś smutny, zdenerwowany lub zestresowany, Twój pies może próbować Cię pocieszyć, kładąc na Tobie łapę. Jest to forma wsparcia emocjonalnego, która ma na celu przypomnienie Ci, że Twój czworonożny przyjaciel jest przy Tobie, gotowy do pomocy.

4. Ustanawianie hierarchii

W niektórych przypadkach kładzenie łapy może mieć związek z ustanawianiem hierarchii w relacji pies-człowiek. Psy, zwłaszcza te o dominujących cechach charakteru, mogą używać tego gestu, aby zaznaczyć swoją pozycję.

Jeśli zauważasz, że Twój pies robi to w kontekście innych dominujących zachowań, warto skonsultować się z behawiorystą zwierzęcym, aby zrozumieć i odpowiednio zarządzać tym zachowaniem.

5. Potrzeba bezpieczeństwa

Twój pies może kłaść na Tobie łapę, aby poczuć się bezpieczniej. Dotyk Twojego ciała działa kojąco i uspokajająco na wiele psów, pomagając im zrelaksować się i poczuć się chronionymi. Jest to szczególnie widoczne u psów, które mogą być lękliwe lub niepewne.

6. Nawyki z przeszłości

Niektóre psy mogą kłaść na Tobie łapę z powodu nawyków wykształconych w przeszłości. Na przykład, jeśli w młodości były nagradzane za to zachowanie smakołykiem czy pochwałą, mogą kontynuować to jako sposób na zdobycie Twojej uwagi lub nagrody.

Miejsca, w których pies kładzie łapę 

Pies może wybrać różne miejsca, w których położy na tobie łapę, a każde z nich ma nieco inne znaczenie.

  • Na kolanach: można to zinterpretować jako prośbę o dodatkową uwagę lub przytulanie. 
  • Na plecach: twój pies może położyć łapę na twoich plecach, aby wyrazić swoje uczucia lub zaufanie do ciebie.
  • Na dłoni: często jest to oznaka więzi i chęci interakcji z tobą.
pies kładzie łapy
©Shutterstock

Pies kładzie łapę na człowieku: zachowanie badane przez naukę

Naukowcy postanowili przeanalizować to intrygujące zachowanie. Badanie opublikowane w Journal of Veterinary Behaviour wykazało, że psy często wykorzystują zachowania kontaktowe, takie jak kładzenie łapy na właścicielu, aby uzyskać reakcję społeczną lub nagrodę. 

W badaniu tym zaobserwowano, że psy mają tendencję do kładzenia łapy na właścicielu, gdy jest on zajęty lub rozproszony, co sugeruje, że takie zachowanie może zostać wykorzystane do zwrócenia na siebie uwagi.

Jak zareagować?

Kiedy pies kładzie na tobie łapę, ważne jest, aby zrozumieć jego potrzeby i motywacje. Poświęć mu trochę czasu, aby nawiązać kontakt i reagować na jego sygnały. 

Stosuj metody pozytywnego wzmacniania, aby zachęcać pupila do zachowań, które uważasz za pożądane, jednocześnie szanując jego granice.

Jedno jest pewne, jeśli pies położy na tobie łapę, oznacza to, że uważa cię za część swojej rodziny. Dlatego nie należy tego ignorować!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?