Reklama

kastracja psa
© Shutterstock/ Hryshchyshen Serhii

Darmowa sterylizacja psa 2024: gdzie w tym roku można wykonać zabieg?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano aktualizacja dnia

Kastracja psów to najważniejszy element walki z bezdomnością. Ograniczanie nadpopulacji, niedopuszczanie do narodzin wielu niechcianych miotów, a także zdrowotne zalety kastracji – to argumenty przemawiające za tym zabiegiem. Czy opiekunowie mogą starać się o całkowite sfinansowanie lub dofinansowanie kastracji psa? Sprawdźmy.

Każdego roku na ulicach wyłapywane są dziesiątki tysięcy bezdomnych psów. Tylko część z nich ma szansę na znalezienie domu. Podkreślmy, że każda niekastrowana suka może w ciągu roku urodzić od kilku do kilkunastu szczeniąt.

Kastracja psa to najpewniejszy sposób na ograniczenie populacji bezdomnych czworonogów, a ponadto chroni suki przed chorobami narządów płciowych. 

Kastracja psa – zalety i wady

Podczas gdy kociarze opowiadają się jednym głosem za kastracją kotów, opiekunowie psów są w tym temacie podzieleni.

Między bajki należy włożyć stwierdzenie, że zabieg kastracji to „remedium” na agresję u psa-samca. Agresja u psów może mieć rozmaite podłoże, natomiast sam wpływ zabiegu na ilość zachowań agresywnych może być różna.

Kastracja psa - zalety

Do najważniejszych zalet kastracji u psów należą natomiast:

  • zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez ograniczanie nadpopulacji;
  • redukcja o 90% ryzyka wystąpienia nowotworów sutka u suk, pod warunkiem przeprowadzenia zabiegu przed drugą cieczką;
  • wykluczenie zagrożenia ropomaciczem u suk;
  • wykluczenie ciąży urojonej u suk;
  • wykluczenie zagrożenia nowotworami narządów rodnych u suk i jąder u samców;
  • obniżenie ryzyka nienowotworowych schorzeń prostaty u psów;
  • redukcja instynktów terytorialnych;
  • ograniczenie ucieczek u psów.

Kastracja psa - wady

Istnieją natomiast pewne kwestie, które opiekun psa powinien przemyśleć przed zabiegiem. Kastracja może wpłynąć na zachowanie pupila w pozytywny sposób, ale istnieją także przypadki negatywnego wpływu tego zabiegu. Nie zaleca się kastrowania psów lękliwych, o niskiej pewności siebie – zabieg może pogłębić lękliwość i nadwrażliwość na dotyk.

Należy również pamiętać o zwiększonym ryzyku chorób dróg moczowych i możliwym wystąpieniu problemu nietrzymania moczu po kastracji suk. U samców wzrasta nieco ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. U wszystkich psów kastracja przyniesie ze sobą zmiany hormonalne i związane z nimi spowolnienie metabolizmu. Wzrasta tym samym ryzyko otyłości i tym samym odpowiedzialność spoczywająca na opiekunie, aby tej otyłości zapobiegać.

Pamiętajmy, że podczas gdy u kotów preferuje się kastrację jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, psa lepiej poddać zabiegowi już po jej osiągnięciu. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób takich jak kostniakomięsak czy zmiany zapalne pochwy u suk. W przypadku suk kastrowanych przed ukończeniem pierwszego roku życia wykazano także większą liczbę przypadków zachowań agresywnych.

Psy dużych ras najlepiej poddać kastracji po zakończeniu procesu wzrostu, aby obniżyć ryzyko wystąpienia schorzeń układu kostnego.

Darmowa sterylizacja psa 2024 – Akcja Sterylizacji

Ogólnopolska Akcja Sterylizacji powstała w celu popularyzacji tej humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji psów i kotów. Jej organizatorzy stawiają sobie za zadanie:

  • umożliwienie opiekunom psów i kotów zapisanie swojego zwierzaka na zabieg sterylizacji/kastracji (pamiętajmy, że obiegowo termin „sterylizacja” dotyczy sterylizacji pełnej, czyli usunięcia gonad);
  • zwiększanie świadomości opiekunów zwierząt domowych na temat ich odpowiedzialności za swoje zwierzęta i ich potomstwo;
  • ukazanie globalnego spojrzenia na nadmierne rozmnażanie się zwierząt domowych i jego konsekwencji: bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci, przypadków bestialskiego uśmiercania;
  • zwiększenie liczby wysterylizowanych zwierząt.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Akcja Sterylizacji trwa dłużej niż zwykle – aż do 30 kwietnia. Zabiegi nie są bezpłatne, ale biorące udział w akcji lecznice często oferują znaczące rabaty dla opiekunów, którzy zdecydowali się na sterylizację kota.

Listę lecznic biorących udział w akcji sterylizacji w tym roku można znaleźć TUTAJ.

Darmowa kastracja psów 2024 - Warszawa

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy finansuje z bieżącego budżetu zabiegi kastracji (a także czipowania) kotów i psów do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w danym roku. W roku 2024 zainteresowanie zabiegami darmowej kastracji psów i kotów właścicielskich jest bardzo wysokie. Urząd miasta poinformował, że biorące udział w akcji placówki weterynaryjne przeprowadzają obecnie zabiegi na podstawie listy osób wcześniej zapisanych i nie przyjmują w tej chwili nowych zapisów. W związku z tym miasto planuje udzielenie kolejnego zamówienia publicznego na realizację usług weterynaryjnych z zakresu wykonywania zabiegów kastracji oraz czipowania zwierząt właścicielskich w roku 2024. Opiekunowie, którzy nie zapisali jeszcze swoich kotów na zabieg, powinni regularnie sprawdzać informacje dostępne na stronie miejskiej 19115 w zakładce "Zwierzęta w mieście".

Przypomnijmy, że aby skorzystać z bezpłatnego zabiegu, należy:

  • być posiadaczem Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (czyli rozliczać swój podatek PIT w Warszawie),
  • okazać dowód tożsamości i książeczkę zdrowia kota,
  • wypełnić wniosek o zabieg bezpłatnej kastracji.
  • Zwierzę powinno mieć ukończone 6 miesięcy i być zaczipowane.

Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy prowadzi równolegle akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów w wybranych lecznicach do 31 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.

W akcji sterylizacji i czipowania bierze udział 12 warszawskich lecznic. 

Jak co roku, osobno finansowane są kastracje kotów wolno żyjących zgłaszane przez społecznych opiekunów kotów.
 
Akcje bezpłatnej kastracji i czipowania kotów prowadzą także inne gminy aglomeracji warszawskiej. Mieszkańcy gmin mogą dowiadywać się w urzędach o bezpłatne lub częściowo finansowane przez samorząd zabiegi.

Podobnie mieszkańcy innych gmin mogą dowiadywać się w urzędach o bezpłatne lub częściowo finansowane przez samorząd zabiegi.  

Bezpłatna sterylizacja psów - Poznań

Już w kwietniu ruszyła akcja darmowej kastracji zwierząt finansowanej w 100% przez budżet Poznania. W tym roku na ten cel przeznaczono 200 tys. zł - 150 tys. na zabiegi dla kotów (kocurów i kotek) i 50 tys. dla psów (wyłącznie dla suczek). O skorzystanie z bezpłatnego zabiegu mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i odprowadzają w Poznaniu podatki, w tym mieszkańcy posiadający status studenta poznańskiej uczelni lub korzystający z pomocy socjalnej.

Usługę bezpłatnej kastracji zwierząt świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w tym roku w drodze przetargu. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną lecznicą i wypełnić na miejscu wniosek. W akcji uczestniczą dwie poznańskie lecznice: Gabinet Weterynaryjny Vet-Help przy ul. Brzozowej 1 i Przychodnia Weterynaryjna WETPUPIL przy ul. Roślinnej 1c.

Bezpłatna sterylizacja - Częstochowa

Program bezpłatnej kastracji zwierząt właścicielskich na 2024 r. działa też w Częstochowie. Nabór zgłoszeń do programu będzie trwał do 30.09.2024 r. lub do wcześniejszego wykorzystania puli środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel. Nabór zgłoszeń do programu kastracji kotów wolno żyjących trwać będzie do 15.10.2024 r. lub do wcześniejszego wykorzystania puli środków.
 
Aby za darmo wykastrować swojego pupila, należy złożyć wniosek w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowa: osobiście, listownie lub poprzez ePUAP. Po weryfikacji wniosku opiekun zwierzęcia otrzyma skierowanie do konkretnego gabinetu weterynaryjnego.

Należy się do niego zgłosić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wyznaczy termin zabiegu. Informacje na temat akcji oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

Kielce

Miasto Kielce pokrywa część kosztów kastracji czworonogów. Nabór wniosków o udzielenie promesy na zwrot części kosztów zabiegów kastracji wraz z zaczipowaniem zwierzęcia trwa od 19 marca do 31 sierpnia 2024 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. O dofinansowanie mogą się ubiegać właściciele psów lub kotów, którzy mieszkają w Kielcach i w Kielcach rozliczają podatek dochodowy. Wnioski (dostępne na stronie urzędu miasta) należy składać osobiście w sekretariacie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce. Miasto przeznaczyło w tym roku na ten cel 40 tys. zł.

Do wniosku należy okazać do wglądu dowód rozliczania podatku dochodowego na terenie Kielc (pierwszą stronę zeznania podatkowego PIT lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego).

Białystok

W tym roku zabiegi kastracji zarówno kotów, jak i psów dofinansowuje białostockie Schronisko dla Zwierząt "Dolina Dolistówki". Od kwietnia opiekunowie psów mieszkający na terenie Białegostoku mogą skorzystać z darmowej kastracji zwierząt (dla posiadaczy Karty Aktywnego Seniora lub Białostockiej Karty Dużej Rodziny) lub dofinansowania w wysokości 50% (pozostali opiekunowie). Szczegóły można znaleźć tutaj.

Lublin

Mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z usługi bezpłatnej kastracji zwierząt domowych w wybranych lecznicach w ramach X edycji budżetu obywatelskiego. Akcja już ruszyła. Skierowana jest do opiekunów psów i kotów mieszkających i utrzymujących zwierzęta na terenie Lublina. Tutaj można znaleźć wykaz lecznic biorących udział w akcji.
 
Bezpłatna kastracja/lub czipowanie psów możliwe jest – lub będzie – także w innych miastach i gminach. Warto spytać w odpowiednim wydziale urzędu gminy czy urzędu miasta o możliwość sfinansowania lub dofinansowania zabiegów w tym roku.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kamaora
    Kamaora
    Dobrze ze sa takie akcje. Ja się nie zalapalam z moja kotka ale na szczescie trafilysmy do lecznicy na Gajkowicza i wszystko przebieglo pomyslnie i bezstresowo 3
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?