Chociaż zawsze staramy się zrobić wszystko, co najlepsze dla naszych zwierząt, szybki styl życia czasami utrudnia nam sprawę. Dobra wiadomość brzmi: niewiele trzeba, aby poprawić jakoś życia Twojego psa, a zarazem sprawić, by żył dłużej.
Przedstawiamy listę 5 rzeczy, których należy bezwzględnie unikać, jeśli chcesz, aby Twój pupil był z Tobą jak najdłużej.
1.Przekarmianie psa
Niestety faktem jest, że coraz więcej psów ma nadwagę. Opiekunowie zwierząt nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, gdzie przebiegab granica między prawidłową wagą, a otyłością. Karmienie jest dla nich wyrazem miłości do pupila.
Problemem tkwi przede wszystkim w smakołykach lub resztkach z posiłków, które podajemy, mniej lub bardziej regularnie, nie wliczając ich w dzienną porcję żywieniową zwierzęcia.
Nasza rada? Zwróć większą uwagę na ilość podawanego jedzenia, zwiększ ilość ruchu na świeżym powietrzu i ogranicz smakołyki, a Twój pies Ci podziękuje swoim zdrowiem! :-)
2. Zaniedbywanie zębów psa
Choroby zębów u psów zdarzają się dość często. Gdy nie dbamy o ich higienę, pokarm i bakterie gromadzą się na dziąsłach tworząc kamień nazębny. Takie nagromadzenie bakterii może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, na przykład do infekcji nerek.
Nasza rada? Regularnie myj zęby psa, a jeśli boisz się, że nie potrafisz, możesz poprosić lekarza weterynarii o dokładne wyczyszczenie uzębienia Twojego pupila.
Istnieją także psie przysmaki, które pomagają zmniejszyć osad na płytce nazębnej.
3. Niewystarczająca ilość ruchu
Bardzo ważne dla Twojego psa jest ruch, który pozwala mu zachować sprawność i nie przybierać zbytnio na wadze. Ponadto, regularne wyprowadzanie pupila na spacer i wspólne zabawy to doskonały sposób na zacieśnienie Waszych więzi. Oczywiście dawka i rodzaj ruchu muszą być dostosowane do możliwości i potrzeb psa.
Nasza rada? Jeśli nie masz czasu, by codziennie ćwiczyć z psem w parku, spróbuj wykorzystać każdy spacer, by pobawić się trochę z pupilem w aport w drodze powrotnej lub przed domem.
4. Narażanie psa na bierne palenie
Podobnie jak ludzie, płuca psów nie tolerują biernego palenia. Naszym zwierzętom grozi rak i różne problemy z układem oddechowym.
Nasza rada? Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby rzucenie palenia. Tak będzie najlepiej dla Twojego psa i Ciebie. Ale jeśli nie jest to częścią Twoich przyszłych planów, przynajmniej staraj się unikać palenia w obecności swojego zwierzaka.
5. Brak regularnych wizyt u lekarza weterynarii
Opieka nad psem, to również regularne wizyty u lekarza. Do rutynowych zabiegów należą szczepienia i odrobaczanie, ale z lekarzem warto konsultować się również w sprawie żywienia i dbania o zdrowie pupila. To oczywiście nie znaczy, że co miesiąc trzeba stawiać się na kontroli.
Nie ignorujmy jednak niepokojących objawów takich jak brak apetytu, osowiałość, czy wymioty i nie próbujmy leczyć psa domowymi sposobami.
Wszystkim psiakom życzymy zdrowego, szczęśliwego i jak najdłuższego życia!