Reklama

Psy i koty z Ukrainy do adopcji – co trzeba wiedzieć?

psy w schronisku/ Celiafoto dog-cat-serious © Shutterstock

Zwierzęta są niewinnymi ofiarami wojny. Nie rozumieją ich przyczyn, nie znają się na stosunkach politycznych – i potrzebują pomocy. Polska zaoferowała pomoc zarówno ludziom, jak i zwierzętom z Ukrainy. Warto jednak wiedzieć, jak pomagać zwierzakom z głową!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Na wieść, że do Polski trafią zwierzęta z ogarniętej wojną Ukrainy, wiele osób zaoferowało miejsce w swoich domach dla psa, kota czy innego, mniejszego stworzenia. Warto jednak zastanowić się, czy każda osoba o dobrym sercu podoła wyzwaniu, jakim może być adopcja zwierzęcia, dla którego ostatnie dni wypełnione były ogromnym strachem.

Chcesz pomóc zwierzętom z Ukrainy? Adoptuj polskie psy i koty!

Jeśli los zwierzęcych uchodźców z Ukrainy poruszył Twoje serce i jesteś gotów zaoferować dom jednemu z tych biedaków – może otworzysz swoje serce na psa lub kota, które czekają na swojego człowieka w różnych schroniskach i domach tymczasowych na terenie Polski? Może Cię to zaskoczy, ale w ten sposób pomożesz zarówno zwierzakowi ze schroniska, jak i zwierzętom z Ukrainy!

Na teren Polski codziennie trafiają setki zwierząt z Ukrainy. Uchodźcy przyjeżdżają nierzadko ze swoimi pupilami – obecnie, na mocy tymczasowo zmienionych przepisów, mogą łatwo przekroczyć z nimi granicę. Zwierzęta są szczepione i czipowane w Polsce.

Do wielu polskich schronisk trafia również coraz więcej bezdomnych zwierząt z Ukrainy. W odruchu serca, wielu miłośników zwierząt chciałaby je przyjąć do domu. 

Zwierzęcy uchodźcy i ich reakcja na wojnę

Wiele spośród zwierząt, które przyjadą z Ukrainy, to zwierzęta po przejściach – są zestresowane, straumatyzowane, podobnie jak ludzie uciekający przed wojną. Być może będą potrzebowały najpierw profesjonalnej pomocy. Mogą nie być w stanie zamieszkać od razu w domu czy dogadać się ze zwierzakami, które już masz.

Wiele spośród tych zwierząt będzie potrzebowała pomocy lekarskiej, być może również behawiorystycznej. Pamiętaj, że one nie wiedzą, co się dzieje, dlaczego ich dotychczasowy świat się zawalił, czemu znalazły się w zupełnie nowej sytuacji. Mogą reagować strachem, wycofaniem, problemami behawioralnymi, a nawet agresją. Mogą cierpieć na lęk separacyjny czy załatwiać się w niepożądane miejsca.

Przyjadą do nas także zwierzęta, którym szybko będzie można znaleźć nowy dom. Najlepiej jednak, aby zdecydowały o tym osoby, które mają doświadczenie ze zwierzętami i stwierdzą, że dany pies czy kot nadaje się do adopcji. 

Jeśli posiadasz już doświadczenie w opiece nad „trudniejszymi” zwierzakami, naturalnie możesz wypełniać ankiety przygotowane dla ochotników, którzy oferują dom stały lub tymczasowy dla zwierząt z Ukrainy. Taką ankietę znajdziesz między innymi tutaj.

Dlaczego czworonożni uchodźcy powinni trafić do schronisk i fundacji?

Już teraz wiemy, że liczne organizacje i schroniska, a także mniejsze placówki, zaoferowały miejsca dla zwierząt z Ukrainy – niektóre z nich kilkanaście miejsc, inne kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. Już z samych względów logistycznych najłatwiej będzie zorganizować transport do konkretnej placówki oferującej wiele miejsc niż do osób, które przyjmą po jednym psie czy kocie.

1. Schronisko dysponuje ponadto zapleczem weterynaryjnym. Zwierzęta, które zostaną zabrane do Polski, muszą być najpierw przebadane, a w razie potrzeby – wyleczone zanim trafią do domów. Doświadczeni pracownicy i wolontariusze będą w tym czasie poznawać zwierzęta.

2. Niektóre z nich mogą potrzebować szczególnej opieki ze względu na swój stan psychiczny. Mogą wówczas trafić pod tymczasową opiekę osób, które potrafią zająć się takimi zwierzętami. 

3. I wreszcie – musimy brać pod uwagę, że niektóre z tych zwierząt mogą mieć opiekunów, którzy będą ich szukać. W chaosie ewakuacji mogły się zgubić. Opiekun będzie miał szansę odnaleźć swojego psa czy kota, który przebywa w schronisku.

Aby jednak organizacje prozwierzęce podołały dodatkowym zadaniom, muszą mieć na to środki oraz miejsce. I właśnie dlatego adopcja zwierzaka, który od miesięcy, a może nawet lat wyczekuje na dom, to także pomoc zwierzętom z Ukrainy!

 

Kolejny transport 🇺🇦‼️ W nocy z niedzieli na poniedziałek przyjęliśmy kolejne koty i psy z UA #zwierzętazukrainy...

Posted by Schronisko w Korabiewicach Viva on Monday, March 21, 2022

Schroniska i fundacje, które oferują miejsca dla zwierząt z Ukrainy, potrzebują ponadto i środków finansowych, i darów rzeczowych.

Potrzebna jest karma, smycze, składane miseczki, ciepłe kocyki, żwirek dla kotów, ocieplane budy, kartony (dla kociego poczucia bezpieczeństwa). Na polsko-ukraińską granicę jeżdżą także transporty z karmą dla zwierząt, traktowane jako pomoc humanitarna. Zwracajcie uwagę i na takie zbiórki.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz