Reklama

Co zrobić, gdy pies zostanie użądlony przez pszczołę?

pies i pszczoła © Shutterstock

Ugryzienie psa przez pszczołę to jeden z tych scenariuszy, które wywołują u właścicieli czworonogów olbrzymi stres. W większości przypadków jednak ilość jadu owadów jest na tyle mała, że nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia zwierzęcia. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy nasz pupil jest uczulony na jad – wówczas nasza reakcja musi być szybka i zdecydowana. Na wszelki wypadek warto dowiedzieć się, jak postępować w razie ugryzienia psa przez osę lub pszczołę i jakie objawy powinny wzbudzić nasze szczególne zaniepokojenie – wszystko po to, aby, w razie potrzeby, móc otoczyć pupila należytą opieką.

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Okres wiosenny i letni to czas, kiedy nasze czworonogi są szczególnie narażone na ugryzienia przez osy i pszczoły. Choć osy wykazują dużą tendencję do agresji, rzadko zdarza się, by atakowały psy.

Pszczoły z kolei są z natury spokojne, ale mogą atakować w gromadzie, stanowiąc tym samym śmiertelne zagrożenie dla naszego pupila. Dodatkowo podczas użądlenia zostawiają one w ciele żądło, które jeszcze po oderwaniu się od owada, wpompowuje jad do ciała zwierzęcia, powodując spory dyskomfort oraz uczucie pieczenia.

W żadnym razie nie należy żądła wyciskać, ponieważ spowoduje to przeniknięcie do organizmu zwierzęcia większych ilości jadu, a jedynie delikatnie usunąć je pęsetą.

W przypadku osy sytuacja wygląda nieco inaczej – owad ten nie pozostawia żądła w ciele ofiary. Oznacza to, że może ona zaatakować swoją ofiarę wielokrotnie, przez co rozległość pogryzień będzie większa, a ilość toksycznej substancji w organizmie zwierzęcia znacznie podniesiona.

Pies użądlony przez pszczołę - objawy

Bez względu na to, który z tych owadów użądli naszego psa, musimy być przygotowani na wdrożenie odpowiedniego postępowania. Kluczowe jest rozpoznanie objawów użądlenia psa przez osę lub pszczołę, które umożliwi dalsze działanie. Do najbardziej charakterystycznych symptomów użądlenia zalicza się:

 • skowyt psa spowodowany nagłym i silnym bólem;
 • intensywne gryzienie, lizanie lub drapanie bolącego miejsca przez psa;
 • wyraźna opuchlizna w miejscu użądlenia;
 • zaczerwienienie w miejscu użądlenia;
 • pręgi na pysku łapach zwierzęcia.

Co zrobić, gdy pies został użądlony przez pszczołę?

Podstawą w tej sytuacji jest przede wszystkim opanowanie i rzeczowe działanie. Starajmy się nie wpadać w panikę i błyskawicznie rozpocząć odpowiednie czynności. Jeśli z jakiś powodów nie będziemy w stanie samodzielnie udzielić zwierzęciu pomocy, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Podobnie powinniśmy postąpić w sytuacji, gdy ugryzienie dotyczy rozległego obszaru lub nasz pies został pogryziony przez pszczołę wielokrotnie.
 
W sytuacji, gdy psa ugryzła osa lub pszczoła, należy kolejno:

 • dokładnie obejrzeć obolałe miejsce, aby zlokalizować miejsce ukąszenia;
 • w przypadku ugryzienia psa przez pszczołę, jak najszybciej usunąć żądło pęsetą, a następnie przygotować zimny okład (najlepiej z roztworu sody oczyszczonej) lub lód i obłożyć nim obolałe miejsce. Okłady należy stosować do momentu ustąpienia obrzęku;
 • podać psu witaminę C i wapń;
 • skontaktować się z lekarzem weterynarii.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko użądlenia psa przez osę lub pszczołę? 

Choć oczywistym jest, że nie zawsze jesteśmy w stanie mieć psa na oku przez cały czas trwania spaceru, starajmy się zwracać uwagę na to, gdzie pies się znajduje i w miarę możliwości trzymać go z dala od grządek z kwiatami.

Warto wyposażyć się w specjalny preparat w sprayu, który odstrasza pszczoły i osy, a także komary i kleszcze. W razie wątpliwości można skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zasugeruje najbardziej odpowiednią ochronę dla naszego czworonoga.

Co zrobić, gdy pies połknął pszczołę?

Z pomocy specjalisty musimy skorzystać nie tylko w przypadku pogryzienia psa w szczególnie niebezpiecznych miejscach takich jak pysk czy wnętrze jamy ustnej, ale również wówczas, gdy pies połknął osę.

Pamiętajmy, że w przypadku połknięcia owada, nastąpi spuchnięcie gardła, krtani oraz tchawicy, w konsekwencji czego może dojść do problemów z oddychaniem i duszności. Im szybciej zgłosimy się do lekarza weterynarii, tym większa szansa na uratowanie zdrowia i życia naszego pupila.

Jeśli pies będzie miał trudności z oddychaniem niezbędne może okazać się dożylnie podanie mu hydrocortisoni, wapnia oraz witaminy C. Aby nie doszło do zapaści konieczne będzie także podanie leków przeciwwstrząsowych przeciwobrzękowych, usprawniających krążenie oraz oddychanie. W skrajnych przypadkach weterynarz może podjąć decyzję o zaintubowaniu (umieszczeniu rurki w tchawicy) zwierzęcia.

Wstrząs anafilaktyczny u psa po użądleniu przez pszczołę lub osę

Niektóre czworonogi mogą być nadwrażliwe na ukąszenia owadów, w związku z czym po ugryzieniu może wystąpić u nich silna reakcja alergiczna. Już pojedyncze ukąszenie, zwłaszcza w okolicach pyska lub krtani, może wywołać wstrząs anafilaktyczny u psa.

Wstrząs anafilaktyczny jest rodzajem uczulenia i reakcji alergicznej wywołanej przez alergen (tj. jad owada), której towarzyszą zaburzenia ogólnoustrojowe. Komórki odpornościowe są odpowiedzialne za uwolnienie ogromnych ilości mediatorów zapalenia, które prowadzą do rozkurczenia naczyń i pojawienia się opuchlizny.

Wstrząsowi anafilaktycznemu u psa po ukąszeniu osy mogą towarzyszyć także spadek ciśnienia krwi oraz przyspieszone tętno. U czworonoga zaobserwujemy wtedy:

 • niespokojny i przyspieszony oddech,
 • bladość błon śluzowych,
 • zaciśnięte szczęki,
 • ogólne osłabienie.

W przypadku tego rodzaju reakcji należy błyskawicznie udać się do lekarza weterynarii, ponieważ sytuacja ta może grozić nawet śmiercią zwierzęcia. Pies, u którego wystąpił wstrząs anafilaktyczny wymaga natychmiastowej pomocy i podania sterydowych leków przeciwzapalnych.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz