Reklama

Zapalenie żołądka u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żołądka u kota - przyczyny, objawy, leczenie © NC

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie żołądka u kotów może być bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Przyczyn takiego stanu może być wiele – od infekcji, zatrucie pokarmowe, po źle dobraną karmę. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia żołądka u kota. Dowiedz się, jak leczyć schorzenia układu pokarmowego u kotów.

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia

Nieżyt żołądka jest stanem zapalnym błony śluzowej, wyściełającej wnętrze żołądka. Wśród przyczyn zapalenia żołądka można wyróżnić zarówno czynniki mechaniczne i fizyczne, biologiczne, mikrobiologiczne, chemiczne i inne, które są związane np. z chorobami genetycznymi, metabolicznymi czy nadwrażliwością organizmu na niektóre antygeny.

Często mówi się też o tzw. idiopatycznym zapaleniu żołądka u zwierząt. Jest to schorzenie, którego podłoża nie da się ustalić mimo diagnostyki.

Jakie są przyczyny zapaleń żołądka u kota?

Nieżyt żołądka u kota może być wywołany przez wiele różnych czynników:

 • zjedzenie zepsutego jedzenia, 
 • zjedzenie toksycznej rośliny
 • połknięcie ciała obcego, 
 • stres
 • alergie pokarmowe
 • nagłą zmianę karmy (zmiana producenta lub zmiana struktury pokarmu),
 • infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub mieszane), 
 • nieprawidłowości w wydzielaniu soku żołądkowego,
 • obecność pasożytów wewnętrznych,
 • nowotwory.

Zapalenie żołądka u kota – objawy

©Shutterstock

Objawy zapalenie żołądka u kota są niespecyficzne. Należą do nich wymioty, biegunka, brak apetytu i ospałość. Jeśli obserwujemy je u kota przez kilka dni, należy udać się do lekarza weterynarii, aby stwierdził dokładną przyczynę problemów żołądkowo-jelitowych Twojego kota.

Do objawów zapalenia żołądka u kota należą:

 • wymioty,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura ciała (39-41 °C),
 • posmutnienie,
 • ospałość,
 • niechęć do zabawy,
 • zmniejszona aktywność w ciągu dnia i nocy,
 • zmniejszony apetyt lub brak apetytu,
 • odwodnienie.

Jak rozpoznać odwodnienie u kota?

 • fałd skóry np. na karku nie wraca do swojego położenia po naciągnięciu,
 • zmniejszenie się elastyczności skóry,
 • zapadnięte gałki oczne,
 • matowa, szorstka i łatwo wypadająca sierść.

Nieżyt żołądka u kota – rodzaje:

Wyróżnia się ostrą i przewleką formę zapalenia żołądka.

1. Ostry nieżyt żołądka u kotów

Proces zapalny obejmuje jedną z warstw żołądka, kilka lub całą ścianę narządu. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu dotyczą wówczas zarówno części ruchowej, jak i wydzielniczej żołądka.

Ten typ zapalenia rozwija się szybko i daje zazwyczaj silnie wyrażone objawy żołądkowe.

Oprócz tych miejscowych, koty często cierpią także na objawy ogólne – stwierdza się u nich podwyższoną temperaturę ciała, apatię, posmutnienie, utratę apetytu i brak chęci do zabawy.

Ostre zapalenie żołądka u kota rozwija się najczęściej na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale nie tylko. Przyczyną może być także zjedzenie przez kota nieodpowiedniego dla tego gatunku pokarmu lub toksyn bakterii, które mogą się znajdować np. w zepsutym jedzeniu.

2. Przewlekły nieżyt żołądka u kotów 

Przewlekłe zapalenie żołądka u kota to stan, który może trwać od kilku tygodni aż do kilku lat (z przerwami lub bez).

Charakterystyczne objawy to wymioty, szczególnie w godzinach porannych przed zjedzeniem posiłku (na czczo), zmienny apetyt, utrata masy ciała, osłabienie i mniejsza aktywność w ciągu dnia i nocy. Samopoczucie kota stopniowo się pogarsza, a objawy nasilają się z każdym kolejnym tygodniem. 

Przewlekły stan zapalny żołądka jest charakterystyczny dla nadwrażliwości pokarmowej na dany składnik karmy, którą mruczek otrzymuje, ale może też występować na skutek przewlekłej infekcji. 

Zapalenie żołądka i jelit u kota

Schorzenie występuje najczęściej na skutek infekcji wirusowych i bakteryjnych lub mieszanych. Zarówno błona śluzowa żołądka, jak i błona śluzowa jelit zostaje objęta zapaleniem. Stan zapalny dotyczy raczej jelit cienkich, ale może wystąpić na całej ich długości lub tylko w jelicie grubym. 

Na skutek namnażania się wirusów i bakterii w błonie śluzowej przewodu pokarmowego, błona śluzowa nie funkcjonuje prawidłowo, staje się podatna na uszkodzenia. 

Objawy zapalenia żołądka i jelit u kotów często są silniej wyrażone niż w przypadku zapalenia samego żołądka. Kot może nie tylko wymiotować, ale też mieć intensywną biegunkę. Temperatura ciała kota jest przeważnie podwyższona, szczególnie na początku infekcji.

Brzuch jest wyraźnie powiększony, obrzęknięty i bolesny podczas omacywania. Z czasem mruczek może być narażony na odwodnienie organizmu, co jest charakterystycznym skutkiem biegunki i wymiotów.

Ciało obce w żołądku u kota

Objawy i postępowanie lecznicze zależą od rodzaju ciała obcego – jego wielkości, kształtu oraz struktury. Zalegające ciało obce w żołądku kota może być przyczyną uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a także jego pozostałych warstw, dlatego jego usunięcie z przewodu pokarmowego to priorytet.

Leczenie nie zawsze polega na operacyjnym usunięciu ciała obcego. Możliwe jest wyciągnięcie go za pomocą endoskopu ze specjalną końcówką, która może pełnić funkcję szczypiec lub koszyczka. Nie każde ciało obce należy też usuwać. Część z nich może zostać wydalone wraz wraz z masami kałowymi.

Pamiętaj! Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz weterynarii na podstawie wywiadu, badania klinicznego kota oraz na podstawie wyników badań dodatkowych.

Zapalenie żołądka u kotów – leczenie

Leczenie zapalenia żołądka u kotów polega na leczeniu przyczyny, która wywołuje schorzenie. W przypadku infekcji konieczne jest ustabilizowanie stanu pacjenta i wdrożenie leczenia skierowanego przeciwko konkretnemu patogenowi lub patogenom.

Kluczową rolę w leczeniu nieżytu żołądka odgrywa nawodnienie organizmu kota, ponieważ zarówno wymioty, jak i biegunka sprzyjają odwodnieniu.

Opiekun powinien kontrolować, czy kot pije wodę. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi objawy odwodnienia, konieczne jest podskórne lub dożylne podanie kotkowi płynów aż do czasu unormowania się jego gospodarki wodno-elektrolitowej.

Lekarz weterynarii może też zlecić podanie preparatów przeciwwymiotnych, takich, które zobojętniają sok żołądkowy lub wręcz przeciwnie – będą go zakwaszać, antybiotyków, preparatów wzmacniających (mieszanki witamin) i leków przeciwbólowych dla kotów.

Na czas leczenia zaleca się też zmienić karmę na specjalistyczną – dla kotów z problemami trawiennymi lub inną, którą zalecił lekarz weterynarii. Mruczki, u których rozpoznano nietolerancję pokarmową powinny spożywać karmę zaleconą przez specjalistę do końca życia.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz