Reklama

kot w ogrodzie
© Mitrofanov Alexander - Shutterstock

Ogród bezpieczny dla kota: 10 sposobów na stworzenie ogrodu przyjaznego kotom

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Chcesz, aby twój ogród stał się przyjaznym miejscem dla kota? Oto 10 najlepszych sposobów na stworzenie ogrodowego azylu dla pupila.

Wielu z nas poświęca czas, aby przekształcić ogród w miejsce, w którym będziemy spędzać leniwe, letnie dni.

Jeśli chcesz, aby twój kot również mógł cieszyć się tym miejscem, przeczytaj nasz poradnik.

Dlaczego przebywanie w ogrodzie jest ważne dla kotów? 

Zapewnienie kotu przyjaznej przestrzeni na świeżym powietrzu jest bardzo ważne. 

Dzięki temu twój zwierzak ma miejsce, gdzie może samodzielnie spędzić czas i spożytkować energię, a to przekładać się będzie na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak stworzyć bezpieczny ogród dla kota?

Tworząc idealny ogród dla kota, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

1. Zapewnij kryjówki

Otwarty ogród może sprawić, że pupil poczuje się bezbronny. Koty to zwierzęta drapieżne, jak i myśliwi, dlatego muszą mieć możliwość schronienia w przypadku zauważonego niebezpieczeństwa.
Zapewnienie kryjówki tuż obok drzwi lub klapki dla kota może pomóc mruczkowi poczuć się pewniej podczas wychodzenia na zewnątrz. Krzewy, meble ogrodowe, a nawet skrzynia lub skalniak również pełnią te rolę.

2. Życie na wysokościach

Koty lubią przebywać na wysokości. Kiedy mogą nadzorować swoje terytorium, czują się pewniej. Projektując przyjazny im ogród, zadbaj o punkty widokowe. Wspinaczki, platformy i drapaki pomogą stworzyć wielopoziomowy plac zabaw, który twój kot pokocha.

3. Zapewnij schronienie

Gdybyśmy mogli zagwarantować naszym kotom słońce przez cały rok, zrobilibyśmy to. Niestety, żyjemy w zmiennym klimacie. Zapewnij pupilowi osłonięte miejsce, w którym może się ogrzać lub schronić przed deszczem, gdy pogoda się pogorszy.

4. Zadbaj o słoneczne miejsca

Koty uwielbiają wylegiwać się na słońcu, więc pamiętaj o zapewnieniu im wygodnego, niezadaszonego, słonecznego miejsca, w którym będą mogły cieszyć się ciepłymi promieniami.

5. Zapewnij kocią toaletę

Koty są czystymi zwierzętami i do załatwiania swoich spraw zawsze wybierają miejsce oddalone od pożywienia i wody. Zapewnienie latryny dla kota to świetny pomysł, jeśli nie chcesz, aby pupil korzystał z kuwety w domu. Idealnym podłożem są wióry drzewne lub piasek, a jeśli możesz otoczyć obszar krzewami lub roślinami (aby zapewnić kotu dyskrecję), masz idealną toaletę dla zwierzaka.

6. Nie zapomnij o wodzie

Koty bardzo przywiązują wagę do tego, skąd będą pić wodę, dlatego zapewnienie im dostępu do świeżej wody na zewnątrz jest bardzo istotne. Duże naczynie pozostawione do zebrania deszczówki pomoże załatwić sprawę.

7. Dołącz naturalny drapak

Koty drapią, aby utrzymać swoje pazury w dobrej kondycji, zaznaczyć terytorium i poczuć się bezpieczniej w swoim otoczeniu. Stary pień drzewa lub duży kawałek drewna zapewnią kotu stymulację do zabawy i komfort.

8. Miejsca do zabawy

Koty muszą wychodzić na zewnątrz, aby eksplorować, bawić się i spożytkować nadmiar energii. Zapewnienie im wyznaczonych miejsc do zabawy to ważny aspekt, aby ogród był przyjazny dla zwierząt. Oprócz drapaków i pni drzew warto rozważyć tunele, huśtawki i inne zabawki. Gdy tylko spojrzysz przez okno zobaczysz, jak twój ukochany pupil się bawi.

9. Rozważ domek dla kota

Specjalnie wykonany domek może spełniać wiele funkcji. Schronienie, zabawę i miejsce do wylegiwania się na słońcu. Możesz go kupić online lub stworzyć samodzielnie. Jeśli ma dach i miejsce z wygodną poduszką, to już jesteś na dobrej drodze. Jeśli wyposażony został w kilka poziomów, twój kot będzie naprawdę szczęśliwy. 

10. Uprawiaj przyjazne kotom rośliny i kwiaty

Wybierz rośliny, które są bezpieczne dla kota i unikaj tych, które mogą być toksyczne.  Możesz posadzić też rośliny, które są szczególnie ulubione przez koty, takie jak kocia trawa, czy waleriana.

kot w ogrodzie
Aleksandra Madejska/Shutterstock

Rośliny ogrodowe przyjazne kotom

Istnieje wiele roślin, które koty uwielbiają i są dla nich całkowicie bezpieczne.

 • Trawa – zwykła trawa jest nieszkodliwa dla kota, bardzo łatwa w uprawie i zapewni mu świetną przestrzeń do tarzania się i zabawy.
 • Kocimiętka – niektóre koty uwielbiają kocimiętkę. Jej działanie nie zostało udowodnione naukowo, ale uważa się, że 50–70% kotów jest pozytywnie stymulowanych przez ten produkt.
 • Kocia mięta – krewna kocimiętki, ta atrakcyjna fioletowa roślina spodoba się zwierzakowi i będzie ładnie wyglądać także ogrodzie.
 • Waleriana – uważa się, że ten atrakcyjny kwiat ma potencjalnie uspokajający wpływ na kota.
 • Tymianek koci – ten niewielki krzew potrzebuje dużej ilości światła słonecznego do prawidłowego rozwoju, dlatego należy unikać zacienionych miejsc. Ma orzeźwiający, miętowy zapach.

Przyjazne kotom rośliny pnące

Rośliny pnące mogą zapewnić kotu schronienie i zabawę, a wiele z nich jest bardzo łatwych w uprawie.

 • Słoneczniki – te piękne kwiaty są łatwe w uprawie. Zapewniają osłonę, a umieszczone obok konstrukcji wspinaczkowych mogą pomóc w świetnej zabawie.
 • Fasola wielokwiatowa – zapewnia cień i schronienie. Jej również uważana za nietoksyczną, więc nie musisz się martwić, jeśli kot ją ugryzie.
 • Wiciokrzew –pięknie kwitnące pnącza zapewnią zwierzakowi dużo rozrywki.

Rośliny, które mogą być trujące dla kotów

Planując idealny ogród, należy pamiętać, że wiele kwiatów i roślin jest toksycznych dla kotów. 
Tych roślin unikaj:

 • Aloes
 • Żonkile
 • Hiacynt
 • Hydranty
 • Irys
 • Lilie (lilie azjatyckie, wspinaczkowe, dzienne, rubrum i tygrysie są toksyczne dla kotów)

Spędzanie czasu z kotem w ogrodzie to świetny sposób na nawiązanie więzi, szczególnie w przypadku zwierząt, które nie lubią być brane na ręce, bądź głaskane przez dłuższy czas. Ogród zachęci je do pozostania blisko domu, zapewni stymulację oraz sprawi, że zawsze będziesz mógł znaleźć pupila. Bawcie się dobrze!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?