Reklama

Dlaczego pies piszczy lub szczeka przez sen?
© Shutterstock

Dlaczego pies piszczy lub szczeka przez sen?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Wszystkie żywe istoty potrzebują odpoczynku. Psy śpią nawet więcej godzin niż ludzie, przechodząc przez różne fazy snu, docierając do fazy REM i śniąc jak każdy człowiek. 

Psy potrzebują znacznie więcej odpoczynku niż ludzie. Liczba godzin ich snu zmienia się także w zależności od ich wieku. 

Ile śpią psy?

Szczenięta poniżej pięciu miesięcy życia spędzają większość dnia śpiąc. Potrafią przespać nawet dwadzieścia godzin dziennie. W trakcie snu rozwijają się i przygotowują do dorosłego życia.

Dorosły pies śpi już mniej godzin niż szczeniak, aczkolwiek to wciąż zależy od indywidualnych potrzeb czworonoga.

Zwykle czworonogi śpią średnio od ośmiu do trzynastu godzin w ciągu doby, ale mogą przespać nawet osiem godzin w jednym cyklu.

Pupile powyżej siedmiu lat potrzebują więcej odpoczynku, śpiąc nawet po osiemnaście godzin dziennie. Na ten czas wpływa kondycja czworonoga, jego wiek i stan zdrowia. 

Etapy snu psa

Kiedy psy śpią, mają dwie fazy snu — sen wolnofalowy i sen głęboki lub REM.

  • Sen wolnofalowy (NREM): to pierwszy cykl snu psów. Mózg pupila wypoczywa, a jego aktywność spada. 
  • Sen głęboki lub REM: w tym cyklu snu mózg pupila pracuje znacznie intensywniej, niż na jawie. W tej fazie oczy psa poruszają się szybko, kończyny wykonują ruchy, jakby chciały biegać, a z pyska może wydobywać się warczenie, jęki lub szczekanie. 

Dlaczego pies piszczy lub szczeka przez sen?

Na różnych etapach życia psy śpią mniej lub więcej godzin, co również wpływa na liczbę snów i ich treść.

Szczenięta spędzają większość dnia śpiąc, więc częściej śnią. W czasie snu przypominają sobie, co robiły w ciągu dnia i przyswajają rzeczy, których się nauczyły. 

Dorosłe psy śnią o czynnościach, które wykonały w ciągu dnia. Mogą sobie przypominać, jak było na spacerze lub podczas zabawy z innym zwierzakiem. Wtedy najczęściej poruszają nogami, jakby faktycznie biegały. 

Nasz psi towarzysz może mieć również koszmary. Ale skąd wiemy, że nasz pupil je ma? Czasami zaczynają się niepokoić, wtedy poza poruszaniem kończynami zaczynają warczeć, mogą również szczekać, a nawet jęczeć.

Nie ma naukowego sposobu, aby udowodnić w 100% że psy śnią, ale możemy to wywnioskować na podstawie ich codziennych zachowań. 

Jeśli obudzisz swojego psa w trakcie koszmaru, ryzykujesz, że nieźle go wystraszysz. Twój pupil może mimowolnie cię ugryźć, aby ochronić się przed wyimaginowanym niebezpieczeństwem.

Kiedy widzimy, że nasz pies piszczy podczas snu, nie powinniśmy nagle go budzić. Nawet jeśli jest bardzo przestraszony. 

Najlepiej spróbować obudzić naszego czworonoga bardzo spokojnie. Możemy pozwolić mu powąchać naszą dłoń, a następnie delikatnie pogłaskać go po boku, aby odczuł naszą obecność.

Jeśli chcemy uspokoić naszego czworonoga, możemy powoli i cicho wymówić jego imię, aby pomóc mu wyjść z fazy REM. Następnie pozwól mu kontynuować odpoczynek, gdyż sen jest bardzo istotny dla jego zdrowia i samopoczucia. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?