Reklama

Poczucie czasu u psów, czyli czy pies zna się na zegarku?

Pies i zegarek
© Photo by Angelina Litvin on Unsplash

Wielu właścicieli obserwuje, że ich zwierzęta z zaskakującą dokładnością wiedzą, kiedy nadchodzi czas na obiad czy spacer lub kiedy jeden z opiekunów ma wkrótce wrócić do domu. Czy istnieje coś takiego, jak poczucie czasu u psów i jak rozumieją one ten wymiar?

Przez Barbara Śliwowska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Psychologowie analizujący zachowania zwierząt mówią, że każdy badany gatunek wydaje się mieć ogólne wyczucie pory dnia. W jednym z eksperymentów udowodniono, że koty rozróżniają odstępy 5, 8, 10 i 20-sekundowe, co świadczy o tym, że mają wewnętrzny zegar, umożliwiający ocenę, jak długo trwa dane zdarzenie. W innym badaniu naukowcy wykazali, że psy witają intensywniej (częściej machają ogonem i wykazują więcej ogólnej energii) właścicieli, którzy byli nieobecni przez dwie godziny, niż tych, którzy wracali po pół godzinie. Wskazywałoby to, że na pytanie, czy pies czuje upływ czasu, należy odpowiedzieć twierdząco.

W jaki sposób pies odczuwa czas?

Naukowcy mają kilka pomysłów na to, jak pies odczuwa czas. Istnieją różne, choć niewykluczające się teorie na temat. Po pierwsze, zwierzęta mogą używać pewnych znaczników do śledzenia czasu w swoim codziennym życiu, na przykład pozycji słońca na niebie. Poza tym czworonogi obserwują wszystko, co robią ludzie, by odgadnąć, czy wydarzy się coś, co ma dla nich znaczenie. Choć te wskazówki nie mówią im wprost, która jest godzina, to decydują o poczuciu czasu u psów.

Zegar biologiczny psa

Po drugie, zwierzęta i inne organizmy mają wewnętrzny zegar nazywany rytmem okołodobowym. Jest to z grubsza 24-godzinny cykl procesów fizjologicznych, który zależy od takich sygnałów jak światło i ciemność. Czworonogi nie wiedzą, o jakiej godzinie dostają posiłek, ale mogą śledzić czas, reagując na stan fizjologiczny, który osiągają o określonej porze dnia i kojarząc go z konkretnym wydarzeniem, takim jak obiad. Na tym polega zegar biologiczny psa. Naukowcy uważają też, że zwierzęta korzystają z tych codziennych cykli, by śledzić dłuższe okresy czasu.

Ciekawa jest również inna idea, która mówi, że poczucie czasu u psów zależy od siły zapachów w ich otoczeniu. Gdy w ciągu dnia w domu pojawiają się i znikają różne wonie, zwierzęta na podstawie ich siły mogą orientować się, jak dawno temu coś się stało. Jeśli właściciel karmi swojego czworonoga regularnie lub wychodzi do pracy zawsze o tej samej porze, pies może przewidzieć następny posiłek lub przyjazd pana do domu w oparciu o moc zapachu miski lub siłę woni człowieka utrzymującą się przy drzwiach.

Powtarzalność w życiu psa

Prawidłowe czucie czasu u psów jest łatwiejsze dzięki pewnej schematyczności i porządkowi dnia. Rutyna pozwala zwierzętom czuć się bezpieczniej i przewidywać, co się wydarzy w następnej kolejności. Oczywiście, nie wszystko, co niespodziewane, jest dla psa złe, pod warunkiem, że takie sytuacje przyjmowane są z ciekawością, bez nerwów i strachu.

Może to być nowe miejsce spaceru, nieznany pyszny smakołyk, dawno nie widziana zabawka, czy też odwiedziny osoby, której pies nie zna. Jednak przez większość czasu lepiej starać się zachowywać podobny rytm każdego dnia i spacerować czy karmić pupila o stałych godzinach. Dzięki temu pies będzie czuł się pewniej i spokojniej, wiedząc, że nie będzie na każdym kroku zaskakiwany.