Reklama

frisbee dla psa
© Shutterstock

Jakie frisbee dla psa wybrać i jak nauczyć psa frisbee?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Frisbee to jedna z popularniejszych psich zabaw. Nic dziwnego – sprawia mnóstwo radości zarówno zwierzętom, jak i ich opiekunom. Dogfrisbee to ciekawa alternatywa dla codziennych spacerów i aportowania piłki lub patyków.

Frisbee to określenie, którego używa się w stosunku do lekkich, latających dysków wykorzystywanych w sporcie oraz podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Oficjalnie istnieje kilka konkurencji sportowych. Jedną z nich jest dogfrisbee, która polega na tym, że pies musi łapać dysk wyrzucany przez człowieka. Sport jest już na tyle popularny, że organizowane są nawet zawody dogfrisbee.

Jak powstało frisbee?

Frisbee zostało stworzone przez amerykańskiego przedsiębiorcę – Waltera Frederica Morrisona. Na pomysł latającego dysku wpadł, kiedy dla zabawy zaczął rzucać wieczkiem od popcornu. Morrison sprzedał prawa do produktu jednej z firm, która zastrzegła nazwę frisbee znakiem towarowym. 

Jego pomysł być bardzo prosty. Frisbee to plastikowy dysk o średnicy około 20–25 cm, dostępny oczywiście w wielu modelach, które różnią się od siebie wagą, rozmiarem, twardością oraz innymi parametrami wpływającymi na lot dysku. Większość z nich może pokonać w powietrzu odległość kilkuset metrów. 

Dlaczego frisbee lata? Dzieje się tak dzięki sile nośnej, która powstaje na skutek różnicy ciśnienia nad i pod dyskiem. Przez ruch obrotowy, jaki wykonuje dysk, tor jego lotu jest stabilny.

Frisbee dla psa - czym się różni od normalnego dysku?

Warto wiedzieć, że frisbee przeznaczone dla ludzi nie jest odpowiednie do zabawy z psem. „Ludzkie” dyski są dużo cięższe i twardsze od tych stworzonych z myślą o czworonogach. Pies, który je złapie, może doznać bolesnego urazu i skutecznie zniechęcić się do tej formy aktywności. 

Frisbee dla psów są lżejsze i mniejsze niż te, przeznaczone dla ludzi.©Shutterstock

Do zabawy z pupilem należy wykorzystywać jedynie frisbee przeznaczone dla psów. Mają odpowiednie parametry i pies nie ucierpi, łapiąc zabawkę. Dodatkowo są one bardziej odporne na zniszczenia.

Na czym polega dogfrisbee?

W tym miejscu warto wspomnieć o samym dogfrisbee, w ramach którego rozgrywanych jest już kilka psich dyscyplin sportowych.

W poszczególnych konkurencjach punkty są przyznawane za wykonanie określonych zadań, m.in. longdistance polega na wykonaniu jak najdalszego rzutu, w dogdartbee należy tak rzucić dysk, aby pies chwycił go w odpowiedniej strefie, a w timetrial pies musi chwycić dysk w jak najkrótszym czasie.

Rozgrywana jest również konkurencja freestyle – w ciągu dwóch minut para opiekun-pies wykonuje wcześniej opracowany układ sztuczek z wykorzystaniem frisbee do podkładu muzycznego. 

Jakie frisbee dla psa wybrać? 

Wielkość i ciężar frisbee należy dopasować do rozmiarów i umiejętności psa ©Shuttertsock

Dyska dla psa należy dopasować do jego rozmiaru i umiejętności, tak aby złapanie dysku nie sprawiało zwierzęciu problemów.

Jaki rozmiar frisbee dla psawybrać?

Zbyt duże tarcze będą nieporęczne dla mniejszych ras psów, dlatego też wielkość jest podstawowym kryterium wyboru. Małe frisbee sprawdzają się również dla szczeniąt. Dostępne w sklepach z akcesoriami dla zwierząt modele są miękkie, elastyczne, a przez to wygodne w łapaniu.

Bardzo miękkie dyski wykorzystuje się podczas nauki przeciągania się z psem, który nie ma jeszcze zaufania do zabaw z człowiekiem. Ułatwiają też wykonywanie prawidłowych rzutów. Twardsze z kolei nie latają daleko, ale są bardzo wytrzymałe. Nie niszczą się nawet po wielu treningach z psami o dużym uścisku szczęki.

Jak dobrać wagę frisbee dla psa?

Frisbee różnią się też wagą. Najlżejsze ważą około 100 g, wykonane są z bardzo miękkiego i elastycznego tworzywa i świetnie sprawdzają się podczas nauki łapania. Niestety nie są w stanie pokonywać w locie zbyt dużych odległości.

Modelu tego nie stosuje się na zawodach dogfrisbee. Nieco cięższe frisbee, o wadze 108 g, jest już dopuszczone do używania na niemalże wszystkich zawodach na świecie. Jest zwykle twardsze, przez co umożliwia wykonywanie bardzo odległych rzutów. 

Najcięższe modele mają wagę około 130 g. Tego typu dyski są również wykorzystywane na większości zawodów dogfrisbee. 

Jak nauczyć psa frisbee?

Warto wiedzieć nie tylko, jak nauczyć psa łapać frisbee, ale też jak poprawnie rzucić dyskiem. Dobrym pomysłem jest obejrzenie ogólnodostępnych filmików instruktażowych i wyćwiczenie samej techniki rzutu. Można również wziąć udział w specjalnym kursie organizowanym przez psie szkoły.

Kiedy właściciel opanuje sztukę rzucania, powinien zainteresować nową zabawką swojego psa. Aby przyzwyczaić czworonoga do samego przedmiotu, można przez jakiś czas podawać w nim karmę.

Warto na początkowym etapie wykorzystywać go również podczas zabawy w szarpanie (jeśli wybrany model jest odpowiednio miękki i odporny na zniszczenia). Gdy pies uzna frisbee za najciekawszą ze swoich zabawek, to znak, że czas rozpocząć właściwe treningi.

Na początku nauki opiekun powinien biec obok psa z frisbee nad jego głową. Za każdym razem, gdy pupil chwyci dysk, należy go nagrodzić. Najtrudniejszy etap to nauczenie psa, aby nie aportował dysku z ziemi, a łapał go w locie, dlatego najpierw należy toczyć go po ziemi, aby pies zaczął chwytać go w ruchu. Potem można przejść do pierwszych rzutów.
 

Zobacz również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?