Reklama

Jak przygotować szczeniaka do pierwszej kąpieli?

pierwszej kąpiel © Shutterstock

Pierwsza kąpiel czworonoga to wielkie przeżycie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego. Aby wydarzenie to było możliwie najprzyjemniejsze i nie wywołało w szczeniaku negatywnych emocji, musisz go odpowiednio przygotować. Kiedy i jak kąpać szczeniaka? A co najistotniejsze – co zrobić, aby kąpiel nie była dla niego traumatycznym doświadczeniem?

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Pierwsza kąpiel szczeniaka – najczęściej popełniane błędy

Większość właścicieli psów decyduje się na wykąpanie swojego czworonoga dopiero wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne – gdy maluch np. ubrudzi się błotem czy wytarza w czymś nieprzyjemnie pachnącym. Wówczas, niejednokrotnie bez żadnego przygotowania, na siłę umieszczają psa w wannie lub brodziku, obficie polewając psiaka wodą i zupełnie bagatelizując wysyłane przez niego sygnały, jasno świadczące o tym, że taka sytuacja jest dla niego mocno dyskomfortowa.

Takie działania niestety mogą wywołać poważne następstwa – być może w przyszłości pies będzie się panicznie bał wody i na wszelkie próby wykąpania go może reagować np. agresją, po prostu chcąc się bronić. Wielu właścicieli zapomina też o tym, że o ile w przypadku małego, nieporadnego szczenięcia rozwiązanie siłowe nie stanowi problemu, o tyle gdy pies dorośnie, wzięcie go na ręce i przytrzymanie w wannie (szczególnie w przypadku większych ras) będzie niemożliwe.

Jak przygotować szczeniaka do pierwszej kąpieli?

Shutterstock

Wobec powyższych faktów warto uświadomić sobie jedną rzecz – choć dom jest dla psa bez wątpienia miejscem znacznie bardziej przyjaznym niż np. lecznica czy psi salon fryzjerski, zupełnie nowe sytuacje, których pies wcześniej nie doświadczał, mogą wywoływać w nim lęk lub wspomnianą agresję.

Dlatego, jeśli szczeniak do tej pory nie był poddawany żadnym zabiegom pielęgnacyjnym, takim jak np. czesanie, suszenie, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu, czy właśnie kąpanie – należy go do wszystkich tych czynności przyzwyczaić metodą małych kroków, nie rzucając psa „na głęboką wodę”, ale stopniowo wprowadzając bodziec, który jest mu obcy (np. szczotka, nożyczki, suszarka, wanna, słuchawka prysznicowa, woda). Jak to zrobić? Jak przygotować szczeniaka do kąpieli?

Najistotniejsza jest obserwacja psa. Musisz ocenić, na ile możesz sobie początkowo pozwolić, by nie zrazić psa. I tutaj jest ważne to, o czym była mowa we wstępie – nie czekaj do momentu, gdy dany zabieg będzie konieczny do przeprowadzenia tu i teraz, ale od samego początku, bez stresu i zbędnego napięcia, ćwicz z psem określone zachowania.

Kąpiel jest jednym z najbardziej problematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet bowiem jeśli pies lubi wodę i chętnie z niej korzysta na zewnątrz (np. nad rzeką), niech Cię to nie zwiedzie – zazwyczaj nie jest zadowolony, gdy musi stać nieruchowo w wannie czy brodziku, gdzie jest namydlany i obficie spłukiwany.

Kiedy pies jest do tego przymuszany, następuje dość prosty do przewidzenia scenariusz:
pies próbuje się wyrwać z kąpieli → Ty zaczynasz się denerwować i ustawiać pupila → pies jeszcze bardziej stresuje się (może też np. warczeć lub próbować gryźć) → Ty jeszcze bardziej się denerwujesz…

W ten sposób tworzy się błędne koło, które trudno przerwać. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stopniowe przyzwyczajanie psa do kąpieli „na sucho”:

  • musisz zadbać przede wszystkim o stabilne podłoże, np. w postaci maty antypoślizgowej, zarówno na podłodze w łazience, jak i w brodziku czy wannie – w przeciwnym wypadku, gdy pies nie będzie mógł pewnie stanąć i utrzymać równowagi, zniechęci się i wycofa,
  • następnie zachęć psa do samego tylko przebywania w łazience przy pomocy rozmaitych smakołyków, głaskania, pochwał – ale nie zaciągaj go do łazienki na siłę, bo „futrowanie” już mocno zestresowanego czworonoga smakołykami czy obdarzanie pieszczotami nic nie da – wręcz przeciwnie – możesz wzmocnić właśnie to zachowanie, czyli okazywanie lęku (bo właśnie za nie będzie nagradzany),
  • gdy pies będzie już „zaprzyjaźniony” z łazienką i będzie czuł się w niej swobodnie, zacznij go zachęcać do wejścia do wanny lub brodzika - możesz go naprowadzać przy pomocy smakołyków,
  • w przypadku brodzika nie ma problemu, bo pies będzie w stanie samodzielnie do niego wejść – jeśli dysponujesz wanną, utrudnienie jest nieco większe. W tej sytuacji możesz psa wziąć na ręce i delikatnie włożyć do wanny – o ile pies nie boi się podnoszenia i jest do niego przyzwyczajony – jeśli nie, najpierw musisz go nauczyć np. wskakiwania na ręce na komendę – więcej na ten temat przeczytasz tutaj ,
  • kiedy pies wejdzie już do wanny/brodzika (pamiętaj o macie antypoślizgowej, by pies się „nie rozjechał”!), nie polewaj go od razu wodą – powinien mieć czas na to, aby oswoić się z nowym miejscem i sytuacją. I tutaj ponownie Twoją rolą jest baczna obserwacja tego, kiedy pies jest gotowy na pierwszy kontakt z wodą – możesz serwować mu smakołyki, a nawet zaopatrzyć się w specjalną miskę z przyssawką na ścianę wanny czy brodzika, w której umieścisz np. mokrą karmę do wylizywania,
  • gdy wypracujesz już wszystkie powyższe etapy i pupil będzie w pełni zrelaksowany, czas na wodę – nie odkręcaj jej gwałtownie, ale bardzo delikatnie, by pies mógł ją poznać,
  • ustaw właściwą temperaturę wody!
  • zacznij od ostrożnego polewania łapek i stopniowo przechodź wyżej, cały czas nagradzaj psa za spokojne zachowanie – zadbaj o to, by woda nie dostała się do psich uszu!
  • jeśli na którymś etapie pies zacznie się denerwować i zechce wyjść z wanny/brodzika, wyciągnij go i zacznij całą procedurę od początku – przytrzymanie go na siłę zniszczy całą dotychczas wykonaną pracę!

Właściwe przygotowanie psa do pierwszej kąpieli zajmie Ci trochę czasu, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Nie zniechęcaj się, bo Twoje starania naprawdę się opłacą. Jeżeli na którymś etapie pies zacznie się stresować, wróć do poprzedniego etapu, na którym ćwiczenia przebiegały bez zarzutu. Przygotowanie do kąpieli to praca, dzięki której spędzisz z psem czas, zbudujesz zaufanie do siebie i zacieśnisz więzi!

W jaki sposób kąpać szczeniaka? Zabiegi przed kąpielą

Shutterstock

Zanim przystąpisz do właściwej części działań, czyli do kąpieli, najpierw musisz zrobić kilka innych rzeczy. Przede wszystkim dobrze wyszczotkuj psa. Szczotkowanie, choć wiele psów je lubi, może być dla czworonoga traumatycznym przeżyciem, jeśli nagle, niespodziewanie „zaatakujesz go czymś dziwnym z kolcami” i energicznie zaczniesz wyczesywać sierść. Warto więc pozwolić psu zapoznać się ze szczotką i jeśli tylko nie będzie przed nią uciekał, każdorazowo go za to nagradzać. Następnie możesz delikatnie „głaskać” szczotką sierść, sowicie nagradzając, jeśli pies jest spokojny. Później możesz stopniowo wydłużać czas i przejść do właściwego czesania. Szczegółowy opis tego, jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych znajdziesz tutaj.

Dokładnie tak samo rzecz wygląda np. z suszarką, jeśli po kąpieli zamierzasz szybko wysuszyć psa. Nie możesz od razu włączać suszarki i na siłę przytrzymywać psa do suszenia. Pies powinien zapoznać się z tym sprzętem, aby zrozumieć, że nie służy on do robienia mu krzywdy. Suszarkę możesz włączyć (na najbardziej cichym ustawieniu) w zupełnie innym pomieszczeniu. Jeśli pies przyjdzie zainteresowany sprawdzić, co się dzieje, należy go za to nagrodzić. Na tym właśnie polega budowanie pozytywnych, przyjemnych skojarzeń – tak samo jak z wanną, wodą, szczotką, etc.

Kolejną ważną sprawą przed kąpielą jest „przegląd” uszu, oczu, pyska, łap. Przystąp do niego np. po ostatnim wieczornym spacerze, gdy pies będzie nieco pozbawiony energii. Wówczas możesz zacząć od delikatnego głaskania i po prostu dotykania określonych części ciała psa – w drugiej dłoni miej zapas smakołyków. Pies szybko nauczy się, że to się opłaca, a do tego jest całkiem przyjemne. Dzięki temu bez trudu wyczyścisz psu uszy i zobaczysz czy np. nie ma obrażeń na opuszkach łap. W przypadku tej czynności świetnie sprawdzi się komenda „zdechł pies” – więcej na ten temat tutaj .

Kiedy wykąpać szczeniaka?

O ile to tylko możliwe, zaplanuj kąpiel po ostatnim spacerze, by nie wychodzić już z maluchem na zewnątrz – szczególnie wtedy, gdy jest zimno, bo może się pochorować! Obserwuj psa i przygotowania do kąpieli (szczotkowanie, itd.) zacznij wtedy, gdy szczeniak będzie spokojny, zrelaksowany.

Ważne jest również Twoje nastawienie – Twój stres i zdenerwowanie mogą udzielić się szczeniakowi, dlatego zadbaj o jak najspokojniejszą atmosferę. Możesz to zrobić m.in. poprzez właściwe przygotowanie do kąpieli – odpowiednio wcześniej przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, jak ręczniki, mata antypoślizgowa, szampon (koniecznie specjalny szampon dla psów!), smakołyki do nagradzania, itp. Dzięki temu kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie, a Ty zaoszczędzisz sobie i pupilowi niepotrzebnego stresu!

Chcesz wiedzieć, jak często kąpać psa? Zajrzyj tutaj.
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz