Reklama

Czym są modzele u psów? Profilaktyka i leczenie modzeli

modzele u psa © Shutterstock

Modzele to zmiany skórne na stawach kolanowych pupila. Warto wiedzieć, jakie leczenie modzeli u psa zastosować i w jaki sposób nie dopuścić do ich powstania.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Niepokojące zmiany skórne na łokciach czworonoga to nic innego jak modzele. Choć modzele u psów zazwyczaj spędzają właścicielom sen z powiek, to w większości przypadków nie ma jednak powodu do niepokoju – zmiany te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia. Oczywiście nie oznacza to jednak, że modzele u psów nie wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.

Nie zapominajmy, że nieleczone  i bagatelizowane zmiany mogą w szybkim tempie się rozrastać i prowadzić do powstania stanów zapalnych, powodujących ból i dyskomfort naszego czworonoga.

Zmiany skórne na łokciu pupila, czyli czym są modzele u psa?

Modzele u psa są zgrubieniami skórnymi, powstającymi w miejscach narażonych na przewlekły ucisk. Skóra na zmienionym obszarze ulega nadmiernemu zgrubieniu, czemu  zazwyczaj towarzyszy złuszczanie się naskórka oraz stopniowa zmiana jego kolorytu.

Modzele najczęściej powstają w okolicy guza łokciowego, który jest uciskany przez psa podczas leżenia na twardym podłożu, choć zdarza się także, że pojawiają się w obrębie stawu kolanowego. Zmiany te są rodzajem uszkodzeń mechanicznych, które tworzą się w wyniku nadmiernego tarcia, głównie podczas leżenia, wstawania i kładzenia się psa. Leżąc, zwierzę opiera na łokciach cały ciężar swojego ciała, a zmieniając pozycję, trze nimi po podłożu.

Modzele są charakterystyczne dla masywnych i dużych psów, chociaż niekiedy występują także u małych czworonogów. Prawie w ogóle nie występują za to u ras średnich i miniaturowych.

Wielkość psa nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może mieć wpływ na powstanie u niego modzeli. Istotny jest także rodzaj posłania, na jakim leży i śpi nasz czworonóg – twarde sprzyjać będzie właśnie tworzeniu się uporczywych zmian.

Pierwsze zmiany skórne mogą pojawić się u psów w wieku 4-5 lat. Początkowo zmianie ulega okrywa włosowa i pojawiają się drobne przebarwienia. Dopiero z czasem modzele powiększają swoją powierzchnię i stają się coraz bardziej twarde, suche i popękane. Niekiedy zmieniają także zabarwienie, a w zaawansowanych przypadkach może sączyć się z nich wydzielina. 

Przeczytaj również: Choroby skóry u psa

Czy modzele trzeba leczyć?

Modzele są rodzajem zmian skórnych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia. W przypadku ich wystąpienia kluczowa jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Zmiany można oczyszczać środkiem dezynfekującym, np. Rivanolem, i regularnie złuszczać martwy naskórek, np. przy użyciu preparatu o nazwie Linomag. Zaleca się stosowanie specjalistycznych środków i maści na modzele, które sprawią, że zmiany znikną lub przyjmą formę niepowodującą dyskomfortu u zwierzęcia.

Niekiedy jednak modzele u psa mają charakter zaawansowany i prowadzą do wtórnych zakażeń, w przypadku których konieczna jest antybiotykoterapia. W takich sytuacjach weterynarz zwykle zleca wykonanie wymazu, posiewu i antybiogramu w badaniu mikrobiologicznym, co pozwoli na zastosowanie ukierunkowanego leczenia. W skrajnych przypadkach zmiany mogą wymagać nawet interwencji chirurgicznej. Właściciel powinien mieć jednak świadomość, że modzele mają charakter nawracający i mogą się odnawiać.

Profilaktyka

Z racji tego, że modzele u psa są trudne do leczenia, lepiej jest im zapobiegać, wdrażając odpowiednią profilaktykę. Kluczowe będzie tu zapewnienie psu miękkiego posłania, które uchroni jego skórę przed podrażnieniami. Nie należy pozwalać na to, aby pies kładł się na podłodze – terakota, beton czy twarde klepisko w kojcu zdecydowanie sprzyjają pojawianiu się i wzrastaniu modzeli.

Jeśli zauważymy u zwierzęcia niepokojące zmiany skórne to przede wszystkim należy nie dopuścić do dalszego ich rozwoju. W tych przypadkach zaleca się natłuszczanie zmienionej powierzchni skóry oraz smarowanie jej kremami zawierającymi witaminę A. W sytuacji, gdy zmiany zaczynają intensywnie się powiększać i powodują u zwierzęcia dyskomfort, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nie zapominajmy bowiem, że modzele mogą być także podłożem rozwijającego się zapalenia torebki stawowej stawu łokciowego, którego w żadnym razie nie należy lekceważyć.

Modzele u psa - zdjęcia

Zmiany skórne powstają na łociach psa©Shutterstock
Nieleczeone modzele będą się powiększać©Shutterstock

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz