Reklama

Zostałeś poproszony o tymczasową opiekę nad psem? Przeczytaj

weekendowa opieka nad psem © Shutterstock

Twoi bliscy lub znajomi planują wypad za miasto na kilka dni i poprosili Cię o weekendową opiekę nad psem. Oni się cieszą na wyjazd, a Ty zastanawiasz się, co robić, by nie zawieść ich zaufania i z troską zająć się czworonogiem. Oto kilka spraw, o których powinieneś pamiętać.

Redakcja

aktualizacja dnia

Tradycyjne hotele dla psów są świetną opcją dla posiadaczy grzecznych psów, które nie są podatne na stres. Z pewnością takie miejsca zaspokajają podstawowe potrzeby zwierzęcia, jednak często nie można liczyć na wiele więcej.

Po zamknięciu boksów wieczorem nikt nie zajmuje się czworonogami aż do rana, a zwierzak, który tęskni, jest niespokojny i potrafi nie spać całą noc. Dlatego wiele osób decyduje się poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Pies we własnym domu czuje się bezpieczniej, zwłaszcza jeśli zostaje z osobą, którą już zna. 

Opieka nad psem - w domu właściciela, czy u Ciebie?

Jeśli zostałeś poproszony o tymczasową opiekę nad psem, podstawową kwestią, którą musisz ustalić jest to, czy zwierzę zostaje w domu, a Ty tylko odwiedzasz je kilka razy dziennie, czy też bierzesz je do siebie.

Jeśli zdecydujesz się na opiekę nad psem w domu właściciela, czworonóg będzie miał komfort przebywania w znanym sobie miejscu, ale pamiętaj, aby nie spędzał sam długich godzin w domu. Powinieneś go odwiedzać minimum trzy razy dziennie i zabierać na choć jeden dłuższy spacer. Optymalne rozwiązanie to zamieszkanie na ten czas razem z psem w domu opiekuna.

Druga opcja jest lepsza dla zwierzaków, które wymagają dużo ludzkiej miłości i są przyzwyczajone do bycia w centrum uwagi. Zanim się zgodzisz, zastanów się, czy opieka nad psem nie będzie kolidować z Twoją pracą lub rodzinnymi zobowiązaniami. Jeśli masz w domu dzieci lub inne zwierzęta, sprawdź wcześniej, czy czworonóg, którego miałbyś wziąć na przechowanie, dobrze się z nimi dogaduje.

Jeśli zgodziłeś się na zajęcie się czyimś pupilem, pamiętaj, że przez tych kilka dni będzie on całkowicie od Ciebie zależny. Musisz go karmić, chodzić na spacery, sprzątać po nim i się z nim bawić. Dowiedz się, jak często podawać mu posiłki, jakie są jego upodobania i rozkład dnia. Najlepiej byłoby, abyś miał okazję poznać bliżej czworonoga przed wyjazdem opiekunów.

Pies przyzwyczaja się do stałego rozkładu dnia i dobrze by było, gdybyś utrzymywał znaną mu rutynę i opiekował się nim według niezmiennego harmonogramu.

Potrzebujesz też akcesoriów, których na codzień używa. Zapytaj o listę tych rzeczy:

  • misek,
  • smyczy,
  • posłania,
  • zabawek,
  • karmy,
  • szczotek,
  • worków na nieczystości
  • oraz ewentualnie leków i instrukcji, jak je podawać.

Koniecznie spytaj też właściciela o sposoby kontaktu w nagłych wypadkach, byś mógł zadzwonić i poradzić się w razie jakiegokolwiek problemu.

Opieka nad psem w domu właściciela to zazwyczaj nieodpłatna przysługa, jednak omów też kwestie finansowe na wypadek, gdyby trzeba było dokupić karmę lub umówić nieprzewidzianą wizytę u weterynarza.

©Shutterstock

Co robić, gdy pies, którym się opiekujesz tęskni za właścicielem?

Jeśli pies zostanie w swoim domu, większość czasu będzie spędzał sam, co może być dla niego bardzo stresujące. Również w nowym miejscu nagłe dostosowanie się do rutyny i stylu życia nowej rodziny bywa źródłem nerwów.

Choć niektóre czworonogi lubią odkrywać i zwiedzać nowe zakątki, a także spotykać nieznanych sobie wcześniej ludzi, to te bardziej lękliwe mogą dostać biegunki, przestać jeść, a nawet spróbować ucieczki.

W uspokojeniu czworonoga w czasie opieki nad nim może pomóc podanie mu ulubionej zabawki, posłania lub klatki, w której czuje się bezpiecznie i która znajomo pachnie. Pomóc mogą też długie spacery. Chodzenie spala nadmiar energii, dostarcza psu doznać zmysłowych i społecznych. Wspólna zabawa wypełni psu czas i pomoże mu się zrelaksować.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz