Reklama

Jak przygotować mieszkanie przed adopcją niewidomego kota?

niewidomy kot © Shutterstock

Stworzenie kochającego domu dla niewidomego kota może być naprawdę wspaniałym doświadczeniem. Przy odrobinie wiedzy i pomysłowości będziesz w stanie poprawić jakość jego życia i wspaniale spędzać z nim czas.

Redakcja

aktualizacja dnia

Adopcja niewidomego kota

Wiele osób przyjmuje do swoich domów i rodzin niewidome zwierzęta, w tym również koty. Wbrew pozorom, doświadczenie w opiece nad czworonogami pozbawionymi wzroku wcale nie jest konieczne. Tak naprawdę przy adopcji niewidomego kota czy psa najważniejsze są miłość i zaangażowanie. Ociemniałe zwierzęta wymagają przede wszystkim miłości oraz czasu i cierpliwości poświęcanych na trening i socjalizację.

Podobnie jak w przypadku każdego czworonoga, ważne jest, by budować zaufanie poprzez pozytywne interakcje. Ślepota wcale nie musi znacząco wpływać na jakość życia zwierzęcia. Jeśli zapewnisz mu bezpieczne, stymulujące środowisko, może on nadal cieszyć się życiem i otaczającym go światem. Sporo ludzi twierdzi, że ich niewidomy kot czy pies wiele ich nauczył o odwadze, miłości i radości życia.

Jak przygotować mieszkanie dla niewidomego kota?

Większość niewidomych czworonogów przystosowuje się z czasem do swojej niepełnosprawności. Przy odrobinie pomocy ze strony właścicieli i ich rodzin mogą wieść pełne i szczęśliwe życie. Znajdują sposoby na poruszanie się w nowym środowisku i pokonują wyzwania, wykorzystując pozostałe zmysły. Niewidomy kot, by znaleźć drogę, zazwyczaj polega na swojej pamięci oraz na dotyku, zapachu i słuchu. Może się wspinać, ale nie skakać, ponieważ nie jest w stanie ocenić wysokości i odległości. Aby sprawdzić, jak blisko jest dany przedmiot, używa wibrysów - swoich niezwykle czułych wąsów (więcej o nich dowiesz się tutaj). Niektóre zwierzęta chodzą dotykając podłoża końcówką ogona jako dodatkową pomocą.

Jak przygotować mieszkanie na niewidomego kota?

Zacznij od wyszykowania dla niego pokoju, w którym znajdzie się jego posłanie, kuweta oraz miski z wodą i jedzeniem. Dla niewidomego kota niebezpieczne mogą być ostre narożniki mebli, dlatego w miarę możliwości osłoń je miękkim materiałem lub folią bąbelkową do pakowania. Gdy zwierzę znajdzie się już w Twoim domu, spędzaj z nim jak najwięcej czasu, baw się i zachęcaj do eksploracji nagradzając je, gdy dobrze sobie radzi.

Bądź kreatywny. Wybieraj zabawki, które wydają dźwięki i zapachy lub zawierają smakołyki. Wiele niewidomych kotów uczy się bawić papierowymi lub wełnianymi kulkami z dzwoneczkami.

Z czasem możesz poszerzyć granice znanego zwierzęciu terytorium o inne zakątki mieszkania. Nadzoruj te wycieczki, aż kot nabierze pewności siebie i zapamięta układ pomieszczeń w domu. Niektóre niewidzące zwierzęta łatwo i szybko adaptują się do nowych warunków, podczas gdy inne wymagają więcej czasu. Wykaż się cierpliwością. Możesz używać przysmaków, by zwabić kota w nowe miejsca i zachęcić do ich odkrywania. Zwierzak będzie podążał za zapachem smakołyków.

Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu są schody, tymczasowo je zablokuj. Ponieważ niewidomy kot polega na swojej pamięci, kiedy zwierzę pozna już układ Twojego domu, w miarę możliwości unikaj przestawiania mebli i nie pozostawiaj na podłodze przeszkód w postaci pudeł, zabawek czy innych przedmiotów.

Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się już inne zwierzę, to podobnie jak w przypadku każdego nowego domownika, również niewidomego kota musisz zapoznawać z dotychczasowym lokatorem stopniowo. Zachowaj ostrożność, dopóki nie nabierzesz pewności, że oba czworonogi czują się dobrze w swoim towarzystwie. Nieraz obserwuje się psy, które przyjmują rolę przewodników swoich niewidomych przyjaciół. To naprawdę wzruszający widok!

Chciałbyś adoptować psa lub kota? Koniecznie zajrzyj do naszej rubryki adopcyjnej, gdzie znajdziesz ogłoszenia z całej Polski! 
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz