Reklama

Fajerwerki sylwestrowe to nadal stres dla zwierząt - wciąż nie doczekaliśmy się zakazu ich używania

Fajerwerki sylwestrowe to nadal stres dla zwierząt - wciąż nie doczekaliśmy się zakazu ich używania

© Mike Enerio/Unsplash

Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestrową noc?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Mijający rok znów nie doczekał się zakazu puszczania fajerwerków w Sylwestra, choć wiele miast samodzielnie podjęło decyzję o zakazie strzelania. Jak pomóc zwierzakom przetrwać ten czas?

Wiele zwierząt boi się huku sylwestrowych petard i fajerwerków. Nie tylko zwierzęta domowe przeżywają stres w Sylwestra, ale również zwierzęta dzikie oraz bezdomne. Koci słuch jest kilkakrotnie lepszy niż ludzki, a większość innych zwierząt również słyszy lepiej niż my.

Ogłuszone hukiem petardy zwierzę jest zdezorientowane, a huk generalnie odczytywany jest jako zagrożenie.

Przerażony pies może zerwać się ze smyczy, uciec z domu lub zdemolować dom poszukując drogi ucieczki. Kot również może uciec, może biegać po domu lub po prostu schować się w niedostępnym miejscu i po kociemu przeżywać stres, dusząc go w sobie.

Dlatego bądźmy odpowiedzialni – nie strzelajmy w Sylwestra i namawiajmy innych, aby zrezygnowali z tej formy świętowania na rzecz innej.

Jak pomóc psu w Sylwestra?

przestraszony-pies

©Shutterstock
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas spaceru. Staraj się wyjść z psem poza godzinami największego natężenia strzałów.
  • Pies powinien być wyprowadzany na krótkiej smyczy (przez osobę dorosłą), i najlepiej w szelkach typu guard, czyli podobnych do szelek kocich.
  • Nie pozostawiaj psa samego pod sklepem ani w ogrodzie!
  • Pamiętaj, że dla bezpieczeństwa powinien być zaczipowany.
  • Nie rezygnuj ze spaceru – niech będzie on wręcz dłuższy i bardziej męczący! Może psu uda się przespać feralną noc?
  • Jeśli pies silnie przeżywa sylwestrowy hałas, podaj mu zalecane przez lekarza weterynarii suplementy lub leki. Wystrzegaj się leków działających wyłącznie na motorykę, a nie na świadomość, jak Sedalin. Pies pod wpływem takiego środka nie porusza się, ale świadomie i w strachu przeżywa całą strzelaninę.

Jak pomóc kotu?

Również koty, które bardzo silnie odczuwają stres związany z Sylwestrem, powinny dostać lek lub suplement ziołowy zgodnie z zaleceniem lekarza.

Jeśli nie podajesz żadnych środków uspokajających, spróbuj przed sylwestrową nocą wybawić pupila – wymęczyć go, aby okres najbardziej hałaśliwy przespał. Jeżeli kot jest przyzwyczajony do dźwięku muzyki, puszczaj znane mu melodie, które nieco zamaskują huk.

Zestresowany kot będzie chciał się ukryć – nie powstrzymuj go, raczej udostępnij więcej kryjówek. Kot poczuje się bezpiecznie w miejscu z ograniczoną ilością bodźców.

Małe pomieszczenie z zaciągniętymi zasłonami będzie idealne. Niektóre koty chowają się w budkach, pudełkach czy w szafie – niech wybiorą swój azyl, a ty kontroluj tylko, czy wszystko jest w porządku. Nie głaszcz zestresowanego kota, jeśli on tego nie chce. Powinien sam się wyciszyć.

Życzymy Wam spokojnego Sylwestra!

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?