Rzodkiew to roślina bardzo różnorodna. Istnieje bardzo wiele jej odmian, które różnią się kształtem, wielkością, kolorem, jędrnością korzenia i oczywiście smakiem. Niektóre warzywa tego gatunku są bardzo ostre w smaku, niemalże szczypią w język, a niektóre tak łagodne, że ich smak jest prawie niewyczuwalny. Z reguły ostrzejsze odmiany nie przypadają naszym pupilom do gustu i nie chcą ich jeść.
Rzodkiewka jest uznawana za zdrowe warzywo, bogate w składniki odżywcze. Ma dużo witaminy C, witamin z gruby B, minerałów (magnez, miedź, wapń i żelazo) oraz kwas foliowy. Rzodkiewka zawiera również błonnik, co wraz z jej bardzo niską kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym sprawia, że jest doskonałym uzupełnieniem diety osób zmagających się z nadwagą.
Czy jednak te wszystkie benefity rzodkiewek są dobre dla psiego żołądka?
Czy pies może jeść rzodkiewki? Czy rzodkiewka dla psa jest zdrowa?
To zależy od rodzaju rzodkiewki oraz wielkości porcji, jaką chcemy mu podać. Okazjonalne podanie tego warzywa nie zaszkodzi naszemu milusińskiemu, ale też nie przyniesie bardzo dużych i wymiernych efektów zdrowotnych. Glikozydy, które również zawiera to warzywo, mogą wywoływać wzdęcia, wymioty i biegunkę. Takie ryzyko sprawia, że zalecane są raczej niewielkie ilości rzodkiewki.
Dość dyskusyjne są wczesne rzodkiewki (szklarniowe). Mają nie tylko mniej witamin, ale również nawożone są nawozami azotowymi, które kumulują się w warzywach i ich spożywanie jest szkodliwe dla psów i ludzi. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że podajesz swojemu psu zdrowe pożywienie, kupuj jedynie rzodkiewki z upraw ekologicznych.
Jak podawać psu rzodkiewki?
Przede wszystkim dokładnie umyte. Rzodkiewki - zwłaszcza te dostępne w marketach - są często mocno pryskane i przez to mogą być toksyczne dla psów. Podajemy je starte na tarce jako dodatek do karmy (nie więcej niż łyżeczkę od herbaty), w całości lub pokrojone na małe kawałki.
Niskokaloryczne przekąski dla naszych czworonogów
Jeśli Twój pies nie lubi rzodkiewek lub nie masz pewności, czy pochodzą one z ekologicznej uprawy, możesz zastąpić je innymi warzywami lub owocami. Doskonałym dodatkiem do diety, który nasze czworonogi uwielbiają chrupać, jest marchewka, pokrojone w słupki ogórki, a z owoców banany lub jabłka. Mogą je bezpiecznie jeść na surowo, choć oczywiście nie można przesadzić z ich ilością.
Pamiętajmy, że warzywa i owoce to jedynie uzupełnienie diety. Zawsze sprawdzaj również to, jak Twój zwierzak reaguje na warzywa, które mu podajesz. Nawet marchew podawana w nadmiarze może zaszkodzić.
Przeczytaj również: