Reklama

Jak nauczyć kota używać drapaka?

Kot drapie drapak

Co zrobić, gdy kot nie chce korzystać z drapaka?

© Shutterstock.com

Zapewnienie kotu możliwości ostrzenia pazurów o specjalny drapak zapobiegnie dewastacji i ochroni nasze meble i inne przedmioty w mieszkaniu. Co jednak zrobić, kiedy nasz pupil nie chce korzystać z drapaka?

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano

Drapanie to naturalne zachowanie u kota. Dzięki niemu znakuje teren, pielęgnuje pazury, ćwiczy ścięgna i mięśnie odpowiadające za wysuwanie i chowanie pazurów oraz rozciąga całe ciało. To naturalne kocie potrzeby, które muszą być zaspokojone, a to oznacza, że – jeśli nie chcemy, by nasze meble były całe podrapane – kotu należy zapewnić akcesoria, które pozwolą mu je realizować. 

Najlepiej sprawdzi się do tego właśnie drapak. 

Dobry drapak dla kota – jak wybrać? 

Wybór odpowiedniego drapaka, jest warunkiem tego, by kocie drapanie skupiało się na nim, a nie na meblach. Idealny drapak musi: 

  • Być stabilny, tak, by utrzymać cały ciężar kota; 
  • Mieć odpowiednią wysokość lub długość, która pozwoli kotu w całości się wyciągnąć i zahaczyć pazurami i jego powierzchnię; 
  • Pokryty włóknem, sznurem lub materiałem na tyle miękkim, by dało się w niego wbić pazury. 
Zbyt niski drapak dla kota©Willian Justen de Vasconcellos / Unsplash.com

 

Możesz samemu zrobić drapak dla Twojego pupila! 

Gdzie postawić koci drapak?

Drapak dla kota powinien być ustawiony w miejscu spokojnym, do którego kot ma swobodny dostęp o każdej porze. Błędem jest ustawianie go tam, gdzie zazwyczaj dużo w domu się dzieje – np. w kuchni, w korytarzu, obok stołu, przy którym jemy, w miejscach, gdzie jest duży ruch.

Nie ustawia się też go tam, gdzie często przebywają nowe osoby, których kot może nie znać i tym samym się ich obawiać. Błędnym wyborem miejsca jest też ustawienie drapaka obok kuwety. Kot może zniechęcić się do korzystania z akcesorium bądź… z kuwety i zacząć załatwiać poza nią.  

Dobre miejsca na drapak dla kota to: 

  • W pobliżu legowiska (koty lubią przeciągnąć się po drzemce), 
  • Cześć mieszkania lubiana przez kota, w  której lubi przebywać,  
  • W pobliżu mebli, które już zaczął drapać (zwłaszcza, jeśli chcemy go tego oduczyć).  

Warto też zwrócić uwagę na to, jak nasz pupil lubi drapać. Część kotów woli drapać w pozycji poziomej, a nie pionowej. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się takie akcesoria jak maty do drapania, czy poziome drapaki. 

Poziomy drapak ©Shutterstock.com

 

Jak zachęcić kota, do korzystania z drapaka?

Jeśli nasz pupil już ma w domu swoje ulubione przestrzenie i przedmioty, które znakuje, to należy zastanowić się, czy wynika to z tego, iż kot po prostu nie ma innego, lepszego obiektu do ćwiczenia i rozciągania czy też jest niespokojny i znakuje w ten sposób teren. 

W pierwszym przypadku, jeśli chcesz oduczyć kota atakowania sofy czy komody, możesz ustawić drapak blisko miejsc, które kot lubi drapać i stopniowo, powoli przesuwać go tam, gdzie kotu będzie wygodnie, ale nie będzie on stanowił zagrożenia dla wystroju wnętrza. 

Jeśli drapanie mebli wynika z lęku czy sytuacji stresowej, samo ustawienie drapaków może nie pomóc. Konieczne będą zmiany środowiskowe, w wyniku których kot poczuje się w mieszkaniu bezpiecznie.

Jeśli nie ma potrzeby oduczania, bo w odpowiednie akcesorium zaopatrujemy się na tyle wcześnie, że drapanie mebli przez naszego pupila nie stało się jeszcze normą, to jest nieco prostsza. Zazwyczaj wystarcza ustawienie go w odpowiednim miejscu i nagradzanie kota za odpowiednie zachowanie.  

W przypadku dorosłego kota, którego chcemy nauczyć korzystać z drapaka, pomocne mogą być środki zapachowe.

Drapak można spryskać produktem zawierającym syntetyczny feromon koci. Informuje on kota, że w tym miejscu drapie się przyjemnie (kiedy koty drapią, naturalnie wydzielają się u nich feromony). 

Na koty, które lubią zapach kocimiętki, może też zadziałać skropienie go jej zapachem. Można wypróbować również walerianę

Waleriana dla kota - jak działa? 

Dlaczego kot nie używa drapaka – najczęstsze powody 

Jeśli kot nie chce korzystać z drapaka, najczęściej jest to wynikiem złego miejsca jego ustawienia lub wyboru złego akcesorium – takiego, który nie pozwala na wygodne wbicie pazurów lub nie utrzymuje ciężaru dorosłego kota.

Bywa też tak, że kot jest przyzwyczajony do drapania konkretnych mebli i nie ma ochoty na zmianę. W takich sytuacjach należy spróbować go tego oduczyć i przenieść uwagę kota z mebli na nowe miejsce do ostrzenia pazurów. Niekiedy przyczyny tego, że kot nie używa drapaka i nadal drapie inne meble, nie jest taka oczywista. 

Za duża konkurencja do drapaka

W domu pełnym kotów może okazać się, że z drapaka korzysta tylko kilka z nich. Oznacza to, że pozostałe koty nie mają do niego odpowiedniego dostępu. Koty żyjące w grupie mogą tworzyć podgrupy, które ze sobą konkurują. I choć dla nas sytuacja wygląda normalnie, mamy w domu dwa (lub więcej) kocich gangów, z których np. tylko jeden ma dostęp do danego terytorium i znajdujących się na nim przedmiotów. Wykluczony z korzystania z drapaka może być też tylko jeden kot.

Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia w domu, w którym żyje pies, kilka psów lub inne zwierzęta. Ustawienie sprzętu dla kota na terytorium psów, może spowodować, że miejsce drapania będzie dla kota niedostępne. 

Mając kilka kotów, warto zaopatrzyć się w kilka drapaków oraz zadbać o to, by, ustawiając drapaki w różnych miejscach, koty miały bezpieczne strefy i równy dostęp do zasobów.

 

Chęć zwrócenia uwagi opiekuna 

Poza dwoma typowymi powodami drapania, jakim jest ostrzenie pazurów i  znakowanie swojego terytorium, powodem drapania kortów może być chęć zwrócenia na siebie uwagi swojego opiekuna. Kot będzie wtedy drapał w taki sposób, by wywołać zainteresowanie i reakcje osoby będącej w pobliżu i będzie robił to tym chętniej, im bardziej jego zachowanie okaże się skuteczne.

Jeśli zatem podczas korzystania przez kota z drapaka nie reagujemy, ale kiedy mruczek zaczyna drapać inne przedmioty, podchodzimy i odwracamy jego uwagę, to niechciane zachowanie ulega wzmocnieniu. 

Karanie kota za drapanie 

Jeśli w przeszłości opiekun kota reagował na drapanie w sposób agresywny, karał zwierzę, krzyczał, to najczęściej kot będzie starał się drapać w miejscach niewidocznych dla jego oczu, ukrytych. Będzie też niespokojny i może reagować ucieczka na widok opiekuna. W takiej sytuacji drapaki należy ustawiać tak, by kot czuł, że może bezpiecznie drapać. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz