Reklama

adopcja dorosłego kota
© Shutterstock/Janet Waldbillig

6 powodów, dla których warto adoptować dorosłego kota

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Małym kociakom trudno się oprzeć – to urzekające spojrzenie, rozpierająca energia, wieczna ciekawość wszystkiego. Trudno o bardziej urocze stworzenia niż malutkie koty. Zastanówmy się więc, dlaczego warto – mimo uroku kociąt – wziąć jednak pod uwagę adopcję dorosłego kota.

Dlaczego warto adoptować kota dorosłego? To pytanie, na które wiele osób szuka odpowiedzi, zanim zdecyduje się na przygarnięcie futrzaka.

Oto kilka argumentów, które mogą przekonać Cię do tej decyzji! 

Adopcja dorosłego kota: nie kupisz „kota w worku”

Koty dorosłe mają już ukształtowany charakter, a kocię to często wielka zagadka. Oczywiście wśród kociąt też możemy wyróżnić zwierzęta o różnych osobowościach – te bardziej śmiałe, te niepewne, te spokojniejsze i wiecznie psocące. Ogólnie jednak na podstawie zachowania kociaka nie dowiemy się, na jakiego kota ten maluch wyrośnie.

Tymczasem o kocie dorosłym każdy opiekun w domu tymczasowym, fundacji czy wolontariusz w schroniskowej kociarni będzie mógł sporo powiedzieć.

Adoptując dorosłego kota ze schroniska, możesz się dowiedzieć:

  • czy dany kot jest żywiołowy, czy spokojny,
  • czy lubi kontakt z dziećmi,
  • czy akceptuje inne koty, czy też jest kocim jedynakiem,
  • czy dogada się z psami,
  • czy lubi pieszczoty,
  • czy będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej. 

Decydując się na adopcję kota dorosłego, masz możliwość znaleźć przyjaciela, z którym najłatwiej się „dogadasz” i który będzie z Tobą szczęśliwy. Poznasz także bliżej jego potrzeby.

Na przykład, jeśli pracujesz do późna, z pewnością wolontariusz doradzi Ci kota, który cierpliwie poczeka na Twój powrót i będzie się cieszył ze wspólnie spędzonych wieczorów – podczas gdy zwierzątko potrzebujące mnóstwa uwagi możesz w ten sposób unieszczęśliwić.

©Shutterstock

Kocie dzieciństwo jest krótkie

To prawda, że kocięta są urocze – pamiętaj jednak, że kocie dzieciństwo jest bardzo krótkie. W ciągu kilku miesięcy do roku, a jedynie w przypadku niektórych kotów (np. dużych ras, takich jak Maine coony) maksymalnie do trzech lat kot dojrzeje i wydorośleje fizycznie.

To naprawdę krótki czas na cieszenie się towarzystwem małego kotka, a tymczasem dorosłych kotów do adopcji jest mnóstwo, są równie kochane co kocięta, a cieszą się mniejszym zainteresowaniem – dlatego, że te kilka miesięcy ich życia minęło…

Przygarniasz wychowanego kota

Koty dorosłe są mniej wymagające niż kocięta. Nie potrzebują już tyle czasu na naukę zasad panujących w domu. Potrafią korzystać z kuwety.

Mają już raczej ustabilizowany rytm dobowy (wiedzą, co się robi w dzień, a co – czy raczej czego nie robi – w nocy, oczywiście do pewnego stopnia, jak to koty!). Mają już też wyrobione swoje nawyki, o których dotychczasowy opiekun czy wolontariusz dokładnie opowie.

Dorosłe koty są spokojniejsze niż kocięta i nie mają aż tak wielkiej jak one potrzeby eksploracji. Są bardziej przewidywalne.

Kocie dzieci tymczasem dopiero poznają swoje możliwości i będą musiały je wypróbować na wszystkim, co jest dostępne – oczywiście łącznie z Twoim sprzętem, bibelotami, meblami. Musisz mieć oczy dookoła głowy!

Koty dorosłe również łatwiej znoszą kilkugodzinną rozłąkę z opiekunem. Mały kotek, tak jak dziecko, potrzebuje dużo uwagi.

©Shutterstock/22Images Studio

Wiele osób w tym miejscu może powiedzieć: „ale przecież kociaka będę samodzielnie wychowywać i poświęcać mu uwagę, ukształtuję jego charakter już za młodu”. I tak, i nie.

Najważniejszą nauczycielką kociaka jest jego mama – w przypadku kociąt zbyt wcześnie odłączonych od matki mogą pojawić się problemy behawioralne, z którymi najlepiej (a też nie zawsze do końca) poradzi sobie osoba doświadczona.

Zdecydowanie łatwiej wychować kocię, które przebywało z matką i rodzeństwem odpowiednio długo – ale i tu musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, czyli uwarunkowania genetyczne, na które nie masz żadnego wpływu. Pewne zachowania są już „wpisane” w charakter danego kota. Adoptując kota dorosłego, będziesz po prostu o nich wszystkich wiedzieć.

Można powiedzieć, że w większości przypadków koty mające powyżej 7 miesięcy to zwierzęta o stabilnym charakterze, określonych nawykach, ukształtowanym temperamencie. Wolontariusz będzie wiedział, czy dany kot jest odpowiedni dla Ciebie i po rozmowie z Tobą będzie wiedział, czy opieka nad nim nie sprawi Ci trudności.

Potencjalnie mniej kocich ekscesów

Nie chcę nikomu wmawiać, że dorosły kot niczego nie spsoci – chyba, że adoptujesz statecznego kociego seniora, co również bardzo gorąco polecam.

Mimo to nawet żywiołowy dorosły kot będzie mniej psotny niż mały kociak. Kocięta to wulkany energii, które uczą się świata poprzez ciągłą eksplorację, nieustanne próbowanie. A próbować mogą m.in. wspinaczek po firankach, badania siły grawitacji poprzez zrzucanie różnych obiektów czy poszukiwania niekonwencjonalnych zabawek.

Kot dorosły ten okres największego szaleństwa ma już za sobą.

Adopcja dorosłego kota to komplet szczepień i kastracja

Koty dorosłe wydawane są do adopcji wykastrowane, zaszczepione i odrobaczone. Nie musisz ponosić dodatkowych kosztów i stresu związanych z zabiegiem kastracji.

W przypadku kociaka w wieku 3 czy 4 miesięcy konieczność umówienia pupila na zabieg w odpowiednim czasie (tak naprawdę za miesiąc czy dwa od adopcji) jest po Twojej stronie. 

Jeśli chodzi o szczepienia, kocięta mają już cały „młodzieńczy” kalendarz profilaktyczny zrealizowany. Do Ciebie należy pilnowanie dawek przypominających.

Adoptując dorosłego kota ratujesz kocie życie!

Koty dorosłe, w tym koci seniorzy, są wdzięczne za drugą szansę na szczęśliwe życie. Wiele z nich trafiło do schronisk lub na ulicę z powodu różnych nieszczęśliwych okoliczności, takich jak śmierć opiekuna, przeprowadzka czy porzucenie.

Dając im nowy dom, dajesz im również miłość, szacunek i bezpieczeństwo, których tak bardzo potrzebują. I możesz mieć pewność, że to docenią – obdarzą Cię ogromnym uczuciem z wdzięczności za odmienienie ich życia.

Szczególnie wdzięczne są starsze koty, które dużo przeżyły i marzą o „emeryturze” w domowym zaciszu. To dla nich ogromny prezent – znaleźć się w spokojnym miejscu, bez klatek i mnóstwa zapachów innych zwierząt.

Nie jest absolutnie przesadą stwierdzenie, że adopcja kota dorosłego to dla niego ratunek. Nie będzie musiał czekać kresu swych dni w schroniskowej klatce. Jego szanse na znalezienie domu są znacznie mniejsze niż kociąt – zwłaszcza jeśli jest to kot „zwyczajnie” umaszczony, np. czarny, bury czy łaciaty („krówka”).

Koty oryginalne, nawet dorosłe (szylkretki, koty niebieskie, colorpoint, w typie rasy), częściej zwracają na siebie uwagę potencjalnych opiekunów.

Jak widać, adopcja kota dorosłego ma wiele zalet!. Jeśli chcesz sprawić sobie radość, a kotu – uratować życie, rozważ tę opcję. Na pewno nie pożałujesz!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

4 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?