Reklama

Border collie i owczarek australijski różnice
© Eric Isselee / Shutterstock

Owczarek australijski a border collie - czym różnią się te rasy?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Zarówno border collie, jak i owczarek australijski to bardzo inteligentne, piękne i żywiołowe psy pasterskie. Te dwie rasy są często ze sobą mylone. Czym się różnią?

 Patrząc na border collie i owczarka australijskiego, z łatwością można zauważyć, że rasy te z wyglądu są do siebie bardzo podobne. Mają podobne umaszczenie, wzrost i budowę ciała.

Choć mają inne pochodzenie, oba owczarki łączy również wiele wspólnych cech charakteru. 

Border collie vs owczarek australijski: pochodzenie

Owczarka australijskiego i border collie łączy zarówno podobny wygląd, jak i wiele cech charakteru. Są przyjazne, energiczne, niezwykle inteligentne i zaangażowane w powierzone im zadania. To sprawia wrażenie, że te rasy mają wspólne pochodzenie. Nic bardziej mylnego! 

Border collie

Historia tych psów jest wyjątkowa. To bardzo stara rasa, o czym świadczą wzmianki z XVII wieku, w których pojawia się już aktualna nazwa psa. W okresie tym rasy psów w aktualnym znaczeniu tego terminu nie istniały. Border collie to dość ogólne pojęcie.

Słowo collie w dialekcie celtyckim oznacza „coś użytecznego” i często nazywano nim psy pasterskie. Natomiast „border” odnosi się do obszaru geograficznego leżącego na pograniczu Szkocji i Anglii. 

border collie en el jardin

© Aneta Jungerova / Shutterstock

Owczarek australijski

Owczarek australijski, wbrew temu, co sugeruje jego nazwa, jest rasą pochodzenia europejskiego. Dlaczego więc „australijski”? Psy te były popularne wśród pasterzy z Kraju Basków (między Hiszpanią a Francją), którzy zajmowali się handlem w Australii. Gdy wyemigrowali do Ameryki, przywieźli ze sobą swoich wiernych, czworonożnych przyjaciół.

pastores australianos

© Eve Photography / Shutterstock

Border collie vs owczarek australijski: różnice fizyczne

Obie rasy są średniej wielkości, mają grubą, miękką sierść i zwinną, sportową sylwetką. Border collie potrafi rozwinąć prędkość nawet do 48 km na godzinę.

Choć na pierwszy rzut oka wydają się być identyczne, różni ich kilka cech.

Waga i budowa ciała

Obie rasy osiągają podobny wzrost, jednak owczarek australijski zwykle waży trochę więcej. Border collie jest od niego nieco smuklejszy. 

Kolor sierści

Border collie ma zazwyczaj czarno-białe umaszczenie, choć zdarzają się również takie kombinacje jak biało-brązowa, biała, czy czekoladowo-brązowa. Umaszczenie owczarka australijskiego jest wielobarwne, mieniące się odcieniami bieli, szarości i brązu z czarnymi cętkami.

border collie pastor australiano

© JKiri / Shutterstock

Oczy 

Oczy tych inteligentnych psów bacznie śledzą otoczenie. Są tak bystre i czujne. Tęczówki border collie mają zazwyczaj odcień brązowy lub niebieski.  Oczy owczarka australijskiego są zwykle niebieskie, ale mogą też być brązowe. Czasem jedna tęczówka ma inny kolor od drugiej.

Uszy

Uszy owczarka australijskiego są dłuższe i wygięte na zewnątrz, podczas gdy u border collie są proste i czujnie postawione w pionie.

Owczarek australijski a border collie: charakter i potrzeby

Według badań opublikowanych przez eksperta Stanleya Corena, emerytowanego profesora Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i eksperta w dziedzinie psiego zachowania, border collie jest tak samo inteligentny jak dwu- lub trzyletnie dziecko. 

Chociaż border collie uchodzi za najinteligentniejszego psa na świecie, owczarek australijski mu nie ustępuje. Obie rasy były od wieków wybierane jako psy pasterskie, właśnie ze względu na ich niezwykle szybką zdolność do uczenia się.

Obie rasy szybko się uczą, dzięki czemu są podatne na szkolenie, a także mają dużą zdolność adaptacji do zmian.

Obie rasy są bardzo żywiołowe — dla dobrego samopoczucia potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej. Doskonale nadają się do uprawiania psich sportów, ale z chęcią będą również towarzyszyć opiekunowi podczas joggingu czy przejażdżek rowerowych. Obie rasy potrzebują towarzystwa człowieka i niezbyt dobrze znoszą samotność. Mają czuły charakter i uwielbiają się bawić. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie są to psy dla każdego. Wymagają aktywnego, zaangażowanego i doświadczonego opiekuna, który poświęci czas na szkolenie i wspólne aktywności. Odpowiednio wychowane, będą wspaniałymi towarzyszami.

Różnica między border collie a owczarkiem australijskim jest związana z rolami, do których szkolone były na przestrzeni lat. 

Zadaniem border collie jest zaganianie stada. Używa wzroku, aby zaprowadzić porządek wśród żądnych przygód owiec i jagniąt. Jeśli któreś ze zwierząt będzie chciało opuścić zagrodę - ta rasa nie zawaha się zaszczekać. 

Tymczasem owczarek australijski jest pasterzem. Towarzyszy więc stadu i chroni je. Szczeka, gdy chce upomnieć któreś ze zwierząt hodowlanych.

Border collie vs owczarel australijski - podsumowanie

Jeśli chodzi o potrzeby związane z aktywnością fizyczną (i umysłową!), nie ma większych różnic między border collie a owczarkiem australijskim.

Obie rasy są niezwykłymi psami. Bardzo żywiołowymi, uwielbiającymi być w ciągłym ruchu. Ucieszą je sporty wodne, aportowanie, zabawa z frisbee czy flyball. 

Odpowiedzialnością ich opiekuna jest zapewnienie im odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i intelektualnej każdego dnia. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?