Reklama

Weekendowa opieka nad psem – o czym pamiętać?

weekendowa opieka nad psem
© Shutterstock

Twoi bliscy lub znajomi planują wypad za miasto na kilka dni i poprosili Cię o weekendową opiekę nad psem. Oni się cieszą na wyjazd, a Ty zastanawiasz się, co robić, by nie zawieść ich zaufania i z troską zająć się czworonogiem. Oto kilka spraw, o których powinieneś pamiętać.

Tradycyjne hotele dla psów są świetną opcją dla posiadaczy grzecznych psów, które nie są podatne na stres. Z pewnością takie miejsca zaspokajają podstawowe potrzeby zwierzęcia, jednak często nie można liczyć na wiele więcej. Po zamknięciu boksów wieczorem nikt nie zajmuje się czworonogami aż do rana, a zwierzak, który tęskni, jest niespokojny i potrafi nie spać całą noc. Dlatego wiele osób decyduje się na podrzucenie psa do rodziny na weekend, ponieważ liczą na to, że tymczasowy opiekun poświęci mu tyle czasu, ile czworonóg będzie potrzebował.

Przez Barbara Śliwowska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Opieka nad psem przez weekend

Jeśli zostałeś poproszony o weekendową opiekę nad psem, podstawową kwestią, którą musisz ustalić jest to, czy zwierzę zostaje w domu, a Ty tylko odwiedzasz je kilka razy dziennie, czy też bierzesz je do siebie. W pierwszym przypadku czworonóg będzie miał komfort przebywania w znanym sobie miejscu. Druga opcja jest lepsza dla zwierzaków, które wymagają dużo ludzkiej miłości i są przyzwyczajone do bycia w centrum uwagi. Zanim się zgodzisz, zastanów się, czy weekendowa opieka nad psem nie będzie kolidować z Twoją pracą lub rodzinnymi zobowiązaniami. Jeśli masz w domu dzieci lub inne zwierzęta, sprawdź wcześniej, czy czworonóg, którego miałbyś wziąć na przechowanie, dobrze się z nimi dogaduje.

Jeśli zgodziłeś się na zajęcie się czyimś pupilem, pamiętaj, że przez tych kilka dni będzie on całkowicie od Ciebie zależny. Musisz go karmić, chodzić na spacery, sprzątać po nim i się z nim bawić. Pies przyzwyczaja się do stałego rozkładu dnia i dobrze by było, gdybyś utrzymywał znaną mu rutynę i opiekował się nim według niezmiennego harmonogramu. Potrzebujesz też jego misek, smyczy, posłania, zabawek, karmy, szczotek, worków na nieczystości oraz ewentualnie leków i instrukcji, jak je podawać. Koniecznie spytaj też właściciela o sposoby kontaktu w nagłych wypadkach, byś mógł zadzwonić i poradzić się w razie jakiegokolwiek problemu. Opieka nad psem przez weekend to zazwyczaj nieodpłatna przysługa, jednak omów też kwestie finansowe na wypadek, gdyby trzeba było dokupić karmę lub umówić nieprzewidzianą wizytę u weterynarza.

Co robić, gdy pies tęskni za właścicielem?

Jeśli pies zostanie w swoim domu, większość czasu będzie spędzał sam, co może być dla niego bardzo stresujące. Również w nowym miejscu nagłe dostosowanie się do rutyny i stylu życia nowej rodziny bywa źródłem nerwów. Choć niektóre czworonogi lubią odkrywać i zwiedzać nowe zakątki, a także spotykać nieznanych sobie wcześniej ludzi, to te bardziej lękliwe mogą dostać biegunki, przestać jeść, a nawet spróbować ucieczki.

W uspokojeniu czworonoga w czasie weekendowej opieki nad psem może pomóc podanie mu ulubionej zabawki, posłania lub klatki, w której czuje się bezpiecznie i która znajomo pachnie. Pomóc mogą też długie spacery. Chodzenie spala nadmiar energii, dostarcza psu doznać zmysłowych i społecznych. Spróbuj też zaangażować go w jakąś grę, na przykład przeciąganie liny. Zabawa wypełni psu czas i pomoże mu się zrelaksować.