Reklama

kynologia - mądry pies
© Kristina Holovach/Shutterstock

Kynologia – co to za nauka?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Tajemniczo brzmiący termin „kynologia” jest obecnie dość często spotykany. Jeśli masz psa, interesujesz się takimi kwestiami jak np. jego szkolenie i wychowanie, pochodzenie rasy, zawody czy wystawy, z pewnością było Ci dane choć raz usłyszeć lub przeczytać o kynologii. Czym jest? Sprawdź!

Czym jest kynologia? 

Wyraz ten powstał z połączenia greckich słów kynós (pies) i logos (słowo, nauka), zatem – jak już łatwo się domyślić – oznacza szeroko pojętą naukę o psach. Obejmuje ona wszelkie aspekty wiedzy związane z gatunkiem, takie jak:

Zobacz video:
  • wychowanie, 
  • hodowla, 
  • biologia (w szczególności etologia, fizjologia, genetyka, anatomia), 
  • weterynaria. 

Na bazie wiedzy kynologicznej tworzone są regulacje związane m.in. warunkami hodowli, ocenami hodowlanymi i wzorcami ras

Organizacje kynologiczne w Polsce i na świecie

Organizacje kynologiczne skupiają w swoich szeregach liczne kluby i stowarzyszenia z różnych krajów na świecie. 

Każda z organizacji ma swoje własne wymogi i wzorce ras, często różniące się między sobą. Warto wspomnieć o kilku najbardziej znanych i najprężniej działających instytucjach.

FCI – Fédération Cynologique Internationale

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna to największa i najstarsza organizacja kynologiczna na świecie. Ma swoją siedzibę w belgijskim Thuin. 

Powstała w 1911 roku i skupia obecnie 86 członków i partnerów. FCI stanowi nadrzędną jednostkę dla najważniejszych klubów oraz stowarzyszeń zarówno w państwach Europy (w tym w Polsce), Ameryki Południowej i Środkowej, Azji, Afryki, Australii i Nowej Zelandii. 

USA i Wielka Brytania nie należą do FCI, o czym szerzej poniżej. 

Federacja nie tylko opracowuje, modyfikuje i zatwierdza standardy (wzorce) ras, ale też patronuje zawodom i wystawom międzynarodowym w państwach członkowskich oraz prowadzi wykaz hodowli psów rasowych. 

Jedyną organizacją w Polsce wchodzącą w skład FCI jest ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce. Powstał on niedługo po wojnie, w 1948 roku, a do FCI dołączył w 1957. Corocznie organizuje liczne wystawy międzynarodowe, krajowe i klubowe. 

Główna siedziba ZKwP znajduje się w Warszawie, ponadto posiada blisko 50 oddziałów terenowych. 

wystawa psów rasowych corgi
ZKwP patronuje wystawom psów ©Mostovyi Sergii Igorevich/Shutterstock

ACW – Alianza Canina Worldwide (dawniej F.C.I. – Federación Canina Internacional)

Alianza Canina Worldwide to kolejna międzynarodowa organizacja kynologiczna z siedzibą w Hiszpanii, która do niedawna nosiła nazwę F.C.I. (Federación Canina Internacional). Została ona zmieniona w wyniku wyroku sądu z uwagi na zbyt duże podobieństwo do FCI. ACW powstało w 1977 roku. 

Obecnie posiada 25 członków i współpracuje z wieloma organizacjami kynologicznymi. Członkiem Alianza Canina Worldwide jest m.in. Polska Unia Kynologiczna.

ACE – Association Cynologique Europeenne

Europejskie Stowarzyszenie Kynologiczne to organizacja powstała w 1994 roku. Skupia kluby i stowarzyszenia nienależące do FCI, w tym Polski Klub Psa Rasowego oraz kluby z Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Litwy i Islandii. 

UCI – United Kennel Clubs International

Jednostka ta powstała w 1974 roku. Zrzesza głównie kluby europejskie, m.in. Związek Hodowców Psów Rasowych ZHPR, ale na liście członków znajduje się też kilka organizacji ze Stanów Zjednoczonych, w tym najbardziej znany United American Kennel Club. 

Inne duże, znane instytucje to m.in. AKC (American Kennel Club), będący największą organizacją w Stanach Zjednoczonych, i CKC (Canadian Kennel Club). 

Zależności pomiędzy organizacjami kynologicznymi

Jak zostało nadmienione, każda z organizacji ma swoje własne zasady, wzorce etc. Niemniej liczne związki współpracują ze sobą w wielu obszarach. 

I tak przykładowo wyniki wystaw, które są organizowane przez UCI (United Kennel Clubs International), uznają organizacje zrzeszone między innymi w ACE (Europejskie Stowarzyszenie Kynologiczne). 

Co ważne i ciekawe, AKC (American Kennel Club) i CKC (Canadian Kennel Club) uznają na zasadzie wzajemności rodowody psów, które pochodzą z krajów członkowskich FCI. 

Kynologia – gdzie zdobyć wiedzę w jej zakresie? 

Kynologia to nauka bardzo potrzebna, ale też obecnie niezwykle modna. Jeśli interesuje Cię poszerzanie swojej wiedzy o psach, bez trudu znajdziesz interesujące Cię kursy, szkolenia, warsztaty, seminaria, a nawet… studia! 

Wiele uczelni wyższych oferuje studia na takich kierunkach jak np. kynologia, kynoterapia, behawiorystka zwierząt. 

Czy warto poszerzać wiedzę kynologiczną?

Tak! Nawet jeśli nie chcesz prowadzić np. hotelu dla psów czy pracować w takich zawodach jak:

ale posiadasz czworonoga lub planujesz jego zakup/adopcję, zdecydowanie warto wzbogacić swoją wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swojego pupila i świadomie stworzysz z nim wspaniałą relację. 

Ile to kosztuje?

Koszt zdobywania wiedzy kynologicznej jest uzależniony oczywiście od tego, co dokładnie chcesz robić. Różnego rodzaju kursy stacjonarne, podobnie jak studia podyplomowe, łączące w sobie teorię z praktyką, to zazwyczaj wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Istnieje jednak wiele ofert szkoleń i warsztatów znacznie tańszych, skupiających się np. na wybranych zagadnieniach, które kosztują kilkaset złotych. 

Czasem dostępne są fantastyczne promocje, dzięki którym możesz wziąć udział w wydarzeniu niemal za darmo, więc warto szukać! 

Ponadto w sieci znajdziesz wiele bezpłatnych materiałów – na różnych stronach, forach, w mediach społecznościowych. Jeśli nie masz pewności, czy chcesz iść w kierunku związanym z kynologią, poszukaj darmowych informacji. Kiedy zaś połkniesz bakcyla, możesz rozważyć płatne kształcenie. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?