Reklama

pies i kot w jednym łóżku
© Shutterstock/Ermolaev Alexander

Jak oswoić psa z kotem? Zasady i postępowanie

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Pies i kot, wbrew popularnemu mitowi – mówiącemu o tym, że to dwaj najwięksi wrogowie – mogą być nawet najlepszymi przyjaciółmi! Bywa że początki owej przyjaźni są niełatwe. Co zrobić, aby oswoić psa z kotem, umożliwiając im tym samym łatwy start i oszczędzając sobie wielu trosk? Oto garść wskazówek, po które koniecznie musisz sięgnąć, jeśli chcesz, aby Twoi czworonożni przyjaciele, należący przecież do zupełnie innych gatunków, „dogadywali się” między sobą!

Jak pies z kotem, czyli… właśnie, czyli jak? Jak zostało wspomniane we wstępie, mit psa i kota jako zaciekłych wrogów jest w naszej świadomości bardzo mocno zakorzeniony. Między innymi z powodu tego stereotypu wiele osób nawet nie podejmuje prób oswajania tych dwóch gatunków. Od razu zakładają, że nie ma to najmniejszego sensu, a przykłady kocio-psiej przyjaźni to wyłącznie pojedyncze przypadki, które na pewno u nich się nie sprawdzą.

Jak jest w rzeczywistości?

Pies i kot w jednym domu

Tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Zwierzęta żyją w naszym ludzkim świecie i to my mamy na nie największy wpływ.

Zdecydowanie najłatwiej jest oswoić ze sobą młode zwierzaki, w procesie prawidłowej socjalizacji. Niemniej starsze zwierzęta także można przyzwyczaić do obecności innych pupili, choć faktycznie może to być trudniejsze i bardziej czasochłonne zadanie. 

Przeczytaj, na czym polega socjalizacja szczeniaka

Jak oswoić psa z kotem? Przede wszystkim nic na siłę

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak oswoić psa z kotem, musisz uświadomić sobie jedną rzecz – niczego nie należy robić na siłę.

  • Nie zmuszaj swoich pupili do bliskiego i długotrwałego kontaktu, bo możesz w ten sposób osiągnąć efekt dokładnie odwrotny niż oczekujesz.
  • Nie poddawaj się i nie denerwuj, jeśli początkowo zwierzęta będą zachowywać wobec siebie spory dystans lub będą wręcz wrogo nastawione. To dla nich nowa sytuacja (zwłaszcza dla zwierząt dorosłych, które wcześniej nie miały do czynienia z psem/kotem), której towarzyszą stres i niepewność. 
  • Od razu przygotuj się na to, że zapoznawanie i proces oswajania psa z kotem mogą potrwać całkiem długo. Co więcej, pies i kot wcale nie muszą się pokochać, jeść z jednej miski, oddawać wspólnym zabawom i wtulać się w siebie podczas snu. To słodki obrazek, ale jeśli się na niego nastawisz, możesz się rozczarować.
  • Najistotniejsze jest to, aby pies i kot wzajemnie akceptowały swoją obecność, czuły się swobodnie i nie robiły sobie krzywdy. Cała ewentualna reszta to „bonus”. 

Jak oswoić dorosłego psa z kotem?

Trudno przewidzieć, jak zachowają się zwierzęta, szczególnie jeśli nie masz do czynienia ze szczenięciem i malutkim kociakiem, ale z dorosłymi osobnikami. W związku z tym musisz brać pod uwagę każdą opcję i na każdą z nich dobrze się przygotować.

Najważniejsze, aby pies i kot nie zrobiły sobie krzywdy – aby nie doszło do ugryzienia czy podrapania. Każda taka sytuacja może negatywnie rzutować na przyszłe relacje.

  • W żadnym wypadku nie pozostawiaj zwierząt samych.
  • Kontroluj, obserwuj, aby w razie konieczności szybko zareagować i nie dopuścić do nieprzyjemnego zdarzenia.
  • Pamiętaj także o tym, aby zapoznawać ze sobą wyłącznie zdrowe zwierzęta. Jeśli jedno z nich będzie chore, zarobaczone, za chwilę możesz mieć podwójny problem. 

Jak oswoić kota  z psem - najważniejsze zasady

1. Zapoznawaj zwierzęta stopniowo

Sytuacją idealną jest ta, gdyby zwierzaki miały szansę poznać się na neutralnym gruncie, poza domem. W domu natomiast początkowo warto odizolować pupili, ale pozwolić im przez jakiś czas poznawać wzajemnie swój zapach (wystarczy, że przytulisz psa lub pobawisz się na chwilę z kotem, a z powodzeniem się wyczują). 

2. Nie pozostawiaj psa z kotem samych i obserwuj

Nawet jeśli pierwsze spotkania będą przebiegać zadowalająco, nie zostawiaj zwierząt samych ze sobą. Bacznie obserwuj, jak kot i pies zachowują się w stosunku do siebie – czy nie są zbyt natarczywe, agresywne, czy są sobą zainteresowane i wykazują chęć bliższego poznania. Jeśli zauważysz, że dzieje się coś niedobrego, ponownie odizoluj zwierzaki, bo być może kolejny krok został poczyniony zbyt szybko. 

3. Nagradzaj

Nagradzaj psa i kota za właściwe zachowania. Pamiętaj jednak o tym, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której będą walczyć ze sobą o jedzenie. Wydawaj smakołyki z ręki, pilnując tego, aby niejedzący pupil nie zaatakował jedzącego.

4. Traktuj psa i kota tak samo

To samo dotyczy posiłków w miskach – w porze posiłków pilnuj, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem. Nie zostawiaj misek z jedzeniem na podłodze. Dziel po równo nie tylko smakołyki, ale uwagę. Poświęcaj tyle samo czasu i energii wszystkim swoim podopiecznym, aby żaden z nich nie czuł się odtrącony i osamotniony. 

Gdy nie ma szans na przyjaźń…

Większość zwierząt mieszkających ze sobą potrafi dojść do porozumienia. Nawet jeśli nie może być mowy o wielkiej przyjaźni, jest akceptacja, która pozwala unikać groźnych konfliktów. Ale co wówczas, gdy spory są zaciekłe i leje się krew?

Niestety może się zdarzyć tak, że pies z kotem nie zechcą się zaakceptować i co rusz będą wdawać się w niebezpieczne bójki. Jeśli pomimo wszelkich starań nie widzisz efektów swojej pracy, rozważ konsultację z behawiorystą zwierzęcym. Istnieje szansa, że specjalista znajdzie sposób na to, aby pogodzić zwierzaki.

Jeżeli i jego rady nic nie dadzą, jedynym wyjściem, dla bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego pupili, będzie ich trwała izolacja. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?